Jesteś facetem, musisz mieć w domu zestaw narzędzi – nie ma przebacz. I chociażbyś miał dwie lewe ręce do majsterkowania, to kilka razy w życiu musisz stanąć na wysokości zadania by przynajmniej wykonać drobną pracę pt. naprawa gniazdka czy złożenie mebla. Nauczony doświadczeniem, że nie ma przebacz, zwłaszcza, kiedy kobieta się na coś uprze, zrobiłem mały research na rynku narzędziowym. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i jeśli postawimy na dobry sklep, znajdziemy w nim równie dobre narzędzia, a przynajmniej możemy liczyć na doradztwo. Już dzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.
Po pierwsze: czym właściwie jest ten dobry sklep z narzędziami
Przy wyborze dobrego sklepu powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy masz w nim duży wybór różnego rodzaju sprzętu. Ważne, żeby oferta była skrojona na miarę zarówno dla tak zwanych domowych złotych rączek, profesjonalnych warsztatów, jak i dla totalnych laików. Duża oferta, to poza tym możliwość kupienia wszystkiego, co Ci potrzeba w jednym miejscu, a to znaczna oszczędność czasu i często pieniędzy.
Nie bez znaczenia pozostaje też łatwa dostępność towarów. Dobrze, jeśli możesz je też kupić online. Wiesz, możesz wejść na stronę, porównać sobie poszczególne parametry, ceny. Dobrze, jeśli masz też live chat, albo możliwość skontaktowania się ze sprzedawcą przez formularz kontaktowy.
Trzecia ważna kwestia: ceny. No nie oszukujmy się, te grają bardzo ważną rolę, bo ziarnko do ziarnka i za narzędziowy niezbędnik może uzbierać się niezła miarka. Nikt z nas nie lubi przepłacać, no przynajmniej ja należę do tego grona. Uważaj jednak na to, aby cena nie przyćmiła Ci pola widzenia. Sprawdź czy sklep na pewno oferuje wysokiej jakości sprzęt, najlepiej popytaj znajomych czy mieli z nim styczność. Zawsze jeszcze zostają opinie w Internecie. Zweryfikuj metody płatności, dostawy. Prześwietl nieco miejsce w którym będziesz kupował narzędzia, no, chyba, ze zdecydowałeś się na market budowlany. Tu już sprawy mniej się „komplikują”. Jednak bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, że jednak fachowa obsługa, to jedno z najważniejszych kryteriów. Bardzo kiepsko przestawia się sytuacja, kiedy trafisz na osoby z przypadku, które dostały pracę, bo po prostu mają status studenta etc., ale o narzędziach wiedzą tyle ile ja o balecie. Nikogo nie deprecjonuję, ale jednak sprzedaż zobowiązuje. Wszędzie.
Kilka słów o zestawach narzędziowych
Jak kupować narzędzia: w zestawach czy pojedynczo? Zauważyłem, że tendencja jest raczej do skłaniania się do opcji nr 1. Na jakie pytania warto sobie zatem odpowiedzieć, aby upewnić się, że dokonałeś właściwego wyboru? Tutaj znów kłania się kwestia ceny. Oczywiście niska cena nie musi od razu sprawiać, że zapali Ci się czerwone światełko pt. kiepska jakość. Najczęściej jednak tak jest. Dobre narzędzia nie kosztują mało. Każdy kij ma jednak dwa końce. Tanie zestawy, mogą to być te z mniejszą ilością narzędzi. Jeśli potrzebujesz je do użytku domowego, powinny spokojnie Ci wystarczyć. Często bywa tak, że producenci celowo rozbudowują zestawy o narzędzia, których albo nigdy nie użyjesz, albo na tyle rzadko, że bardziej będzie Ci się opłacało je po prostu dokupić.
Czego więc masz szukać w zestawie?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Kwestia, do jakich prac będą Ci potrzebne narzędzia.
