znane aktorki

Hollywood pełne jest wyjątkowo utalentowanych i pięknych kobiet. Konkurencja na rynku filmowym jest ogromna, dlatego o zostanie ikoną nie jest łatwo. Mimo to na przestrzeni lat, wraz z rozwojem kinematografii mieliśmy okazję poznać całe mnóstwo aktorek, które na stałe zapisały się w jej historii. Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem 20 najbardziej charakterystycznych damskich twarzy kina!

Marilyn Monroe

Ikona wszystkich ikon przyszła na świat jako Norma Jean w 1926 roku. Urodzona w Kalifornii dziewczynka miała bardzo mały kontakt z matką, ponieważ wychowywała ją rodzina zastępcza. Dopiero gdy Norma miała 7 lat, zamieszkała ze swoją rodzicielką. Ta miała jednak problemy psychiczne i ich wspólne życie nie trwało długo, bo trafiła do szpitala. Przyszła ikona kina błąkała się od jednej rodziny zastępczej do kolejnej.

Gdy miała około 20 lat, została modelką, a dzięki swojej urodzie szybko wkroczyła także do branży filmowej. Dużo się uczyła i cały czas szlifowała warsztat aktorski. Pierwszą epizodyczną rolę w filmie otrzymała w 1947 roku. Trzy lata później zagrała już w jednym z najpopularniejszych tytułów w karierze, czyli w Asfaltowej dżungli. Następnie przyszedł czas m.in. na: Wszystko o Ewie, Pobierzmy się, Proszę nie pukać, Mężczyźni wolą blondynki, Jak poślubić milionera, Słomianego wdowca, Książę i aktoreczkę, Pół żartem, pół serio czy Skłóconych z życiem.

Zmarła w 1962 roku, oficjalnie z powodu przedawkowania narkotyków, ale na temat jej śmierci krąży do dziś mnóstwo plotek i teorii. Choć przez wielu kojarzona jest głównie jako seksbomba i ideał piękna lat 50. czy 60., to trzeba przyznać, że była świetną i bardzo utalentowaną aktorką, której fenomen w tej kwestii jest niepodważalny.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn była 3 lata młodsza od Marilyn Monroe. Wywodziła się z arystokracji, ale przez zawirowania wojenne i poglądy ojca jej życie nie było usłane różami. Od najmłodszych lat jej pasją był taniec i balet. Jej pierwsze występy aktorskie były motywowane problemami finansowymi. Mimo treningów okazało się, że nie ma predyspozycji fizycznych do bycia zawodową baleriną, więc wtedy zmieniła kierunek zainteresowań.

Zaczynała w teatrach i przedstawieniach dla najmłodszych. Bardzo przykładała się do nauki sztuki aktorskiej, co poskutkowało pierwszymi rolami filmowymi. Debiutowała na przełomie lat 40. i 50. W 1953 roku otrzymała pierwszoplanową rolę w Rzymskich wakacjach. Później wystąpiła także w takich produkcjach jak m.in.: Sabrina, Wojna i pokój, Zabawna buzia, Śniadanie u Tiffany’ego, Jak ukraść milion dolarów czy Powrót Robin Hooda. Zmarła w 1993 roku.

Kate Winslet

Kolejna gwiazda urodziła się w 1975 roku w Anglii. Już jako mała dziewczynka występowała w reklamach i na scenach teatrów. W wieku nastoletnim otrzymała rolę w serialu sci-fi pt. Dark Season. Kilka lat później jej kariera zaczęła nabierać rozpędu. Pojawiła się m.in. w Niebiańskich istotach czy Rozważnej i romantycznej.

W drugiej połowie lat 90. przyszedł czas na Hamleta i jeden z najważniejszych obrazów w historii kina, czyli Titanica. Po roku 2000 można było ją zobaczyć w takich tytułach jak m.in.: Enigma, Zakochany bez pamięci, Marzyciel, Holiday, Lektor, Droga do szczęścia, Rzeź, Mildred Pierce, Niezgodna, Steve Jobs, Projektantka, Ukryte piękno, Pomiędzy nami góry czy Amonit. W 2021 wystąpiła w głównej roli w świetnym kryminale HBO Max – Mare z Easttown. Zdobyła Oscara za swoją rolę w Lektorze.

