Co roku wiele osób staje przed wyborem, dokąd jechać na wakacje. Spędzić słonecznie dni w Polsce czy za granicą? A jeśli za granicą, to w jaki sposób? Czekać na last minute z biura podróży czy sprawdzić się w samodzielnej organizacji wakacji? A może wybrać się na wakacje all inclusive? Dzisiaj wyjaśnię Ci blaski i cienie ofert z hotelami w ofercie all inclusive oraz co na myśli mają znajomi, kiedy używają tego terminu odnośnie do swoich urlopów.
All inclusive – co to znaczy?
Pochodzenia tego terminu wiele osób upatruje sobie w założonym w latach 50. Clubie Mediterraneo przez Gerarda Blitza, francuskiego olimpijczyka. Blitz zmęczony powojennymi realiami Europy postanowił z przyjaciółmi zrobić sobie wakacje na Majorce i właśnie wtedy odkrył nowy, nieznany wtedy jeszcze sposób na spędzanie urlopu. Oczarowany dzikością Majorki, możliwością odpoczynku w pełni wolnego od problemów życia codziennego, gdzie pieniądze nie miały znaczenia, stworzył nowatorski styl życia.
Zainspirowany tym rodzajem wypoczynku Blitz zbudował wakacyjne imperium z wieloma ośrodkami na całym świecie, dzięki kolejnym tworzonym przez niego wioskom wakacyjnym. Prawdopodobnie to właśnie w jednej z jego słynnych wiosek, Club Med, powstał termin all inclusive, który dosłownie oznacza wszystko w cenie. Dzisiaj termin ten opisuje oferty, które w cenie zawierają większość udogodnień związanych z całym wyjazdem.
Co dokładnie współcześnie oznacza all inclusive? To popularne określenie znajdziesz w wielu ofertach wakacyjnych. Klasyczne all inclusive oznacza, że nocleg, pełne wyżywienie oraz często usługi wchodzące w zakres baru, jak napoje alkoholowe i bezalkoholowe, są zawarte w cenie końcowej. Jednak podobnie jak różne formy wakacji tak all inclusive dzieli się na rozmaite kategorie.
Rodzaje wczasów all inclusive
Na rynku wypoczynkowym, szczególnie w ofertach biur podróży, spotkasz się z takimi rodzajami jak:
- klasyczne all inclusive;
- all Inclusive Light znane też pod nazwą soft;
- all inclusive 24h;
- ultra all inclusive lub extra;
- total all inclusive (niedostępny we wszystkich biurach lub ofertach).
Każdy z nich obejmuje inne dodatki oraz możliwości.
All inclusive klasyczne
Klasyczne all inclusive oferuje często wczasy z wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja), z czego jedynie obiad jest posiłkiem podawanym w innej formie niż szwedzki stół. Dodatkowo w odpowiednich porach dnia urlopowicze w ramach tej oferty mogą skorzystać z bezpłatnych napojów alkoholowych i w ograniczonym stopniu z alkoholowych. Między posiłkami turyści mają też szansę skorzystać z przekąsek takich jak frytki czy też słodycze. Często jednak zdarza się, że ta możliwość nie jest dostępna w ramach klasycznego rodzaju all inclusive i należy za nią dodatkowo zapłacić. Należy również zawsze dokładnie sprawdzić, czy oferta nie obejmuje jedynie śniadań.
All inclusive light
Jest to nieco okrojony typ wersji klasycznej. To znaczy, że na przykład w samej ofercie znajdują się dwa posiłki jak śniadanie i kolacja lub samo B&B (ang. bed and breakfast), czyli nocleg i śniadanie. Inną modyfikacją może okazać się możliwość korzystania z baru. Często w takich sytuacjach osoby użytkujące z wersji light nie mają wyboru spożywania napoi bezalkoholowych i alkoholowych na koszt hotelu lub są one dostępne tylko o wyznaczonych porach w ciągu dnia.
All inclusive 24h
Jak wskazuje nazwa, niektóre biura oferują możliwość korzystania z hotelowych udogodnień przez całą dobę. Co to oznacza? Dzięki temu turyści mogą prosić o różnego rodzaju napoje zarówno po południu, jak i w środku nocy. Nie wszystkie obiekty muszą jednak w tę opcję włączać alkohole czy przekąski. Dlatego zawsze pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z ofertą.
All inclusive ultra, extra lub total
Najbardziej bogatymi ofertami all inclusive są te, które obejmują wszystkie udogodnienia w obiekcie w cenie wyjazdu. Co to znaczy? W opcjach ultra, extra czy total otrzymujesz co najmniej trzy posiłki dziennie, niekiedy z możliwością obsługi kelnerskiej lub dostawy potraw do pokoju. Masz również zwykle nieograniczony dostęp do przekąsek w ciągu dnia, a także do hotelowego baru i nie musisz dodatkowo płacić za żadne alkohole.
