europejska stolica

Rzym to jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich stolic. Zupełnie się temu nie dziwię, ponieważ zachwyca nie tylko architekturą, ale i pysznym jedzeniem. Któż nie kocha włoskiej kuchni? Miasto ma wiele do zaoferowania i idealnie nadaje się na city break. Nie będziesz się tam nudzić również wtedy, gdy zdecydujesz się na dłuższy wyjazd. Przekonaj się, które miejsca koniecznie musisz zobaczyć!

Krótka historia miasta

Rzym, zwany również Wiecznym Miastem, ma swoje początki w dalekiej starożytności, a dokładniej w epoce żelaza. Z dostępnych dzisiaj informacji wynika, że założycielami miasta byli bracia Romulus i Remus, którzy zainicjowali je w 753 roku przed naszą erą. Wraz z upływem lat i dochodzeniem do władzy kolejnych królów Rzym poszerzał swoje terytorium i zwiększał liczbę ludności.

W 44 roku p.n.e. do władzy doszedł Juliusz Cezar, który zapoczątkował upadek rzymskiej republiki. Pierwszym cesarzem został Gajusz Oktawiusz. Na początku naszej ery rozpoczęły się budowle najsłynniejszych obiektów miasta, które można podziwiać do dziś, w tym m.in. Koloseum. W późniejszych latach Rzym chylił się ku upadkowi, a cesarstwo straciło na pewien czas swoje znaczenie w okresie średniowiecza.

W VIII wieku miasto zostało mianowane stolicą papieży. W późniejszych latach Rzym przechodził z rąk do rąk i znajdował się przez jakiś czas pod władzą Francji. W latach 70. XIX wieku został stolicą Włoch i od tamtej pory umacniał swoją pozycję do tej, jaką znamy dziś. To aktualnie bogata metropolia, o której odwiedzeniu marzą turyści nie tylko z Europy, ale i całego świata.

Rzymskie Koloseum

Koloseum powstało w drugiej połowie I wieku. Inicjatorami budowli byli cesarze z dynastii Flawiuszów. To konstrukcja o owalnym kształcie z ogromną areną pośrodku. Jest wysoka na niespełna 50 metrów i stała się symbolem Rzymu. Miejsce to dłużyło zarówno igrzyskom, jak i walkom gladiatorów. Było zatem świadkiem wielkich triumfów i brutalnych śmierci. Prawdopodobnie ginęli tam m.in. chrześcijańscy męczennicy. Choć budynek jest piękny, to ma jednak brutalną historię.

Koloseum robi duże wrażenie z zewnątrz i to właśnie na jego tle możesz zobaczyć sporo zdjęć turystów zwiedzających miasto. Budowlę znajdziesz również na większości pamiątek – pocztówkach czy magnesach. Ogromną popularnością cieszy się opcja obejrzenia konstrukcji od wewnątrz. Bilety można kupić za kilkanaście euro i zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem. Polecam zamówić wejściówkę online, bo na miejscu możesz spotkać się z kolejkami.

Fontanna Di Trevi

Nie wiem, czy jest bardziej oblegane miejsce na zdjęcie w Rzymie, ale chyba nie. Tutaj osoby chcące zrobić sobie fotkę na tle spadającej wody pojawiają się już od świtu. Wszystko dlatego, że później trudno nawet dostać się do brzegu fontanny. Pomysłodawcą tej konstrukcji był Klemens XII, a budowa odbyła się w XVIII wieku. Rzeźba znajdująca się w centralnym miejscu konstrukcji przedstawia tytana Okeanosa. Całe dzieło jest wysokie na 26 i szerokie na 20 metrów. Z fontanny tryska woda, do której turyści wrzucają pieniądze z nadzieją, że spełnią się ich życzenia. Cóż, spróbować nie zaszkodzi!

Forum Romanum

Forum Romanum to najsłynniejszy i zarazem najstarszy plac w mieście. Znajduje się pomiędzy siedmioma słynnymi wzniesieniami, w tym Kapitolem. Jego historia sięga czasów starożytnych, bo znajdujące się tam konstrukcje powstały jeszcze przed naszą erą. Są to np. świątynie Saturna i Westy. Do dziś przetrwały jedynie fragmenty tamtejszych budowli, ale znaczenie placu jest ogromne zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Podczas zwiedzania czuć, że to właśnie tam tętniło życie w czasach starożytnego miasta. Aby wejść na teren Forum Romanum, trzeba kupić bilet i najlepiej wybrać ten łączony z Koloseum.

