W tym roku to Ty urządzasz imprezę sylwestrową i nie masz zielonego pojęcia, co podać swoim gościom? Spokojnie, jest mnóstwo szybkich przekąsek, z którymi poradzisz sobie, nawet jeśli nie jesteś mistrzem kuchni. Poniżej przygotowałem dla Ciebie zestawienie najciekawszych przepisów – zapraszam do lektury i życzę powodzenia!
Przekąski sylwestrowe na szybko
Jesteś organizatorem imprezy sylwestrowej i w tym roku to właśnie na Twoich barkach spoczywają wszystkie związane z tym powinności, włącznie z przyrządzaniem przekąsek? A może spędzasz ten wieczór z najbliższymi w zaciszu domowym i zastanawiacie się, jakie potrawy się sprawdzą?
Co by nie było, w przekąskach sylwestrowych ważne jest to, żeby były smaczne, a jednocześnie stosunkowo łatwe i szybkie w przyrządzeniu. Poniżej przygotowałem zestawienie właśnie takich przepisów. Znajdziesz tam zarówno klasyczne pozycje, jak i proste przekąski inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu czy słonecznej Italii.
Rollsy tortilli na zimno – wege i z salami
Małe rolady z tortilli to popularna przekąska, którą na pewno miałeś okazję spróbować na jakiejś imprezie. Jej naczelnymi zaletami są: szybkie i łatwe przygotowanie oraz mnóstwo wariantów z różnymi dodatkami. Ja polecam Ci zrobić dwie wersje przystawki – wege z awokado i dla mięsożerców z salami. Wtedy masz pewność, że żaden z gości nie zostanie wykluczony.
Do przygotowania rollsów na zimno dla wegetarian potrzebujesz: 2 placki do tortilli (gotowe bez problemu kupisz w sklepie), ser śmietankowy do smarowania (np. typu Philadelphia), paprykę czerwoną (2 sztuki), rukolę oraz duże, miękkie awokado. Przydadzą się także standardowe przyprawy, czyli sól i pieprz.
Warzywa pokrój w paski, a serek rozsmaruj na wewnętrznej stronie placka. Następnie ułóż składniki na tortilli tak, aby później nie było problemu z jej zawinięciem i w razie potrzeby posyp odrobiną soli oraz pieprzu. Następnie wystarczy, że zwiniesz placek w rulon (możliwie jak najciaśniej) i odłożysz go do lodówki na około 30 minut. Na końcu możesz pokroić go na mniejsze kawałki.
Z kolei do przygotowania wersji mięsnej oprócz 2 placków i śmietankowego sera potrzebujesz: kilku liści sałaty lodowej, suszonych pomidorów (średnio 5 sztuk) oraz salami (10 plastrów). Przed zawinięciem w tortilli warto pokroić pomidory na mniejsze kawałki.
Tatar z ogórkami konserwowymi i pieczarkami
Tatar, czyli potrawa z surowego mięsa to pozycja, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Ja należę do fanów tej przystawki i uważam ją za propozycję idealną na sylwestra i inne imprezy. Proponuje Ci klasyczną wersję z wołowiną i surowymi jajkami.
Do jej przygotowania będziesz potrzebować: polędwicę wołową (200 g), jajka (3 sztuki), oliwę, musztardę, ogórki konserwowe (około 80 g), cebulę (1 sztuka), marynowane pieczarki (5 sztuk), natkę pietruszki, a także sól oraz pieprz.
Przyrządzenie tatara rozpocznij od drobnego posiekania mięsa. Możesz poprosić również o zmielenie polędwicy w sklepie. Następnie włóż wołowinę do miski i dodaj do niej łyżkę oliwy, 1 surowe jajko oraz łyżkę chłodnej wody. Do całości należy dodać również 1 łyżeczkę musztardy, a następnie doprawić wszystko solą i pieprzem, dokładnie wymieszać oraz ugnieść tatara przy pomocy dłoni.
Kolejnym krokiem jest posiekanie cebuli, marynowanych pieczarek i ogórków konserwowych w drobną kosteczkę. Nie musisz mieszać ich z całością – lepszym pomysłem będzie wyłożenie dodatków bezpośrednio przy mięsie, aby każdy z gości mógł dodać je według własnych preferencji.
Uformuj tatar w owalne porcje i wyłóż na talerzach. Na wierzchu zrób niewielkie wgłębienie i wbij w nie surowe żółtko. Wokół mięsa ułóż wcześniej wspominane dodatki i gotowe. Ewentualnie możesz jeszcze raz oprószyć całość pieprzem i posypać natką pietruszki.