Cate Blanchett

Cate Blanchett to australijska aktorka urodzona w 1969 roku. Od młodych lat interesowała się sztuką i teatrem, dlatego związała z tym swoją edukację. Debiutowała w przedstawieniach teatralnych i już jako nastolatka otrzymała pierwszą rolę epizodyczną w filmie. Była to egipska produkcja Kaboria.

W późniejszych latach Blanchett wystąpiła w takich tytułach jak m.in.: Elizabeth, Utalentowany pan Ripley, Władca Pierścieni, Veronica Guerin, Aviator, Notatki o skandalu, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Blue Jasmine, Kopciuszek, Carol, Ocean’s 8, Mrs. America, Nie patrz w górę czy Zaułek koszmarów. Za Aviatora i Blue Jasmine otrzymała Oscary.

Meryl Streep

Kolejna ikona przyszła na świat w 1949 roku i od dziecka marzyła o śpiewaniu. Uczęszczała nawet na lekcje śpiewu, ale z czasem zainteresowała się także teatrem. Występowała w różnych przedstawieniach, szczególnie podczas nauki w Vassar College. Jej pierwszą rolą filmową był występ u boku Jane Fondy w filmie Julia. Miało to miejsce w latach 70. XX wieku.

W późniejszych latach do jej filmografii dołączyły takie obrazy jak m.in.: Manhattan, Wybór Zofii, Wczoraj i dziś, Godziny, Diabeł ubiera się u Prady, Mamma Mia!, Julie i Julia, Żelazna Dama, Sierpień w hrabstwie Osage, Czwarta władza, Małe kobietki, Wielkie kłamstewka czy Nie patrz w górę. Jest laureatką aż trzech Oscarów. Dwa otrzymała za role pierwszoplanowe (w Wyborze Zofii i Żelaznej Damie) i jedną za rolę drugoplanową (w Sprawie Kramerów). Uzyskała też całe mnóstwo nominacji do tych statuetek.

Gillian Anderson

Amerykańska aktorka urodziła się w 1968 roku. Część dzieciństwa spędziła w Anglii. Była zbuntowaną nastolatką, która rozpoczęła studia w Chicago, a następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku. Występowała na scenach Broadwayu, aż w końcu trafiła na wielkie ekrany. Pierwsze niewielkie role otrzymała w latach 80. XX wieku.

Lista produkcji z Anderson jest bardzo długa, a do najpopularniejszych tytułów należą: Z Archiwum X, Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi, Johnny English Reaktywacja, Moby Dick, Hannibal, Upadek, American Gods, The Crown i Sex Education. Jak widać, sporą część jej aktorskiego dorobku stanowią seriale. Za The Crown i Z Archiwum X otrzymała Złote Globy.

Sandra Bullock

Kolejna gwiazda, której twarzy nie da się nie znać, to oczywiście Sandra Bullock. Urodziła się w 1964 roku w USA. Ma niemieckie korzenie, a jej rodzice byli zawodowo związani ze śpiewem. Zaczynała od ról w przedstawieniach i w telewizji. Debiut filmowy zaliczyła w 1987 roku w obrazie Hangmen.

Znana jest m.in. z takich produkcji jak: Pogoń za milionami, Speed: Niebezpieczna prędkość, Czas zabijania, Miss Agent, Dom nad jeziorem, Narzeczony mimo woli, Nie otwieraj oczu, Ocean’s 8, Bullet Train czy Zaginione miasto. Otrzymała Oscara za film Wielki Mike. The Blind Side, a także Złotą Malinę za Wszystko o Stevenie.

Jane Fonda

Urodzona w 1937 roku Jane Fonda to nie tylko wielka aktorka, ale i aktywistka. Jej ojciec i brat także byli aktorami. W młodości wiele malowała i uczyła się w tym kierunku. W latach 50. zadebiutowała na deskach teatru, a w 1960 roku pierwszy raz zagrała w filmie – Dubach smalonych. Kolejne role przyszły niczym lawina.

