Rodzaje kurtek skórzanych – które trzeba koniecznie mieć?

Spis treści

meska kurtka skorzana

Skórzana kurtka to prawdziwa klasyka gatunku. Ten wszechstronny oraz ponadczasowy element garderoby sprawdzi się zarówno w codziennym, jak i bardziej oficjalnym wydaniu. Jakie rodzaje kultowych skórzanych kurtek warto mieć w swojej szafie?

Skórzana kurtka, czyli must have w szafie każdego faceta

Skórzaną kurtkę śmiało można nazwać niezbędnikiem w szafie każdego mężczyzny. Ten element garderoby jest nie tylko praktyczny oraz uniwersalny, ale i stylowy. Odpowiednio dopasowana skóra doda Ci klasy i elegancji, a w razie potrzeby również pazura i zadziorności. Co więcej, założysz ją zarówno na co dzień, jak i na spotkanie biznesowe albo randkę z ukochaną. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie dodatki.

Moim faworytem zdecydowanie jest klasyczny, czarny egzemplarz, ale wielu facetów sięga także po modele w odcieniach brązu, które również prezentują się bardzo elegancko. Porządna kurtka ze skóry posłuży Ci przez lata, a do tego nigdy nie wyjdzie z mody. Robiąc zakupy możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji – model ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Będziesz musiał wybrać także swój idealny fason, dlatego pozwól, że najpierw trochę Ci o tym opowiem.

Rodzaje kurtek ze skóry

Na rynku dostępnych jest teraz tak wiele zróżnicowanych produktów, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. W związku z tym skórzaną kurtkę znajdziesz w co najmniej kilkudziesięciu wydaniach o różnych fasonach czy kolorach. Ja lubię w takich aspektach stawiać na klasykę i Tobie polecam to samo, bo masz wtedy pewność, że kurtka za rok nie stanie się kompletnie niemodna. Poniżej znajdziesz kilka ponadczasowych rodzajów skóry, które nigdy nie wypadają z obiegu.

Ramoneska

Musiałem zacząć od ramoneski, bo ten model kurtki to prawdziwa klasyka gatunku. Początkowo element garderoby był zarezerwowany dla motocyklistów. W końcu skóra to solidny materiał, który skutecznie chroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Pierwsza ramoneska została zaprojektowana już w 1928 roku, specjalnie dla firmy Harley Davidson. Później w latach 70. XX fani punk rocka oszaleli na punkcie zadziornego elementu garderoby. Czarne skóry nosili przecież również ich idole, w tym zespół Ramones, któremu kurtka zawdzięcza swoją nazwę.

Ramoneska zajęła solidną pozycję na liście ubrań będących definicją klasy i ponadczasowości. Kurtka o stosunkowo prostym kroju z zamkiem błyskawicznym, klapami na zatrzaski i paskiem (który czasem irytuje, bo wypada) pasuje zarówno do T-shirtu albo swetra, jak i do eleganckiej koszuli. Atrybut motocyklistów i gwiazd rocka stał się więc jednym z flagowych elementów męskiej garderoby, który pasuje do wielu stylów i okoliczności.

Pilotka

Kolejną ponadczasową skórzaną kurtką jest pilotka, znana również jako bomberka. Jej historia sięga lat 30. XX wieku, kiedy to rozpoczęto produkcję ciepłych i solidnych okryć wierzchnich dla amerykańskich pilotów wojskowych. Kurtki miały chronić przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dlatego wyposażono je w futrzaną wyściółkę, ocieplany kołnierz i wykonano z ciężkiej skóry. Wraz z upływem czasu pilotki stały się popularne również wśród cywilów.

Do rozpowszechnienia tego ikonicznego elementu męskiej garderoby w znacznym stopniu przyczyniła się subkultura punkowa i rockowa. Jej członkowie częstą dodawali pilotkom zadziornego charakteru przy pomocy haftów, naszywek i metalowych elementów ozdobnych. Nie bez znaczenia była w tym przypadku także popkultura, a dokładniej takie postacie, jak Maverick z „Top Gun”, Travis Bickle z „Taksówkarza”, Marlon Brando z kultowego filmu „Dziki” czy słynny Indiana Jones.