Falafel
Świetną sylwestrową przekąską rodem z kuchni Bliskiego Wschodu, która przypadnie do gustu wegetarianom i nie tylko jest falafel. Jego przygotowanie w porównaniu do pozostałych pozycji jest dość czasochłonne. Wynika to głównie z konieczności moczenia ciecierzycy, ale zacznijmy od początku. Do przygotowania falafela potrzebujesz: suchą ciecierzycę (około 300 g), czosnek (2 ząbki), 1 cebulę, natkę pietruszki i olej rzepakowy do smażenia. Oprócz tego niezbędne będą przyprawy, czyli: mielone ziarna kolendry, kardamon, kmin, chili, cynamon, sól, a dodatkowo soda oczyszczona.
Jak już wspomniałem, przygotowywanie tej przystawki musisz zacząć wcześniej. Pierwszym krokiem jest zalanie ciecierzycy zimną wodą i odstawienie jej do namoczenia (najlepiej na całą noc). Na drugi dzień możesz ją odcedzić i zmielić w maszynce razem z umytą i obraną cebulą. Następnie do całości dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki, wszystkie przyprawy (muszą być zmielone) oraz odrobinę niegazowanej wody. Dokładnie wymieszaj masę, przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki na minimum 30 minut.
Po upływie tego czasu możesz przejść do smażenia falafela. W tym celu na patelni rozgrzej olej, a z ciecierzycy uformuj niewielkie, zbite kulki. Najlepiej, jeśli będą nieco spłaszczone. Falafele smaż na mocno rozgrzanym oleju (2-3 minuty z każdej strony) i odstaw na talerz przykryty ręcznikiem papierowym, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Przekąskę możesz podawać z różnymi dodatkami, np. tradycyjnie z hummusem albo z dipem jogurtowym.
Deska serów i wędlin
Uniwersalnym rozwiązaniem na jakąkolwiek imprezę włącznie z sylwestrem jest przygotowanie deski serów, wędlin, warzyw i innych dodatków. Taka przystawka nigdy nie będzie nietrafiona, bo każdy może wybrać z niej to, co lubi. Przedstawię Ci swoją propozycję jej podania, ale zawsze możesz ją zmodyfikować i dodać coś od siebie.
Przed imprezą kup następujące produkty: sery brie, camembert i gorgonzola, kiełbasę chorizo, kabanosy, szynkę parmeńską, salami, czarne i zielone oliwki oraz orzechy włoskie. Możesz dodać również winogrona, krakersy i miód. Następnie przygotuj dużą drewnianą deskę i estetycznie ułóż na niej pokrojone składniki.
Faszerowane pieczarki z boczkiem i serem
Faszerowane pieczarki to bardzo szybka i prosta przekąska, którą podpatrzyłem wśród przystawek w jednej z restauracji, a następnie postanowiłem przygotować w domu. Do jej przyrządzenia oprócz pieczarek potrzebujesz tartego sera mozzarella, wędzonego boczku w plastrach, soli, pieprzu oraz świeżej natki pietruszki.
Zacznij od dokładnego umycia pieczarek i usunięcia z nich nóżek (je również możesz upiec w piekarniku). Następnie do wnętrza grzybów włóż mozzarellę oraz boczek i piecz całość w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez około 30 minut. Później poczekaj, aż przystawka ostygnie i posyp ją posiekaną natką pietruszki. Pieczarki świetnie smakują w towarzystwie jogurtowego sosu czosnkowego.
Zapiekanki niczym z Włoch
Na imprezach zawsze sprawdzają się zapiekanki. Ja proponuje Ci je we włoskiej wersji, czyli z szynką parmeńską i mozzarellą. Spokojnie, nie musisz samodzielnie piec spodów – wystarczy, że kupisz długie bagietki.
Do przygotowania jednej sporej zapiekanki, którą możesz przekroić na dwie części, potrzebujesz 1 kulkę mozzarelli i 3-4 plastry szynki. Oprócz tego niezbędne są: oliwa, 2 ząbki czosnku, passata pomidorowa i przyprawy w postaci bazylii, oregano, soli, pieprzu i odrobiny cukru.
Zacznij od przyrządzania sosu pomidorowego. W tym celu w niewielkim garnku podsmaż na oliwie drobno posiekany czosnek i dodaj do niego passatę. Całość dopraw przyprawami i niewielką ilością cukru, aby pozbyć się kwaskowatego posmaku. Gdy sos się zagotuje, możesz zdjąć go z ognia i poczekać, aż ostygnie.
W międzyczasie bagietki przekrój wzdłuż i polej je odrobiną oliwy. Następnie na pieczywie rozsmaruj sos pomidorowy, wyłóż pokrojoną w grube plastry mozzarellę i szynkę parmeńską. Na końcu dopraw zapiekanki solą, pieprzem i suszoną bazylią. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 10 minut. Zapiekanki możesz podawać przyzdobione świeżymi listkami bazylii.