Fonda zagrała m.in. w takich filmach i serialach jak: Niedziela w Nowym Jorku, Obława, W każdą środę, Julia, Nad złotym stawem, Nazajutrz, Sposób na teściową, Kamerdyner, Młodość, Pozycja obowiązkowa czy Grace i Frankie. Dwie z jej ról zostały nagrodzone Oscarami i były tu występy w Klute oraz Powrocie do domu.

Jennifer Aniston

Amerykanka urodzona w 1969 roku przyszła na świat w rodzinie aktorskiej. Od dziecka brała zatem udział w zajęciach aktorskich i szybko pojawiła się w przedstawieniach teatralnych. Przełomowym momentem w jej karierze była oczywiście rola Rachel Green w sitcomie Przyjaciele, ale zanim Aniston trafiła tam, zagrała jeszcze kilka mniejszych ról.

Znaczną część jej filmografii stanowią komedie. Do najbardziej znanych tytułów w karierze należą: Bruce Wszechmogący, Z ust do ust, Sztuka zrywania, Przyjaciele z kasą, Marley i Ja, Kobiety pragną bardziej, Dorwać byłą, Szefowie wrogowie, Żona na niby, Millerowie, Kluseczka czy Zabójczy rejs. Zagrała też jedną z głównych ról w cenionym serialu Apple TV+, czyli The Morning Show.

Angelina Jolie

Angelina Jolie urodziła się w 1975 roku w amerykańskim Mieście Aniołów. Jej rodzice także zajmowali się aktorstwem, więc jej kariera wcale nie jest zaskakująca. Od dziecka brała udział w przedstawieniach teatralnych. Jej debiut filmowy miał miejsce w 1982 roku w produkcji Szukając wyjścia.

Kariera Jolie porządnie wystartowała w latach 90., kiedy to otrzymała sporo ról, m.in. w filmach: Cyborg 2: Szklany cień, Bez dowodów, Gra w serca, Gia, Kolekcjoner kości czy Przerwana lekcja muzyki (za tę ostatnią dostała Oscara). Najbardziej rozpoznawalne role zawdzięcza takim tytułom jak: Lara Croft: Tomb Raider, Pan i Pani Smith, Oszukana, Turysta, Czarownica, Nad morzem czy Eternals.

Helena Bonham Carter

To zdecydowanie jedna z najbardziej wyrazistych i charakterystycznych twarzy całego Hollywood. Helena Bonham Carter urodziła się w 1966 roku w Londynie. Jako nastolatka wystąpiła w swojej pierwszej reklamie, a niedługo później otrzymała pierwsze role filmowe.

Najważniejszymi tytułami w jej filmografii są m.in.: Hamlet, Jej wysokość Afrodyta, Miłość i śmierć w Wenecji, Podziemny krąg, Duża ryba, Charlie i fabryka czekolady, Harry Potter, Jak zostać królem, Alicja w Krainie Czarów, Les Misérables: Nędznicy, Ocean’s 8 czy The Crown.

Kathy Bates

Kolejna osoba w moim zestawieniu to amerykańska aktorka, której nazwiska może nie znają wszyscy, ale twarz kojarzy każdy widz. Kathy Bates urodziła się w 1948 roku i w młodości podejmowała się wielu różnych prac. Jak aktorka debiutowała na deskach teatru, a pierwszą rolę na ekranie otrzymała na początku lat 60. XX wieku.

Spory skok w karierze zaliczyła w latach 80., kiedy to wystąpiła w kilkunastu produkcjach. Wśród obrazów z jej udziałem warto wyróżnić takie jak m.in.: Smażone zielone pomidory, Dolores, Titanic, Most przeznaczenia, Z ust do ust, Sześć stóp pod ziemią, P.S. Kocham Cię, Droga do szczęścia, Wielki Mike. The Blind Side, Walentynki, The Office, O północy w Paryżu czy American Horror Story. Zdobyła oscarową statuetkę za pierwszoplanową rolę w filmie Misery z 1990 roku.