Panteon

Pole Marsowe znajduje się w północnej części miasta. Tam znaleźć można Panteon, czyli świątynię wybudowaną ku czci wszystkich bogów. Powstała ona na początku II wieku. Aktualnie jest to siedziba kościoła chrześcijańskiego. Tym, co wyróżnia Panteon na tle innych budowli, jest jego niesamowita konstrukcja. Ma on bowiem okrągły kształt, a na jego czubku spoczywa wielka kopuła. W środku ma się wrażenie, że jest się w bogato zdobionej, ogromnej kuli. Z zewnątrz uwagę zwracają jeszcze liczne kolumny, które tworzą majestatyczne wejście. W środku podziwiać można m.in. grobowce i wybitne malowidła. Ta atrakcja jest darmowa.

Piazza Venezia

Plac Wenecki w Rzymie to miejsce z bardzo ciekawą historią. To właśnie tam znajdowała się siedziba zarówno papieży, jak i Mussoliniego. Tamtejszy pałac to prawdziwa perła renesansowej architektury, którą można zwiedzać od środka. Tuż obok znajduje się znana bazylika św. Marka, a jej wnętrza wykończone są w stylu barokowym, więc panuje tam przepych. Jednym z najważniejszych punktów na Piazza Venezia jest pomnik Wiktora Emanuela II – króla istotnego w losach Włoch. Marmurowe upamiętnienie postaci nazywane jest również Ołtarzem Ojczyzny. Na jego szczycie znajdziesz punkt widokowy, z którego warto skorzystać.

Zamek i Most Świętego Anioła

Nieopodal Watykanu, do którego przejdziemy za chwilę, znajduje się Zamek Świętego Anioła, a do niego prowadzi imponujący most. Aby dostać się do mauzoleum, trzeba przejść nad Tybrem. W budynku znajduje się grobowiec cesarza Hadriana. Konstrukcja powstała w pierwszej połowie II wieku. Na przestrzeni wieków zamek pełnił wiele funkcji, był m.in. więzieniem. Dziś można odwiedzić tam muzeum, ale opłaca się nawet obejrzeć budynek z zewnątrz. Sama budowla ma okrągły kształt, a na jej szczycie widnieje postać anioła z mieczem. Na moście prowadzącym do konstrukcji również stoją posągi, które czuwają nad turystami zmierzającymi ku zamkowi.

Watykan

O konieczności zobaczenia Watykanu chyba nie muszę się długo rozwodzić. Miasto-państwo umiejscowione za lewym brzegiem Tybru to najważniejsze miejsce dla całego Kościoła katolickiego, gdyż mieszka w nim sam papież. To właśnie stamtąd transmituje się najważniejsze uroczystości religijne prowadzone przez biskupów Rzymu. Punktem obowiązkowym zwiedzania jest bazylika św. Piotra, w której znajduje się grób pierwszego papieża. Można tam ujrzeć również miejsce spoczynku Jana Pawła II. Powierzchnia Watykanu wynosi 0,44 km². Warto tam odwiedzić muzea, ale samo obejrzenie najważniejszej bazyliki z zewnątrz wystarczy, aby spędzić tam super czas.

Zatybrze

Zatybrze to dzielnica Rzymu, która sprzyja spacerom i jedzeniu pysznych włoskich dań. Niektórzy uważają, że jest to najpiękniejsza część miasta, którą powinno się odkrywać na własną rękę. Nie jest to okolica przepełniona turystycznymi atrakcjami, ale plątanina uroczych uliczek wypełniona duchem dolce vita. Polecam odwiedzenie jednej z kultowych restauracji, czyli Tonnarello. Zjesz tam m.in. tradycyjne makarony pochodzące z Rzymu, ale uważaj, bo nie tylko ty będziesz miał na nie ochotę. Najlepiej udaj się tam około południa, chyba że lubisz stać w długich kolejkach po obiad.

Chętnie jeszcze niejednokrotnie wybiorę się do Rzymu. To idealne miejsce do zwiedzania, w którym zawsze jest co robić. Na dodatek przez dużą część roku jest tam słoneczna pogoda, więc to idealne miejsce, aby wyrwać się z pochmurnej Polski.

12 / 100

One thought on “Rzym – co warto zobaczyć w stolicy Włoch?”

Dodaj komentarz