Najlepsi polscy raperzy – moje TOP 6

Spis treści

jacy sa najlepsi raperzy

Rap to jeden z moich ulubionych gatunków muzycznych. Uwielbiam słuchać zarówno starych, surowych kawałków, jak i tych nowych, które wpadają nieco w pop i klubowe nuty. Dziś postanowiłem podzielić się z Tobą moimi ulubionymi artystami tworzącymi muzę w tym nurcie. Zapraszam na ranking TOP 6 polskich raperów!

Quebonafide – Jakub z Ciechanowa

Quebonafide to raper pochodzący z Ciechanowa, który urodził się w 1991 roku. Karierę muzyczną rozpoczął w 2008 roku, kiedy to wraz z Fuso założył zespół Yochimu. Od zawsze był świetny we freestyle’u, co niejednokrotnie udowodnił w trakcie swojej raperskiej ścieżki zawodowej. W 2013 roku podjął współpracę z wytwórnią SB Maffija i jego kariera rozpoczęła się na dobre.

Miał już na koncie kilka płyt, gdy w 2014 roku wypuścił takie kawałki jak Hype czy Żadnych zmartwień, które stały się hitami. Wtedy mógł sobie pozwolić na otwarcie własnej wytwórni – QueQuality. W sumie wydał pięć solowych krążków, z których każdy sprzedał się w zawrotnych liczbach. W 2018 roku podjął współpracę z Taco Hemingwayem, z którym wydał album Soma 0,5 mg. Raperzy nazwali swój duet Taconafide i wyruszyli w trasę po całej Polsce.

W 2020 roku wszystko się zmieniło, ponieważ Quebo przeszedł przemianę. Przed wydaniem swojego ostatniego krążka, Romantic Psycho, artysta całkowicie zmienił swój wygląd. Zakrył liczne dziary, założył staromodne okulary i ubrania, jakie nosił za czasów, gdy był studentem. Zerwał z wizerunkiem szalonego buntownika, którego znaliśmy do tej pory. Jego utwory stały się smutniejsze.

W końcu raper ogłosił, że jego trasa koncertowa i płyta Romantic Psycho będą ostatnimi dokonaniami pod pseudonimem Quebonafide. Dziś Kuba funkcjonuje w sieci jako Jakub z Ciechanowa. W 2022 roku zaczął koncerty w klubach w małych miastach, gdzie wcielał się w początkującego rapera, a bilety były do kupienia za 10 złotych. Grabowski skupia się na rozwijaniu swojej firmy MISS TI 蒂小姐 i niekiedy można usłyszeć go w kawałkach z innymi raperami.

Co tak naprawdę wydarzy się z jego karierą w przyszłości? Na to musimy poczekać. Z pewnością jest to jeden z najlepszych raperów polskiej sceny, a jego kawałki to majstersztyki nie tylko na polu tekstowym, ale również muzycznym. Ma na koncie tak wiele hitów, że sam nie wiem, które wymienić jako najlepsze. Zdecydowanie warto zapoznać się z całą jego dyskografią i czekać z nadzieją na to, że ta w przyszłości jeszcze się poszerzy.

Taco Hemingway – genialny tekściarz

Taco Hemingway naprawdę nazywa się Filip Szcześniak i urodził się w 1990 roku w Kairze. Jego kariera rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to zadebiutował z anglojęzyczną płytą. Polskie numery zaczął wydawać dopiero w 2014 roku i od razu wypuścił coś niezwykle mocnego, czyli Trójkąt warszawski, z którego pochodzi m.in. utwór Szlugi i kalafiory. Rok później zadebiutowała Umowa o dzieło, a tam znalazł się hit 6 zer.

W sumie Taco nagrał 11 solowych albumów, w tym 6 mini, na których znalazło się kilka piosenek. W 2020 roku założył wytwórnię o nazwie 2020, którą współtworzy m.in. z duetem PRO8L3M. W ramach tego przedsięwzięcia w 2023 roku otrzymaliśmy składankę club2020, na której znalazły się utwory z takimi artystami jak: Dwa Sławy, Kukon, Oki, Margaret, Otsochodzi, Young Leosia, schafter, Dziarma czy PRO8L3M.

Taco Hemingway w swoich tekstach nierzadko odnosi się do otaczającej go rzeczywistości społecznej i politycznej, którą doskonale komentuje swoimi zwinnymi metaforami. Przykładem takiego utworu jest Polskie Tango. Bilety na jego koncerty rozchodzą się jak świeże bułki, a na festiwalach takich jak Open’er musi występować na głównych scenach. Taco prawie nic nie publikuje w swoich kanałach na social mediach, nie udziela wywiadów i nie podejmuje współprac reklamowych. Mimo tego ze względu na jego świetną muzykę fani cały czas wyczekują nowych kawałków.

Pezet – klasyka gatunku

Pezet to pochodzący z Warszawy Paweł Kapliński, który urodził się w 1980 roku. Jako raper zadebiutował już w 1998 roku, więc należy jeszcze do starej szkoły rapu, którą uwielbiam. Jego kawałki znacznie różnią się od tego, co aktualnie wypuszcza większość topowych wytwórni. Pierwszym albumem Pezeta była nagrana w ramach zespołu Płomień 81 płyta pt. Na zawsze będzie płonął.

W 2002 roku raper wydał swój pierwszy samodzielny krążek – Muzyka klasyczna. Kolejnym była natomiast Muzyka poważna. W sumie Pezet wypuścił 7 wydawnictw, z czego ostatnie ukazało się w 2022 roku pod nazwą Muzyka komercyjna. To ciekawy zabieg, że wszystkie tytuły płyt są utrzymane w tym samym stylu. Jeśli nie znasz twórczości rapera, to przesłuchaj sobie kawałek pt. Co mam powiedzieć. To jeden z popularniejszych hitów, które z pewnością popchną cię do dalszego odkrywania dyskografii Pezeta. Z nowszych utworów polecam natomiast duet z Kayah – Nisko jest niebo.

