krysztalowe dodatki

Na klimat domu czy mieszkania spory wpływ mają dodatki, które się w nim umieści. Niektórzy decydują się na wnętrza wypełnione roślinami, inni dekorują je plakatami, a jeszcze inni stawiają na ekskluzywne kryształy. Dziś opowiem Ci właśnie o tych ostatnich dekoracjach, które mogą nadać aranżacji wyjątkowego charakteru. Gotowy? To zaczynamy!

Kryształowe dodatki – do jakiego stylu pasują?

Kryształowe dodatki kojarzą się przede wszystkim z bogactwem i luksusem, więc wpiszą się we wnętrza o takim charakterze. Są doskonałym uzupełnieniem mieszkań w stylu glamour czy pałacowym. Poza tym sprawdzą się np. w eleganckich gabinetach urządzonych w klasycznym stylu. Świetnie odnajdą się w mieszkaniach w stylu francuskim, gdzie an ścianach znajduje się sztukateria, a promienie słońca wpadają przez wysokie okna.

Niekiedy kryształy da się także stylowo wkomponować w aranżacje retro i eklektyczne. Można je umieścić zarówno w salonie, jak i sypialni czy łazience. Najlepiej będą się prezentować w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, w których światło uwydatni blask kryształu. To właśnie on poza dźwiękiem stanowi największą wartość tego materiału.

Czym się różni kryształ od szkła?

Czasami ludzie mylą ozdoby kryształowe z tymi wykonanymi ze szkła. Dla osób ceniących sobie wysokiej jakości dekoracje taka pomyłka jest niemożliwa. Kryształ to materiał znacznie cenniejszy i szlachetniejszy niż szkło. Cechuje się wyższym poziomem przejrzystości, a także większą zawartością ołowiu w składzie. Jest znacznie delikatniejszy w dotyku, a przy kontakcie z innym kryształem hucznie rozbrzmiewa. Stuknięcie się kieliszkami z kryształu w trakcie toastu jest znacznie donioślejsze niż stuknięcie szklanych naczyń.

Takie same ozdoby wykonane ze szkła i kryształu będą różniły się także wagą. Kryształ to materiał znacznie cięższy, więc po ciężarze także można rozpoznać, z czego jest dany przedmiot. Kryształ jest mniej podatny na uszkodzenia, dlatego zwykle służy do dekoracji lub użytku okazyjnego. Łatwiej tłuc szklankę kryształową niż szklaną. Wyroby z kryształów ze względu na swoje właściwości umożliwiają tworzenie wielu dekoracyjnych żłobień na powierzchni. Są także droższe niż przedmioty wykonywane ze szkła.

Jakie mogą być kryształowe dodatki? Kilka przykładów

Jednym z najczęściej wykorzystywanych kryształowych dekoracji we wnętrzach jest żyrandol. Sprawdzi się w różnych pomieszczeniach, a szczególnie w salonie i w sypialni. Zazwyczaj składa się z wielu drobnych elementów zwisających z konstrukcji, które efektownie odbijają światło zarówno płynące z żarówki, jak i to wpadające przez okna.

Duże żyrandole z kryształu sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach glamour. Będą doskonale korespondować z welurowymi obiciami mebli, a także srebrnymi czy złotymi dekoracjami wnętrza. Ze względu na swój blask wpiszą się także w pałacowy wystrój mieszkania ze zdobionymi, zabytkowymi meblami. Takie żyrandole można znaleźć zarówno w nowoczesnych wydaniach, jak i w wersjach vintage na pchlich targach.

Jeśli jesteśmy już przy oświetleniu, to warto zwrócić uwagę także na lampki nocne z kryształu. Materiał wykorzystuje się do wykonywania nóżek takich lamp. Klosze mogą być np. materiałowe. Nawet same lampy z kryształu są w stanie odmienić pomieszczenie i nadać mu ogromnego szyku. A to jeszcze nie wszystko!

Kolejny szeroki dział kryształowych ozdób to naczynia i wazony. Do najpopularniejszych tego typu dodatków należą np. kieliszki do wina czy szklanki do whiskey. Poza tym można kupować także tace, misy czy karafki. Sprawdzą się przede wszystkim w klasycznych i retro wnętrzach, osłonięte szklanymi drzwiczkami witryn. Zwykle korzysta się z nich podczas wyjątkowych okazji lub wcale, bo mogą pełnić jedynie funkcje dekoracyjne.

Kryształowe naczynia czy wazony to idealny pomysł na prezent, ponieważ można na nich grawerować np. dedykacje czy życzenia. Poza tym w sklepach z wyrobami kryształowymi da się znaleźć różnego rodzaju figurki, zegarki czy świeczniki. Warto uważać jednak, żeby nie przesadzić, bo nawet najpiękniejsze kryształy nie będą wyglądać korzystnie w zbyt dużej ilości. Chyba że zależy Ci na iście królewskim wystroju.

Wady i zalety kryształowych dodatków w domu

Kryształy mają mnóstwo zalet, ponieważ pięknie się prezentują, nadają wnętrzom klasy i elegancji, a także świadczą o dobrym guście właścicieli. Wybór kryształowych dekoracji do swojego domu to oznaka znajomości kunsztu tego materiału. Naczynia i ozdoby doskonale odbijają światło i tylko one są w stanie zapewnić tak błyszczący efekt wow. Stanowią dobry pomysł na podarunek i można nimi pokreślić wagę niektórych okazji. Nie są jednak idealne.

Kryształ dość łatwo zniszczyć, więc rzadko korzysta się z takich naczyń na co dzień. Poza tym minusem dla wielu może być także cena wyrobów kryształowych, która niekiedy bardzo mocno przewyższa koszt zakupu szklanych odpowiedników. Mimo wszystko uważam, że warto inwestować w kryształy, kiedy pasują one do wnętrza danego domu czy mieszkania. Dźwięk tego materiału podczas toastu jest nie do podrobienia.

12 / 100

Dodaj komentarz