Tak samo wygląda sytuacja z napojami. To, co jednak różni je od siebie, to możliwości dotyczące korzystania z obiektów hotelowych takich jak: spa, siłownia, a czasami nawet perspektywa ćwiczeń z trenerem osobistym. Do tego często dołączone są inne atrakcje jak np. rejsy statkiem, zwiedzanie popularnych w danym miejscu muzeów lub parków rozrywki. Tak jak sama nazwa wskazuje, jest to totalne rozpieszczenie.
Urlop all inclusive – na co uważać?
Niestety, jak to w życiu bywa, nie wszystko złoto, co się świeci. Dlatego w imię tej zasady należy niezwykle uważać na niektóre oferty. Co to oznacza? Często z pozoru bardzo korzystna oferta, która jawi się jako super okazja, może Cię zaskoczyć dodatkowymi opłatami, które zostały opisane w umowie, ale jakoś Ci one umknęły. Niezwykle ważne zatem jest, aby wszystko dokładnie przeczytać przed podpisaniem umowy i ostrożnie przeliczyć koszt swoich wakacji. Czasami coś, co miało pomóc Ci zaoszczędzić, może Cię ostatecznie kosztować o wiele więcej. Co zatem warto wiedzieć, gdy wybiera się ofertę o podwyższonym standardzie?
Hotele
Na pewno znasz niejedną historię o tym, jak Twoje lub kogoś wymarzone wakacje, pełne dodatkowych atrakcji i dogodności, zmieniły się w koszmar i dni spędzone w stresie, a nie na plaży. Jednym z najczęstszych powodów takich wypadków jest nocleg w hotelu. Wiele obiektów, zwłaszcza po pandemii, chce wyjść z kryzysu i sprowadzić do siebie jak najwięcej turystów. Często za wszelką cenę. Kuszą więc na stronach internetowych opisami zacisznych miejsc i położonej blisko plaży. Tutaj zawsze trzeba się mieć na baczności.
Hasła o tętniącym życiem centrum często oznaczają hałas przez całą dobę, ponieważ obiekt znajduje się w imprezowej części miasta. Jeśli tego szukasz, to nie ma dla Ciebie przeszkód, jednak nie wszyscy chcą słuchać przez swoje wakacje dźwięków prosto ze sceny klubowej. Należy też zwracać uwagę na odległość od plaży w opisie danego ośrodka i dokładnie przejrzeć opinie o hotelu, do którego się wybierasz. Czasami zdjęcia są nieco podkręcone, a morze nieco dalej niż informuje o tym obiekt. Poznanie wrażeń byłych gości może cię skutecznie ustrzec przed rozczarowaniem i straconymi pieniędzmi.
Wycieczki fakultatywne
Kto nie lubi poznać lokalnej kultury i spróbować miejscowych przysmaków? Z tego względu wiele turystów korzystających z oferty all inclusive dobiera sobie wycieczki fakultatywne organizowane przez biuro podróży. Jest to idealna opcja dla osób, które nie chcą martwić się organizacją czasu, dojazdami czy szukaniem ciekawych atrakcji. Bywa jednak tak, że plany takich wycieczek to głównie długie spacery po okolicznych sklepach, a nie muzeach, mimo że koszty takich wypadów nie są najniższe. Jeśli zależy Ci nie tylko na leżeniu przy basenie i cenisz sobie też zwiedzanie, to poproś pracownika biura o dokładny plan zwiedzania. Dzięki temu zobaczysz, czy program jest dopasowany do Twoich potrzeb i być może uchronisz się przed dodatkowymi wydatkami.
Sytuacje kryzysowe
Przed wylotem i zapłatą warto zorientować się, jakie procedury obowiązują biuro podróży w kryzysowej sytuacji. Tutaj należy zatroszczyć się o ubezpieczenie zdrowotne i możliwości leczenia w szpitalu, jak i o sytuacje skrajne jak wybuch konfliktu czy trudności z dotarciem do domu. Przezorny zawsze ubezpieczony jak to mówią, zatem przed wyborem swojej kolejnej wycieczki zatroszcz się o to, co najważniejsze.
Wczasy all inclusive to bardzo wygodna opcja, szczególnie jeśli chcesz nastawić się na totalny relaks. Kiedy nie masz ochoty na organizowanie wszystkiego na własną rękę, poszukiwania restauracji i miejsc z tanimi drinkami, możesz po prostu wybrać odpowiednią dla siebie ofertę wakacyjną.
Świetnie sprawdza się to także podczas wakacji z dziećmi. Często w hotelach z opcją all inclusive maluchy mogą nie tylko zajadać się lodami i smakołykami, ale także brać udział w wielu animacjach i zabawach. Natomiast jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na wakacjach typu all inclusive, polecam spróbować. Myślę, że każdy choć raz powinien postawić na tego typu wypoczynek, by przekonać się, czy to opcja dla niego. Udanych wakacji!