Michelle Pfeiffer

Urodzona w 1958 roku Michelle Pfeiffer to pochodząca z Kalifornii gwiazda, która karierę zaczynała jako modelka. Następnie do grona jej zainteresowań dołączyło aktorstwo. Na ekranie pierwszy raz pojawiła się pod koniec lat 70., a już w latach 80. otrzymała pierwszoplanowe role.

Wystąpiła w takich produkcjach jak m.in.: Grease 2, Człowiek z blizną, Niebezpieczne związki, Powrót Batmana, Młodzi gniewni, Tylko miłość, Sen nocy letniej, Biały oleander, Sylwester w Nowym Jorku, Mroczne cienie, Morderstwo w Orient Expressie, mother!, Czarownica 2 czy Avengers: Koniec gry. Była kilka razy nominowana do Oscarów, a na koncie ma Złotego Globa za rolę w filmie Wspaniali bracia Bakerowie.

Nicole Kidman

Kidman przyszła na świat w 1967 roku na Hawajach. Sporą część dzieciństwa spędziła w Australii. Uczyła się aktorstwa i była członkinią teatru ulicznego. Pierwsze role w filmach i serialach otrzymała na początku lat 80. XX wieku. W kolejnej dekadzie grała już z Tomem Cruise’em w Szybkim jak błyskawica czy z Sandrą Bullock w Totalnej magii.

Najbardziej rozpoznawalne produkcje z Kidman to m.in.: Oczy szeroko zamknięte, Moulin Rouge!, Inni, Godziny, Nine – Dziewięć, Żona na niby, Królowa pustyni, Zabicie świętego jelenia, Wymazać siebie, Aquaman, Wielkie kłamstewka, Od nowa czy Wiking. Niektóre jej ostatnie role spotykają się z bardzo mieszanymi recenzjami. Przykładem jest ta w serialu Dziewięcioro nieznajomych. Mimo tego nie można jej odmówić tytułu ikony kina. Ponadto jest zdobywczynią Oscara za rolę w Godzinach.

Olivia Colman

Następna fenomenalna postać na liście urodziła się w 1974 roku w Anglii. Nie bez powodu zatem kilka lat temu wcieliła się w postać angielskiej królowej w The Crown. Jej pasja do aktorstwa narodziła się w trakcie edukacji, dzięki szkolnym i akademickim teatrom.

W 2000 roku pierwszy raz wystąpiła w serialu. Jej pierwsze produkcje nie były zbyt głośne, ale wraz z upływem lat udało jej się zagrać w kilku bardzo ambitnych tytułach. Należą do nich m.in.: Żelazna Dama, Nędznicy, Faworyta, Fleabag, Ojciec, The Crown, Córka czy Ogrodnicy. Za wybitną rolę w Faworycie otrzymała nawet Oscara. Jej charakterystyczny uśmiech i akcent nadają jej oryginalności i pozwalają łatwo wyróżnić się na tle innych.

Julia Roberts

Jeden z najbardziej promiennych uśmiechów Hollywood należy zdecydowanie do urodzonej w 1967 roku Julii Roberts. W latach 80., podobnie jak Michelle Pfeiffer, rozpoczęła karierę w modelingu. Nieco później dołączyła do tego również aktorstwo. Bardzo szybko, bo już w 1987 roku otrzymała pierwsze niewielkie role.

W 1990 roku dostała pierwszoplanową rolę w przełomowym dla jej kariery filmie, czyli Pretty Woman. Następnie do jej filmografii dołączyły takie obrazy jak m.in.: Sypiając z wrogiem, Uciekająca panna młoda, Notting Hill, Erin Brockovich, Uśmiech Mony Lisy, Bliżej, Jedz, módl się, kochaj, Larry Crowne – uśmiech losu, Sierpień w hrabstwie Osage czy Cudowny chłopak. Do Oscarów była nominowana kilka razy, a statuetkę otrzymała za rolę w Erin Brockovich.

Scarlett Johansson

W 1984 roku w Nowym Jorku urodziła się Scarlett Johansson. Co ciekawe, aktorka ma polskie korzenie. Zanim trafiła na ekrany kin, najpierw grała w reklamach i teatrze. Zadebiutowała w komedii familijnej Małolat. Miała wtedy zaledwie 10 lat. Od tamtej pory niemal nie było roku, w którym nie wystąpiłaby w jakimś filmie.

Do bardziej rozpoznawalnych produkcji z jej udziałem zaliczają się m.in.: Między słowami, Wszystko gra, Niania w Nowym Jorku, Vicky Cristina Barcelona, Kobiety pragną bardziej, Iron Man 2, Avengers, Kapitan Ameryka, Ave, Cezar!, Historia małżeńska czy Jojo Rabbit. Jej najbardziej ikoniczną rolą jest oczywiście marvelowska Czarna Wdowa.

Elizabeth Olsen

Elizabeth Olsen przyszła na świat w 1989 roku, trzy lata po znanych siostrach Mary-Kate i Ashley Olsen. Choć kiedyś to właśnie bliźniaczki były jednymi z topowych nazwisk w Hollywood, to aktualnie siostra zdecydowanie je zdetronizowała. A to wszystko głównie za sprawą produkcji Marvela, które dały jej ogromną sławę.

Aktorka debiutowała epizodycznymi rolami już w latach 90. Później wystąpiła m.in. w: Bardzo grzecznych dziewczynach, Kapitanie Ameryce, Godzilli, Avengersach, Kodachrome, serialu WandaVision czy Doktorze Strange w multiwersum obłędu. Mimo że jej filmografia nie jest obszerna, to popularność ekranizacji komiksów sprawiła, że jest ona jedną z najbardziej pożądanych aktorek w obecnym Hollywood.

Maggie Smith

Tej aktorce najbliżej byłoby wiekiem do Audrey Hepburn. Urodziła się bowiem w 1934 roku. Debiutowała jako 18-latka na deskach teatru. Następnie otrzymała drobne role w kilku serialach. Jednym z jej pierwszych filmów była produkcja Z życia VIP’ów.

Przez dekady swojej kariery wystąpiła w takich obrazach jak m.in.: Śmierć na Nilu, Pokój z widokiem, Zakonnica w przebraniu, Herbatka z Mussolinim, serii Harry Potter, Niania i wielkie bum, Downton Abbey czy Chłopiec zwany Gwiazdką. To chyba rola profesor McGonagall jest tą najbardziej ikoniczną. Smith otrzymała dwa Oscary – za Pełnię życia panny Brodie i Suitę kalifornijską.

Anne Hathaway

Kolejna nowojorczanka na liście i zarazem ostatnia z omawianych przeze mnie postaci to urodzona w 1982 roku Anne Hathaway. Zapał do aktorstwa odziedziczyła po matce. Na małym ekranie pojawiła się pierwszy raz w serialu Luzik Guzik.

Debiut filmowy Hathaway miał miejsce w 2001 roku. Wystąpiła wtedy w Pamiętniku księżniczki. Na liście produkcji, w których zagrała, jest sporo ciekawych tytułów. Należą do nich m.in.: Tajemnica Brokeback Mountain, Diabeł ubiera się u Prady, Rachel wychodzi za mąż, Miłość i inne używki, Alicja w Krainie Czarów, Jeden dzień, Les Misérables: Nędznicy, Mroczny Rycerz powstaje, Interstellar, Praktykant, Ocean’s 8 czy WeCrashed: Upadek start-upu. Jej rola w Nędznikach została doceniona Oscarem.

Jest to moje subiektywne zestawienie najbardziej charakterystycznych damskich twarzy kina, ale założę się, że sporo z nich pokryłoby się z wyborami innych osób. Jeśli masz jakieś propozycje – napisz o nich w komentarzu!

19 / 100

Dodaj komentarz