Mata – młody i gniewny

Mata to aktualnie jedna z tych osobowości raperskich, która wzbudza największe kontrowersje. Syn znanego w Polsce prawnika Marcina Matczaka urodził się w 2000 roku. To świeża krew polskiego rapu, która świetnie odnajduje się w dzisiejszych potrzebach słuchaczy, a w szczególności tych młodych. Choć aktualnie jest jednym z topowych raperów w kraju, to jego kariera zaczęła się zaledwie kilka lat temu. Zadebiutował w 2019 roku minialbumem Fumar Mata.

W tym samym roku, w grudniu, ukazał się numer Patointeligencja, który wzbudził ogromne kontrowersje i przyniósł Macie sławę. Raper opowiada w nim o tym, jak wygląda życie licealistów z bogatych domów. 2020 rok to czas premiery płyty 100 dni do matury, na której znalazł się m.in. jeden z popularniejszych utworów Matczaka – Schodki.

W 2021 roku pojawił się kawałek Patoreakcja, który stanowi nawiązanie do Patointeligencji. Opowiada o tym, co wydarzyło się po publikacji pierwszego numeru. Ten sam rok przyniósł również kolejny album rapera pt. Młody Matczak i głośno komentowaną współpracę z McDonald’s. Utwory Maty cieszą się ogromną popularnością, a sam raper ma nieco do czynienia z problemami z prawem.

Kultowe stały się jego kilkukrotne występy na barce na Wiśle przy warszawskich schodkach, na których latem zbierają się tłumy. W 2022 roku darmowy koncert spotkał się z tak wielką publicznością, że kolejny został zabroniony przez policję. Mata zdecydował się na biletowaną trasę koncertową i zagrał w miastach w całej Polsce. Poza tym miewał kłopoty z prawem ze względu na posiadanie marihuany. W 2022 roku ogłosił, że w 2040 roku będzie startował w wyborach prezydenckich. Trzeba przyznać, że to ciekawy ruch, ale najprawdopodobniej nie do końca na serio. Pożyjemy, zobaczymy.

PRO8L3M – duet bezproblemowy

PRO8L3M to duet, w którego skład wchodzą Oskar Tuszyński i DJ Steez. Zespół zadebiutował na polskiej scenie raperskiej w 2013 roku minialbumem C30-C39. Na koncie ma w sumie trzy albumy studyjne i kilka mixtape’ów. Chłopaki stworzyli kawałki we współpracy z takimi artystami jak Quebonafide, Dawid Podsiadło, Sokół czy Taco Hemingway.

Piosenki duetu uwielbiam chociażby za świetne teksty pisane przez Oskara Tuszyńskiego. Zachwycam się nimi nie tylko ja, ponieważ w sieci możesz znaleźć mnóstwo interpretacji poszczególnych piosenek. Niektórzy poddają je analizom niczym wiersze na lekcjach języka polskiego i wcale im się nie dziwię. To, z jaką zwinnością porusza się po języku Oskar, jest po prostu mistrzowskie. Aktualnie PRO8L3M współtworzy wytwórnię 2020, w ramach której wydaje swoje numery. Jednym z popularniejszych kawałków duetu jest Ground Zero. Koniecznie posłuchaj!

Bedoes 2115 – założyciel 2115

Na koniec zostawiłem jeszcze jednego z najbardziej aktywnych obecnie raperów, czyli Bedoesa 2115. Borys Przybylski, bo tak się naprawdę nazywa, urodził się w Bydgoszczy w 1998 roku. Przygodę z rapem zaczął tak jeszcze jako dzieciak, a edukację rzucił po gimnazjum, aby zająć się muzyką na pełen etat. W wieku 18 lat stał się częścią wytwórni SB Maffija.

Bedoes i Kubi Producent wydali razem pierwsze utwory, wśród których znalazły się m.in. kultowe już Biały i młody czy 05:05. Raper ma na swoim koncie mnóstwo współprac z innymi artystami, a jednym z ciekawszych połączeń jest zdecydowanie numer z zespołem Golec uOrkiestra, który ukazał się w 2019 roku. Bedoes jako członek SBM Label wziął udział m.in. w nagrywaniu płyt Hotel Maffija i Hotel Maffija 2, a także wystąpił na kilku edycjach SBM FFestivalu. Trzeba przyznać, że fani uwielbiali tę grupę, ale wszystko zmieniło się w 2022 roku.

W kwietniu Bedoes wyznał, że odchodzi z SBM i zakłada własny zespół – 2115. Od wtedy jego oficjalny pseudonim to Bedoes 2115. Nowa ekipa wydała wspólnie płytę Rodzinny biznes. W projekcie biorą udział m.in.: White 2115 czy Kuqe 2115. Słuchacze doszukiwali się konfliktu pomiędzy Bedoesem a Solarem z SBM Label, ale raperzy zaprzeczają, jakoby kłótnia była przyczyną odejścia Borysa z ekipy. W lutym 2022 roku Solar wydał numer pt. nigdy więcej 2022, w którym odnosi się do rozłamu. Bedoes udostępnił kawałek w swoich mediach społecznościowych i zachęcał do słuchania.

W Polsce mamy mnóstwo utalentowanych raperów i muzyka ta naprawdę zasługuje na wielki szacun. Daj znać w komentarzu, których artystów Ty umieściłbyś w swojej topce!

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy