jakie narzedzia miec w garazu

Garaż to wyjątkowe miejsce dla niemal każdego faceta. Chowa się w nim nie tylko auto, ale też różne narzędzia związane z pracami domowymi. Jeśli dopiero urządzasz swój warsztat, zapewne zastanawiasz się, jakie akcesoria Ci się przydadzą. Pozwól, że podpowiem Ci, jak najlepiej zaopatrzyć swój garaż!

Domowy warsztat w garażu – dlaczego warto go mieć?

Prywatny warsztat to wymarzone miejsce dla osób, które uwielbiają majsterkować. Nawet jeśli nie jesteś fanem tworzenia skrzynek na kolejne kwiaty do ogrodu czy konstruowania altanek, to gwarantuję, że warsztat Ci się przyda. Można w nim przechowywać wszystkie sprzęty potrzebne w gospodarstwie domowym, ale niepasujące do trzymania w domu np. kosiarkę czy myjkę ciśnieniową. Poza tym jest to miejsce do trzymania wszelkich kluczy i narzędzi, którymi można naprawiać awarie w mieszkaniu, reperować samochód czy przeprowadzać remonty.

Dobrze zorganizowane pomieszczenie może stać się przestrzenią do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a czasami po prostu do odreagowania po ciężkim dniu. Jeśli tylko masz możliwość zorganizowania warsztatu w swoim domu, np. we własnym garażu, serdecznie Ci to polecam. Zresztą, nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu, zawsze można wynająć garaż w pobliżu.

Jakie meble do warsztatu?

Aby warsztat był jak najbardziej funkcjonalny, trzeba go dobrze rozplanować. Przede wszystkim należy mieć gdzie położyć wszystkie narzędzia, które chce się w nim trzymać. Do tego przydadzą się odpowiednie meble. Najczęściej używa się regałów rozmieszczonych właściwie na wszystkich ścianach. Mogą to być półki ażurowe, otwarte, żeby mieć na oku narzędzia, ale dobrze sprawdzą się także szafki zamykane, w których można schować śrubki czy wkręty, które nie są tak często potrzebne, a na dodatek mogłyby się łatwo rozsypać. Meble muszą być wykonane z solidnych materiałów, ponieważ zestawy narzędzi mogą być po prostu ciężkie. Dobrze, jeśli udałoby Ci się zamontować półki o różnych wysokościach, aby mieć miejsce zarówno na małe, jak i całkiem spore sprzęty. Na części którejś ze ścian powinny znaleźć się uchwyty na klucze, pędzle czy obcęgi. Warto też zaopatrzyć się w krzesło oraz stół, na którym będzie można wygodnie pracować. Jeśli warsztat ma pełnić funkcję głównie miejsca naprawy auta, dobrze, gdyby udałoby Ci się zbudować kanał. Dla majsterkowicza znacznie praktyczniejszy będzie jednak porządny blat.

Narzędzia warsztatowe – co powinno być w każdym garażu?

Przydomowy warsztat trzeba odpowiednio wyposażyć, żeby znaleźć w nim narzędzia przydatne zarówno podczas awarii hydraulicznej, jak i kłopotów z samochodem. Trzeba mieć czym wbijać gwoździe i rozkręcać zepsute sprzęty RTV czy AGD. Z tego powodu w Twoim warsztacie nie może zabraknąć: młotka, zestawu kluczy różnych wielkości (w tym samochodowych), śrubokrętów, imbusów, poziomicy, pędzli, wałków, kombinerek, metrówki, noża czy pilnika. Warto mieć także taśmy, wkręty, gwoździe czy kołki. Czasami do drobnych napraw wystarczy naprawdę niewiele – nie trzeba przecież wzywać każdorazowo fachowca, który zwykle tani nie jest. Wiele drobnych napraw czy wymian w aucie jesteś także w stanie przeprowadzić sam.

Elektronarzędzia w warsztacie – co warto kupić?

Wszystkie te narzędzia, które już omówiłem, korzystają jedynie z siły Twoich rąk. Nie są one wystarczające, aby stworzyć pełnoprawny warsztat i mieć wszystko to, co w nim niezbędne. W takim miejscu muszą znaleźć się także elektronarzędzia. Podstawą jest wiertarko-wkrętarka, za pomocą której z łatwością przytwierdzisz obraz do ściany czy wywiercisz potrzebny do przełożenia kabla otwór. Poza tym warto mieć porządną szlifierkę, służącą np. do polerowania drewnianych powierzchni, pistolet do kleju na gorąco czy lutownicę. Pistolet przyda się m.in. do drobnych prac ręcznych, a lutownica do naprawiania przewodów elektrycznych. Do cięcia różnego rodzaju materiałów warto mieć piłę ręczną. W każdym garażu powinna znaleźć się jeszcze ładowarka do akumulatorów.

Chemia do garażu – preparaty warte uwagi

Poza narzędziami do napraw, remontów i majsterkowania w warsztacie znajdują się zwykle różnego rodzaju farby w podstawowych kolorach czy spraye odmrażające do samochodów. Ponadto warto zaopatrzyć się w jakiś rozpuszczalnik, którym można wyczyścić narzędzia czy użyć go w naprawie auta. Jak zapewne wiesz, pracując w warsztacie, łatwo się porządnie pobrudzić… Do majsterkowania powinieneś mieć, oczywiście, inne ubrania i najlepiej pracować w rękawicach, ale nie oszukujmy się – czasami jest to okropnie niewygodne. Ręce się pocą i nie da się precyzyjnie złapać małych elementów. Dłonie po popołudniu spędzonym w warsztacie mogą być wręcz czarne. Trudno domyć je wtedy mydłem, więc koniecznie kup sobie pastę BHP do czyszczenia dłoni. Ma ona specjalne drobinki, które usuną wszelkie zabrudzenia. Poza tym zaopatrz się jeszcze w porządne kleje, w tym również klej do pistoletu.

Oświetlenie w warsztacie

Niekiedy wizyta w warsztacie, nawet jeśli miała zająć wyłącznie chwilę, przeradza się w wielogodzinną przygodę, której końca nie widać. Majsterkowanie wciąga. W warsztacie musi znaleźć się dobre oświetlenie – często są to pomieszczenia bez okien. Zadbaj o jasne światło na suficie, najlepiej bezpośrednio nad miejscem majsterkowania. Sprawdzą się przede wszystkim długie, wąskie lampy LED np. trzy umieszczone obok siebie. Poza tym warto mieć latarkę, a najlepiej czołówkę, żeby nawet w nocy móc skupić się na naprawach czy rękodziele i nie przeoczyć żadnego szczegółu.

Wiesz już, co trzeba mieć w garażu warsztatowym, aby móc naprawić nieuniknione usterki. Poza tym warto mieć tam także zapasowe koła do auta czy płyny i oleje, które należy regularnie uzupełniać. Garaż to nie tylko miejsce na samochód, ale także przestrzeń, w której mogą rozwinąć się Twoje zainteresowania.

13 / 100

Dodaj komentarz