Rower: postaw wysoko poprzeczkę. Do absolutnych podstaw zalicz m.in. śrubokręty średnich i małych rozmiarów, klucze imbusowe 5-9. Możesz też dorzucić do nich klucze oczkowe lub płaskie francuskie 13 i 15 (ale mniejsze też się przydadzą). Jeśli chodzi o już nieco bardziej rozbudowany zestaw, to warto jeszcze postawić na: klucz do szprych, ściągacze korb i kaset, narzędzia do czyszczenia i wymiany sterów, piast, pedałów, suportu i tym podobne.
Motocykl: tutaj mamy do czynienia z dość specyficznymi narzędziami. Z mojego punktu widzenia sprawa wygląda tak: albo kupujesz zestaw, który poleca dany producent pojazdu, albo też szukasz takiego, który polecą Ci osoby, które już go przetestowały, słowem: ważne jest, żeby dobierać narzędzia pod kątem danej marki. Dlaczego? Powodem jest to, że zakres wielkości i typ końcówek roboczych poszczególnych śrubokrętów czy kluczy dynamometrycznych różnią się w zależności od różnych marek motocykli.
Samochód: no jakby to powiedzieć, tu kwestia jest łatwiejsza niż w przypadku motocykli. Do większości prac w aucie potrzebować będziesz zwykle dobrych szczypiec, przyda się też grzechotka z przedłużką oraz klucze płaskie i śrubokręty.
Ten pierwszy zestaw narzędzi: tutaj sprawdzi Ci się ten z serii podstawowej. W miarę wykonywania poszczególnych prac sam możesz zadecydować jakie Ci się jeszcze przydadzą.
Podstawowe narzędzia do domu: co najczęściej naprawiasz w domu – pewnie połamane uchwyty w szafkach, dokręcasz elektryczne gniazdka, wymieniasz uszczelkę etc. Słowem – narzędzia niezbędne w domu ograniczają się raczej do tego, że wyrafinowany sprzęt nie wchodzi w grę. Najczęściej mówimy o śrubokrętach (płaskie i gwiazdkowe), kombinerkach, komplecie kluczy i młotku. Taki zestaw gwarantuje naprawienie większości drobnych usterek. Możesz jednak iść o krok na przód i postawić na narzędzia z pomocą których znacznie szybciej je wykonasz. Zalicza się do nich m.in. wkrętarka. Do niektórych podejść naprawowych, przy których nie sprawdzą się np. klucze oczkowe ani francuskie, możesz też dokupić klucze nasadowe. Pomocne będą np. w sytuacji, kiedy będziesz musiał odkręcić śruby w niedostępnych miejscach, albo te mocno zapieczone. W hydraulice domowej przyda Ci się wymieniony podstawowy komplet narzędzi, ale możesz do niego dołączyć śmiało klucz nastawny do rur (pospolita żabka). A, warto także mieć wiertarkę.
Kilka słów o jakości i markach
Mówiąc w telegraficznym skrócie: często dobra marka nie jest równa dobra jakość. I tu wiesz, nie chodzi tylko o narzędzia, ale jak się domyślasz, o całokształt. W przypadku niektórych narzędzi wystarczy w zupełności pochylić się nad półką pt. segment ekonomiczny. Uważaj, bo nie zawsze jest to jednoznaczne z dokonaniem dobrego wyboru. Jeśli postawisz na zestaw dobrej jakości, to zapewne po czasie będziesz musiał zadbać o wymianę tylko poszczególnych narzędzi. Jeśli kiepskiej, to jak się pewnie domyślasz, nie będzie już tak kolorowo i będzie Cię czekał kolejny wydatek, bo jednak konieczna będzie wymiana całego zestawu.
Jak widzisz, kompletowanie zestawu narzędzi nie musi spędzać Ci snu z powiek. Wystarczy, że jasno określisz, do jakich prac będą Ci potrzebne, a potem dokładnie przejrzeć oferty poszczególnych producentów i poszczególnych sklepów. Nie bój się pytać, często nawet o z pozoru błahe kwestie. Kto pyta nie błądzi, a uwierz, nie ma nic gorszego niż źle skompletowany zestaw narzędzi, kiedy przyjdzie sądna godzina w której będziesz musiał wykonać nawet najdrobniejsze naprawy. Twój brak pochylenia się nad właściwym wyborem, szybko odbije Ci się czkawką.