Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie. Dokąd warto pojechać?

Spis treści

jarmark swiateczny

Jarmarki bożonarodzeniowe to już nieodłączny element grudnia. Miliony migających lampek, wielkie choinki, lodowiska, grzaniec, ciasta i wiele smakołyków o zbyt wysokich cenach… To wszystko czeka w punktach rozsianych po całej Europie. Jarmarki świąteczne to magnes na turystów, ale trzeba przyznać, że mają w sobie coś, na co czeka się cały rok. Które z nich warto odwiedzić w Europie?

Wiedeń, Austria

Stolica Austrii to jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast w okresie świątecznym. Austriacy zamieniają Wiedeń w istny raj dla miłośników bożonarodzeniowego klimatu. Całe miasto mieni się dzięki pięknym dekoracjom, a liczne jarmarki są lśniącymi punktami na mapie niczym najpiękniejsze bombki na choince.

Najpopularniejszym z austriackich jarmarków jest ten zlokalizowany każdego roku na Placu Ratuszowym. Tam oprócz gorącego grzańca na przybyszów czeka także tradycyjny poncz. Warte uwagi są świeże wypieki i liczne atrakcje. Można skorzystać m.in. z lodowiska czy karuzeli.

Berlin, Niemcy

W Berlinie każdego roku organizuje się dziesiątki mniejszych i większych jarmarków świątecznych. Stolica Niemiec ma wiele do zaoferowania, a najpopularniejszym miejscem jest jarmark na Gendarmenmarkt. Oferta znajdujących się tam stoisk nie odbiega zbytnio od innych europejskich jarmarków – można kupić grzańce, tradycyjne wyroby czy rzemieślnicze ozdoby.

Siłą każdego miejsca tego typu jest to, że podczas jarmarku zawsze da się znaleźć i kupić smaczne przekąski charakterystyczne dla danego regionu.

Poza tym stoiska na Gendarmenmarkt mają specyficzne, sterczące dachy, które świetnie wyglądają i z daleka, i z okolicznych punktów widokowych. Sercem jarmarku jest zawsze stylowo ustrojona choinka.

Wrocław, Polska

Jarmark we Wrocławiu to zdecydowanie najpopularniejsze tego typu miejsce w Polsce. Stoisk jest całe mnóstwo i otaczają one cały Rynek. Ponadto sięgają aż do Placu Solnego, wychodzą na ulicę Oławską oraz Świdnicką. Mimo tego, że jarmark jest tak ogromny i naprawdę jest na nim sporo miejsca, to nie ma w grudniu weekendu, kiedy dałoby się swobodnie przejść pomiędzy budkami. Do Wrocławia ściągają tłumy!

W stolicy Dolnego Śląska warto spróbować smakowych grzańców zarówno z budek, jak i z restauracji działających tuż obok jarmarku. Ciepłe wino zachęca z witryn prawie każdego lokalu. Na stoiskach można znaleźć m.in. tradycyjne potrawy świąteczne, churrosy czy pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Poza tym warto zrobić sobie fotkę w fotobudce i zabrać dzieciaki do zimowej wioski, w której dekoracyjne kukiełki opowiadają bajki ludzkim głosem.

Budapeszt, Węgry

W Budapeszcie najlepszym świątecznym centrum jest jarmark na placu Vörösmarty. To istne świąteczne miasteczko doskonale przyozdobione licznymi lampkami i innymi dekoracjami. Jarmark zajmuje cały plac, a także ciągnie się wzdłuż długiej ulicy, więc stoisk jest naprawdę wiele. Turystów przyciągają pyszne kołacze, pieczone kasztany czy atrakcje dla dzieci.

Werona, Włochy

Do Werony warto udać się o każdej porze roku, ale trzeba przyznać, że zimą nabiera wyjątkowego klimatu. Włochy przed Bożym Narodzeniem to zdecydowanie dobry wybór! Jarmark w mieście Romea i Julii odbywa się na Piazza della Erbe i wokół niego. Można tam zjeść, jak na Italię przystało, pełno smakołyków.

Dekoracje zachwycą i dorosłych, i dzieci. Nad całym jarmarkiem góruje piękna choinka, a okoliczne ulice są tak pięknie ozdobione, że nawet spacery z dala od budek przepełnionych pamiątkami są megaprzyjemne.

Londyn, Anglia

Jarmarków w Londynie jest więcej, ale ja skupię się dziś na zdecydowanie najpopularniejszym i wartym odwiedzenia, czyli Winter Wonderland Christmas Market. To miejsce wyróżnia się na tle innych, ponieważ bardziej od jarmarku przypomina park rozrywki. Poza klasycznymi budkami z jedzeniem i ozdobami można tam znaleźć całą masę przeróżnych atrakcji. Ze względu na to wstęp jest płatny.

Podczas trwania Winter Wonderland Christmas Market można przejechać się rollercoasterami, zjechać na wielkich pontonach ze śnieżnych górek, odwiedzić bar wykonany z lodu czy podziwiać figury z niego wyrzeźbione. Poza tym, oczywiście, znajduje się tam ogromne lodowisko, a także karuzele i kolejki dla najmłodszych. Wszystko znajduje się w Hyde Parku i w sumie można tam spędzić nawet cały dzień.

Praga, Czechy

Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Czechach znajduje się na Rynku Staromiejskim w Pradze. Słynie ze swojego rozmachu, wyjątkowych dekoracji i pysznych wyrobów. Można tam zjeść naprawdę świetne mięsa. Na praskim jarmarku wszystko lśni ozdobione długimi sznurami kolorowych lampek. Najlepiej świąteczne miasteczko wygląda wtedy, kiedy na dachach budek leży śnieg.

Paryż, Francja

Stolica Francji to cała masa jarmarków, które warto odwiedzić, ale turyści najchętniej lgną do tego zlokalizowanego przy wieży Eiffla. Jest tam mnóstwo pysznego jedzenia i pamiątek, a największą atrakcję stanowi lodowisko. Warto na nim pośmigać, nawet jeśli trzeba poczekać w kolejce. Widok na słynną wieżę, szczególnie po zmroku, jest tego wart. Poza tym na świąteczny spacer warto udać się także na Pola Elizejskie.

Celowo podałem zarówno polskie, jak i zagraniczne jarmarki zlokalizowane w okolicach naszego kraju. Jeśli mieszkasz niedaleko granicy z Czechami czy Niemcami, to możesz znaleźć się w świątecznym raju w bardzo krótkim czasie. A do dalszych miejsc z pewnością uda Ci się znaleźć niedrogie bilety lotnicze. Wesołych Świąt!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy