inwestowanie

Jeśli na co dzień robisz zakupy, płacisz rachunki czy tankujesz samochód, na pewno zauważasz, jak wszystko staje się droższe. Nie jest to przyjemne zjawisko dla nikogo z nas, ale niewiele możemy na to poradzić. Rosną nie tylko ceny towarów, ale też stopy procentowe, przez co cierpią kredytobiorcy. Aby nasze oszczędności nie traciły na wartości, warto je zainwestować. Co ciekawe, kryptowaluty w ostatnim czasie to dość ryzykowny krok. W co warto dzisiaj inwestować, aby ochronić pieniądze przed inflacją?

Ile wynosi inflacja w 2022 roku?

W tym stuleciu tak wysokiej inflacji jeszcze nie było. W maju 2022 roku notowaliśmy wzrost cen na takim poziomie, jaki miał miejsce pod koniec lat 90. XX wieku. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej drożyzny, a ona na dodatek staje się coraz gorsza. Sytuacja jest naprawdę nieciekawa. W styczniu 2022 roku inflacja wynosiła nieco ponad 9%, a maj przyniósł już prawie 14%. Analitycy ostrzegają, żeby w tym roku nie szykować się na znaczną poprawę sytuacji. Ta może ulec pozytywnej zmianie dopiero za rok lub dwa. W wyniku inflacji cierpią nie tylko nasze portfele na o dzień, ale również oszczędności, które udało nam się zgromadzić.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Wszystkie nasze oszczędności, które leżą na koncie lub w skarpecie, tracą na wartości. Oznacza to, że ich suma wciąż jest taka sama, jednak kupić możemy za nie coraz mniej, i mniej, i mniej… Aby zabezpieczyć gotówkę, warto ją w coś zainwestować. Jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na inwestycję w kryptowaluty, jednak ostatni krach Bitcoina udowodnił, że nie jest to zbyt stabilne zabezpieczenie pieniędzy. Mimo że wciąż można na tym rynku sporo zyskać, jest to nieco ryzykowne. Dość prostym sposobem jest skorzystanie z oferty lokat. Wpłacenie pieniędzy na lokatę gwarantuje zysk – być może nie spektakularny, ale jednak jakikolwiek. Lepsze to niż patrzenie na to, jak wartość oszczędności spada. Banki oferują mnóstwo rodzajów lokat. Mogą one różnić się czasem trwania czy oprocentowaniem. Warto porównać ze sobą możliwości w różnych bankach i wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli masz obeznanie z giełdą, możesz spróbować zabezpieczyć oszczędności na akcjach czy obligacjach. Nie polecam jednak tego sposobu osobom, które nie mają o tym pojęcia, bo jest to mimo wszystko dość ryzykowne. Poza tym do sposobów na ochronę pieniędzy są inwestycje w złoto, nieruchomości czy zakup obcych walut. Zainteresowany? Poniżej wyjaśniam, jak to mniej więcej wygląda!

Inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości to od lat jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania swoich oszczędności. Choć ceny nieruchomości rosną teraz jak szalone, to zakup mieszkania wciąż wydaje się słuszną decyzją. To oczywiście rozwiązanie dla osób, które oszczędności mają dość sporo. Sytuacja z rosnącymi stopami kredytowymi nie napawa optymizmem i raczej niewiele osób zdecyduje się teraz na branie dużego kredytu. Mało to – aktualnie nawet trudno takowy otrzymać. Mimo to zakup nieruchomości w celu wynajmu to opcja na ochronę przed inflacją. Rosną bowiem nie tylko ceny samych mieszkań, ale i wysokości czynszów. Kiedy wynajmujesz komuś mieszkanie, możesz spodziewać się regularnego przychodu. Warto posiadać nieruchomość, szczególnie w dużych miastach, ponieważ w razie czego zawsze znajdzie się na nią klient. Oczywiście nie jest to pozbawione ryzyka, bo mieszkania także mogą zacząć tracić na wartości, a wynajmujący może spowodować szkody w Twojej nieruchomości. Mimo wszystko dla mnie wciąż wydaje się to w miarę stabilną opcją.

Inwestycja w złoto

Inflacja w Polsce skłania niektórych do zakupu złota. Czy jest to dobry pomysł? Zależy. Złoto często zmienia swoją wartość, co łatwo zaobserwować na wykresach prezentujących koszt tego metalu na przestrzeni lat. Niekiedy jest megatanie, niekiedy szybuje do góry jak zwariowane. Niestety aktualnie cena złota nie jest najniższa, co wiąże się z tym, że nawet mimo wzrostów wartości zysk nie będzie tak duży, jak mógłby być. Najwięcej na złocie zyskają prawdopodobnie ci, którzy kupili je na początku inflacji, a nawet w 2021 r. Wtedy wartość złota była dość niska, więc już teraz są znacznie na plusie. Taka inwestycja może się opłacić wtedy, kiedy wiesz, że nie planujesz spieniężać inwestycji w najbliższym czasie. Przyszłość może przynieść spore zyski i trzeba mieć ten komfort, by móc sprzedać złoto w odpowiednim momencie.

Oszczędności w walutach obcych

Powiedzmy sobie szczerze, złotówka nie jest mocną walutą. Znacznie stabilniejsze są m.in. dolary amerykańskie, euro czy funty brytyjskie. Kupno zagranicznej waluty może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli zrobisz to w odpowiednim momencie. Co to znaczy? Zdecyduj się na zakup wtedy, kiedy złoty w miarę się trzyma, a nie jest bardzo słaby. Wtedy zyskasz znacznie więcej, szczególnie jeśli zainwestujesz sporą kwotę. Warto porównać ze sobą ceny w różnych kantorach, ponieważ te także mogą się między sobą sporo różnić.

Jak widzisz, jest kilka sposobów na to, aby chronić swoje oszczędności przed utratą wartości. Niektórzy decydują się także na zakup dzieł sztuki czy dóbr luksusowych (zegarków, torebek). To niezła opcja, ale wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcesz zainwestować i na jak długie zamrożenie gotówki możesz sobie pozwolić.

5 / 100

One thought on “W co warto inwestować, żeby ochronić pieniądze przed inflacją?”

Dodaj komentarz