Sałatka z burakami i rukolą
Sałatka w takiej wersji jest lekka, a zarazem sycąca, a do tego przygotujesz ją bardzo szybko. Będą Ci potrzebne: buraki (najlepiej kupić opakowanie gotowanych buraków, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu), kasza gryczana (1 woreczek), rukola, prażone ziarna słonecznika, opakowanie sera koziego typu feta, ocet jabłkowy, suszone pomidory, oliwa, sól, pieprz i cukier.
Zacznij od ugotowania jednego woreczka kaszy gryczanej. W międzyczasie pokrój ugotowane buraki w kostkę, a następnie wymieszaj je z odrobiną octu jabłkowego, solą oraz cukrem i odstaw do lodówki. Gdy kasza ostygnie, możesz przesypać ją do dużej miski i dodać rukolę oraz suszone pomidory.
Całość dopraw świeżo mielonym pieprzem. Do sałatki dodaj buraki, polej niewielką ilością oliwy i dokładnie wymieszaj. Na końcu dorzuć pokrojony w kostkę ser i ziarna słonecznika, które wcześniej możesz przez kilka minut prażyć na patelni (bez dodatku tłuszczu).
Mini pizze z mozzarellą i pieczarkami
Jako sycąca przekąska na sylwestra świetnie sprawdzą się także pizze w wersji mini. Aby ta przystawka faktycznie była na tzw. szybko, konieczne jest przygotowanie takiego ciasta, które nie musi godzinami wyrastać pod przykryciem. Potrzebujesz do niego: mąkę pszenną (około 2 szklanek), świeże drożdże (15 g), wodę (około ⅔ szklanki), cukier, sól i oliwę. Z tych składników zrobisz średnio 6 sztuk pizzerinek. Oprócz tego zaopatrz się w: ser żółty, passatę pomidorową, czerwoną cebulę, kukurydzę, pieczarki i szynkę.
Wyjmij drożdże z lodówki i poczekaj, aż nabiorą temperatury pokojowej. Następnie rozpuść je w letniej wodzie, dodaj 2 łyżki mąki i trochę cukru. Całość wymieszaj i odstaw na około 15 minut. Po upłynięciu tego czasu rozczyn przelej do dużej miski, a do całości dodaj resztę przesianej mąki, odrobinę soli oraz oliwę w takiej ilości, aby ciasto było sprężyste i się nie rozpadało. Uformuj masę na zbitą kulę, delikatnie oprósz mąką i pozostaw pod przykryciem na 30 minut.
Gdy ciasto wyrośnie, możesz je podzielić na mniejsze kawałki, delikatnie rozpłaszczyć i przejść do dodawania pozostałych składników. Rozpocznij od passaty pomidorowej, którą należy równomiernie rozsmarować na cieście. Polecam Ci ją doprawić wedle własnego uznania. Ja dodaję do sosu bazylię, sól, pieprz i trochę cukru.
Następnie na oliwie przysmaż pokrojone w plastry pieczarki oraz cebulę i ułóż je na mini pizzach. Dodaj jeszcze kukurydzę i plastry szynki, a później posyp całość startym żółtym serem. Ostatnim krokiem jest pieczenie pizzerinek przez 15-20 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
Kanapki z salami i pesto
Tak, wiem, kanapki nie są niczym odkrywczym, ale ich przygotowanie jest bardzo szybkie, a w tej wersji z pewnością przypadną Ci do gustu. Aby je zrobić, potrzebujesz: pesto z bazylii, plasterki salami, zielone oliwki i ser gouda. Możesz wykorzystać dowolne pieczywo. Ja przyrządzam je na chrupiącej pszennej bagietce, którą kroje w plastry.
W zasadzie nie ma tu żadnej filozofii. Pieczywo należy posmarować grubszą warstwą pesto, posypać niewielką ilością startego sera gouda oraz położyć plasterek salami. Na końcu na wierzch połóż pokrojone w cienkie plastry oliwki i gotowe.
Parówki w cieście francuskim
Ostatnią bardzo prostą, ekspresową przekąską, którą zaproponuję Ci w tym zestawieniu, są parówki w cieście. Do ich przygotowania potrzebne jest w zasadzie tylko kilka składników: gotowe ciasto francuskie (2 arkusze), parówki (około 8 sztuk), ser żółty, keczup, czarny sezam i jedno jajko.
Zacznij od pokrojenia ciasta na niewielkie prostokąty (około 5 cm na 3 cm). Każdy z nich należy posmarować cienką warstwą keczupu, dodać niewielką ilość startego sera oraz ⅓ parówki. Następnie całość należy zwinąć w małe roladki i posmarować odrobiną roztrzepanego jajka. Dzięki temu sezam, którym posypiesz przystawkę, będzie trzymał się na cieście. Przekąskę piecz w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 15-20 minut.
Jak sam widzisz, przygotowywanie smacznych potraw na imprezę sylwestrową wcale nie musi być żmudne i skomplikowane. Mam nadzieję, że powyższe przepisy sprawdzą się również na Twoim stole. Smacznego!