wszystko o wazektomii

Wazektomia to zabieg, na który decydują się mężczyźni szukający skutecznej metody zapobiegania zapłodnieniu. Na czym polega i kiedy można rozważyć jego wykonanie? Poznaj szczegóły wazektomii, czyli operacji podcięcia nasieniowodów.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Spośród wielu metod zapobiegania niechcianym ciążom jedną z najstarszych, a przy tym najskuteczniejszą jest wazektomia. Znana już w czasach starożytnych i stosowana w wielu kulturach procedura do dziś utrzymuje pewną popularność. Dawniej wykonywano ją głównie z powodu chorób, które leczono, słusznie lub nie (raczej to drugie) poprzez przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Dzięki temu przerwane zostaje połączenie między najądrzami a cewką moczową. Zapobiega to przedostaniu się plemników w nasieniu do komórki jajowej kobiety. Jak więc widzisz, jest to metoda w 100% efektywna.

W tym momencie zapewne zadajesz sobie pytania na temat legalności wazektomii. Na przeprowadzanie takich zabiegów pozwala zarówno polskie prawo, jak i kodeksy innych państw europejskich oraz z innych kontynentów, w tym m.in. amerykański. Różnicą w stosunku do dawnych czasów jest za to podejście do dobrowolności zabiegu. Jak najbardziej może się go podjąć osoba dorosła, która w pełni świadomie wyraża wolę przeprowadzenia operacji. Nie wolno jej już jednak wykonywać przymusowo, np. na pacjentach chorych psychicznie, co było praktyką stosowaną jeszcze na początku drugiej połowy XX wieku.

Co ważne, wazektomia, nie licząc oczywiście utraty płodności, nie niesie ze sobą negatywnych skutków. Na wcześniejszym poziomie pozostaje erekcja i wytrysk. Nie spada także libido. Pamiętaj ponadto, że zabieg ten można odwrócić. Dzięki temu, że funkcje seksualne zostają zachowane, a produkcja plemników trwa (po wazektomii jedynie nie trafiają do nasienia), w razie zmiany zdania znów można być płodnym. Nie można wazektomii traktować jak kastracji. Do mechanicznego odcięcia jąder podobna jest wyłącznie procedura, w której nie tylko podcina się nasieniowody, ale także usuwa ich część. Na to już nie ma rady, bo po prostu nie odrosną.

Przebieg zabiegu wazektomii

Opis wazektomii to nic przyjemnego, ale w gruncie rzeczy to samo można powiedzieć o każdym zabiegu. Na początek trzeba wypełnić stosowne dokumenty. Klinika podejmująca się przecięcia nasieniowodów musi mieć potwierdzone na piśmie, że pacjent rzeczywiście chce wykonać taką operację. Kolejny krok to depilacja moszny. Po takich przygotowaniach można przejść już do właściwego zabiegu. Najpierw lekarz wstrzykuje pacjentowi specyfik z miejscowym znieczuleniem. Gdy zacznie działać, przystępuje do przecięcia skóry moszny.

Po zrobieniu otworu wyjmuje się nasieniowód i przecina go. Kolejny krok to podwiązanie obu części lub połączenie specjalnymi klipsami. Zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny. Co ważne, nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Lekarz zaleci unikanie seksu przez kilka dni oraz większego wysiłku fizycznego. Tak jak w przypadku wielu innych interwencji chirurgicznych należy także unikać kąpania się w wannie, a tym bardziej w naturalnych zbiornikach i publicznych basenach. Dzięki temu eliminuje się ryzyko ewentualnego zakażenia operowanego miejsca.

Zabieg wazektomii jest bezpieczny, a co za tym idzie, rzadko zdarzają się powikłania po nim. Niektórzy pacjenci czują dyskomfort przez kilka dni po wizycie w klinice, co wymaga zastosowania środków łagodzących. Sporadycznie zdarza się, że ból trwa dłużej i jest silniejszy. W takiej sytuacji nie warto zwlekać i zgłosić się z powrotem do kliniki.

Wazektomia a zdrowie – kiedy można się jej poddać?

Wazektomia to bezpieczny zabieg, choć oczywiście występują pewne przeciwskazania. Z tego powodu wcześniej lekarz bada pacjenta pod kątem występowania chorób skóry. W trakcie rozmowy trzeba również powiedzieć czy, a jeśli tak to jakie, leki się przyjmuje. Operację wyklucza się w przypadku mężczyzn biorących leki przeciwzakrzepowe. Powodem jest tu sam skutek zabiegu. W wyniku podcięcia w nasieniowodach pojawiają się zrosty. Dla pacjenta nie jest to groźne, ale takie medykamenty przywracają drożność, przez co wazektomia mija się z celem.

Kiedy więc można zastanowić się nad takim zabiegiem? Myślę, że jedną z takich grup są mężczyźni już mający dziecko lub większą ich liczbę. Jeśli razem z partnerką uzna on, że więcej ich nie chcą, daje sobie i jej psychiczne wytchnienie, które może wpłynąć na większą satysfakcję z seksu. Oprócz takich osób wazektomię mogą rozważyć mężczyźni wiedzący o jakiejś swojej chorobie genetycznej i bojący się, że zostanie ona przekazana potomkom. To oczywiście tylko przykładowe powody. Ewentualne podcięcie nasieniowodów każdy człowiek musi rozważyć sam, a najlepiej nawet nie tak, tylko w konsultacji z bliskimi i lekarzem.

Ile kosztuje wazektomia?

Podstawowy koszt wazektomii zazwyczaj mieści się w przedziale od 1500 zł do 3000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że do wydatku być może będzie trzeba coś doliczyć. Bardzo prawdopodobne, że klinika weźmie dodatkowe pieniądze za konsultacje wstępne i te, na które trzeba będzie udać się już po zabiegu.

Pozostałe koszta zależą już od indywidualnych czynników. Jednym z nich jest cena leków przeciwbólowych, które mogą być potrzebne. Osoby, które mieszkają daleko od kliniki, muszą liczyć się też z opłatami za przejazdy na konsultacje lekarskie oraz hotel, w którym się zatrzymają przed i po wazektomii. Myślę więc, że sumaryczny wydatek na taki zabieg może zamknąć się w kwocie około 4000 zł.

Wazektomia to legalny, bezpieczny i skuteczny sposób na uniknięcie przypadkowego zostania ojcem. Zabieg ten nie wymaga przy tym długiej rekonwalescencji i nie wpływa negatywnie na jakość życia pacjenta. Być może w niektórych okolicznościach warto go rozważyć i cieszyć się seksem bez konieczności stosowania innych zabezpieczeń nie tylko w przypadku mężczyzn, ale także kobiet.

16 / 100

Dodaj komentarz