To właśnie za ich sprawą pilotka stała się synonimem męskości, odwagi, buntu i niezależności. Dziś kurtka nadal jest popularnym elementem męskiej garderoby. W sklepach znajdziesz ją w przeróżnych wydaniach i kolorach, dzięki czemu dopasujesz pilotkę do wielu stylizacji. Możesz założyć ją klasycznie do jeansów, zestawić z koszulą i spodniami chino albo połączyć z jednokolorowym swetrem.

Cafe Racer

Kurtka motocyklowa typu cafe racer to minimalistyczny, prosty model bez kaptura oraz z charakterystycznym stojącym kołnierzem. Egzemplarz w jednym ze stonowanych kolorów jest kwintesencją minimalistycznego szyku i tak, jak wcześniej wymienione typy kurtek, sprawdzi się w wielu zestawieniach. Ten wszechstronny element garderoby możesz np. założyć do casualowych albo sportowych butów, klasycznego T-shirtu lub połączyć z eleganckim swetrem i koszulą.

Czym kierować się podczas wyboru skórzanej kurtki?

Zasada jest prosta – jeśli kupujesz jakiś element garderoby dla siebie, to ma on odpowiadać przede wszystkim Tobie. Z tego względu podczas wyboru skóry kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami. Jeśli chcesz znaleźć coś absolutnie uniwersalnego, postaw na czarny albo brązowy egzemplarz w postaci klasycznej ramoneski, pilotki albo kurtki motocyklowej.

Z drugiej strony, jeżeli wolisz mieć w swojej szafie coś mocnego i charakterystycznego, dobrym wyborem może okazać się model z naszywkami i metalowymi elementami. Oprócz koloru i fasonu kurtki niebagatelne znaczenie ma oczywiście jakość materiału, z którego jest wykonane ubranie. Zastanów się, czy chcesz postawić na ekoskórę, czy na droższy egzemplarz ze skóry naturalnej.

W drugim przypadku pozostaje Ci jeszcze wybór konkretnego rodzaju materiału. Do szycia kurtek często wykorzystuje się m.in. skórę cielęcą, która jest najbardziej delikatna i miękka (jednocześnie trzeba też za nią sporo zapłacić). Twardszymi materiałami są natomiast skóra owcza i bydlęca.

Jak czyścić kurtkę ze skóry?

Skóra jest uniwersalna i ponadczasowa, ale wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Niestety tu mam złą wiadomość – raczej nie polecam Ci wrzucenia ukochanej ramoneski do pralki, w szczególności, jeśli jest wykonana ze skóry naturalnej. W ten sposób możesz prać egzemplarz uszyty z ekologicznego materiału, ale wymaga to użycia delikatnych detergentów i niskiej temperatury (najlepszą opcją będzie 30 stopni Celsjusza). W żadnym przypadku nie ma natomiast mowy o prasowaniu albo suszeniu w mechanicznej suszarce.

Jeśli kupiłeś kurtkę ze skóry naturalnej, zaopatrz się także w odpowiedni preparat do jej czyszczenia. Ewentualnie możesz użyć do tego roztworu wody z delikatnym mydłem. Kurtkę należy czyścić delikatnie i wyłącznie wtedy, gdy jest całkowicie sucha. Najlepiej, jeśli użyjesz do tego miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki z bawełny. Później należy jeszcze raz przetrzeć ubranie suchym materiałem i pozostawić do wyschnięcia. Nie powinno się wystawiać kurtki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one przyczynić się do blaknięcia, wysuszenia i uszkodzenia materiału.

Przyznaję, że jest z tym trochę zachodu, dlatego rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu albo po prostu nie chcą bawić się w pielęgnację skóry, jest skorzystanie z usług pralni.

Pamiętaj, że w swoich ubraniach masz się po prostu dobrze czuć, dlatego wybieraj je zarówno pod kątem wygody, jak i wyglądu. Klasyczna skórzana kurtka to element garderoby, który możesz nosić dosłownie przez lata, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniego modelu.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy