czy warto odwiedzic wloskie positano

Z pewnością kojarzysz widok z włoskiego Positano, nawet jeśli nie masz pojęcia, gdzie znajduje się to miejsce. Kolorowe domki umieszczone na skarpie tuż przy plaży to wręcz ikoniczny obraz, o którego zobaczeniu na żywo marzą ludzie na całym świecie. Miejsce kojarzy się z zaręczynami, podróżami poślubnymi i instagramowymi zdjęciami. Czy naprawdę ma coś w sobie, czy odwiedzenie go to brutalne zderzenie ze zjawiskiem Instagram vs. Reality?

Positano – gdzie to jest?

Positano to niewielkie włoskie miasteczko zlokalizowane na Wybrzeżu Amalfitańskim. Leży niedaleko Neapolu, dlatego często stanowi punkt wycieczki turystów odwiedzających światową stolicę pizzy. Najwygodniej dostać się tam samochodem, ale wiem, że nie każdy jest na tyle odważny, aby wkroczyć na ulice pomiędzy niezwracających uwagi na przepisy drogowe Włochów. Wypożyczenie auta niesie ze sobą też spore koszty.

Jest jednak sposób, dzięki któremu za kilka euro można dostać się do Positano. Najpierw trzeba wyruszyć pociągiem z dworca w Neapolu do Sorrento, a następnie tam przesiąść się w jeden z autobusów do malowniczego miasteczka. Przystanek autobusowy znajduje się tuż obok dworca, a autokary odjeżdżają bardzo często. Niech więc nie zrażą Cię kolejki. Jeśli nie zmieścisz się do busa, to wsiądziesz do następnego.

Widok prosto z Instagrama

Positano jest naprawdę niewielkie i właściwie każde zdjęcie, które stamtąd zobaczysz, przedstawia dokładnie to samo miejsce. Chodzi o skarpę gęsto zabudowaną kolorowymi włoskimi domkami. U jej stóp znajduje się plaża (nie łudź się, że skorzystasz z tamtejszych leżaków w rozsądnej cenie), do której przypływa wiele luksusowych jachtów i łodzi.

U dołu zabudowań znajduje się jasnobeżowy budynek z pięknie zdobioną kopułą, która zdecydowanie wybija się na tle pozostałej architektury. To kościół Santa Maria Assunta. Na widok możesz spojrzeć zarówno z poziomu plaży, jak i z punktów widokowych zlokalizowanych na wzniesieniach nieopodal. Najlepsze miejsce do obserwacji to chodnik przy ulicy Via Cristoforo Colombo. Czasami w celu zrobienia sobie zdjęcia z widokiem trzeba odstać swoje w kolejce.

Co warto zobaczyć w Positano?

W Positano najważniejszym punktem do zobaczenia jest… Positano. Widok na znane z pocztówek, filmów i zdjęć na Insta zabudowania to zdecydowanie główna atrakcja miasteczka. Nie ma co ukrywać – krajobraz jest świetny, a zjedzenie sobie obiadu czy kolacji z takim tłem to istna przyjemność. Choć nie zapominaj, że mniej przyjemne będzie to na pewno dla twojego portfela.

W miasteczku warto zobaczyć kościół z kolorową kopułą. Wnętrze jest niewielkie, ale można podziwiać w nim kilka naprawdę wartych uwagi dzieł sztuki. Jeśli jesteś typem plażowicza, to możesz także wykupić dostęp do leżaków na tamtejszej plaży. Za kilkanaście euro da się nabyć bilet do Museo Archeologico Romano. Muzeum powstało na pozostałościach zabytkowej rzymskiej willi. Projekt wnętrza zachwyca m.in. drobiazgowymi zdobieniami.

Na ile dni wybrać się do Positano?

Positano to zdecydowanie nie jest miejsce na długi wypoczynek. Moim zdaniem wystarczy spędzić tam jeden dzień, by zrobić wszystko, co trzeba. Zostałbym tam ewentualnie na jedną noc, aby móc podziwiać miasteczko także po zmroku i zjeść tam romantyczną kolację z partnerką. Myślę, że nikt nie przyjeżdża tam na dłużej niż na kilka dni.

Jeśli stać Cię na apartament z widokiem, to możesz śmiało spędzić tam weekend, bo same widoki są warte tego, aby przez kilka poranków pić espresso i po prostu się nimi napawać. Super byłoby też, gdybyś na dodatek wybrał hotel z basenem. Wtedy automatycznie zwiększa się liczba atrakcji podczas takiego wyjazdu, bo samo miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Któż nie lubi czasem poleżeć z drinkiem w basenie i zapomnieć o wszystkich troskach?

Niektórzy odwiedzają Positano dosłownie na kilka godzin i w sumie wiele nie tracą. W tym czasie da się zobaczyć wszystkie zabytki i zrobić zdjęcia na punktach widokowych (nawet ze staniem w kolejkach). Może i znajdzie się chwila na posiłek w którejś z restauracji. Jeśli przebywasz w okolicach (np. w Sorrento czy Amalfi), to możesz wybrać się na wycieczkę do Positano jachtem. Podpłyniesz wtedy naprzeciwko skarpy z widokiem i będziesz mógł przez jakiś czas podziwiać miasteczko z poziomu wody. To także bardzo ciekawa opcja.

Positano – dla kogo jest to miejsce?

Positano to miejsce przede wszystkim dla par. Nie da się ukryć, że ma w sobie coś romantycznego i sprzyja czasowi we dwoje. Trzeba się jednak nastawić, że w sezonie ciężko tam w ogóle przejść, bo tak wielu turystów przyjeżdża zobaczyć pocztówkowy obrazek na własne oczy. Właśnie dlatego polecam Ci odwiedzić to miejsce np. w maju, kiedy pogoda jest już bardzo przyjemna, ale sezon jeszcze na dobre się nie rozkręcił.

Mnie krótka wycieczka do Positano bardzo przypadła do gustu, ale wiem, że wiele osób czuje się rozczarowanych. Z czego to wynika? Może okazać się, że niebo będzie pochmurne i całość nie będzie wyglądać już tak samo, jak na zdjęciach w sieci. Może też przytłoczyć liczba spacerujących tam ludzi i ceny w restauracjach. Musisz wiedzieć, że takie miejsca to istny magnes na turystów, więc nie ma co się dziwić. Warto jednak pojechać tam by, zobaczyć wszystko na własne oczy i przejść do dalszego zwiedzania jakże pięknego Wybrzeża Amalfi.

12 / 100

Dodaj komentarz