pierscionek zareczynowy

Zbliża się ten niezwykle ważny, ale i również stresujący moment w Twoim życiu: zaręczyny. I mimo że świat idzie z postępem, to przeważnie obowiązek oświadczyn leży po stronie mężczyzny. Moim skromnym zdaniem tak będzie jeszcze długo, zresztą, jeśli jesteś tradycjonalistą, to pewnie i tak nie wyobrażasz sobie, żeby to twoja partnerka miała przed Tobą klęknąć. Chcesz się oświadczyć, ale nie masz kompletnie pomysłu, jaki pierścionek wybrać? Spokojnie, nie jesteś jedyny, a dodatkowo trafiłeś w bardzo dobre miejsce!

Z czego powinien być wykonany pierścionek zaręczynowy?

Wydaje mi się uczciwe, aby uprzedzić Cię, że jest kilka aspektów, na które bezwzględnie należy zwracać uwagę przy wyborze pierścionka. Rozmiar, rodzaj kamienia czy materiału, z którego jest wykonany. Zacznijmy jednak od początku. No, może nie od samego, bo przecież na samym starcie jest podjęcie decyzji o zaręczynach. Ale jakbyśmy mieli tak zacząć od tego, jak powstaje pierścionek, to na samym początku mamy materiał.

Najczęściej mamy do czynienia ze złotem, jednak złoto złotu nierówne. Najbardziej oczywistym i też najchętniej wybieranym materiałem jest żółte złoto. Jeśli jednak chcesz być oryginalny, możesz postawić również na inny kruszec, jakim jest np. białe złoto. To dobra opcja dla pań, które na co dzień nie noszą złotej biżuterii. Możesz również postawić na różowe złoto, które jest połączeniem żółtego złota z miedzią.

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?

Pewnie spotkałeś się z przekonaniem, że każda kobieta marzy o pierścionku z dużym brylantem. Cóż, powiem jedno: zapomnij o tym. Jeśli chcesz wybrać pierścionek idealny dla Twojej przyszłej narzeczonej, kieruj się przede wszystkim jej preferencjami, a nie trendami w modzie czy stereotypami. Zwróć uwagę na jej styl bycia, ubierania się. Być może jest bardzo minimalistyczny, a może sportowy lub zupełnie ekstrawagancki? Wszystko to musisz wziąć pod uwagę. Jeśli Twoja partnerka na co dzień nosi delikatną, złotą biżuterię, to nie kupuj jej srebrnego pierścionka z ogromnym topazem na wierzchu. Jeśli zaś uwielbia różnorodne kolory, postaw na pierścionek, który to dodatkowo podkreśli.

Chwilę temu pisałem o rodzaju materiału, z którego może być wykonany pierścionek zaręczynowy. Przy jego wyborze również powinieneś spojrzeć na to, jaki rodzaj biżuterii na co dzień nosi Twoja wybranka. Kieruj się tym, co nosi: jeśli stawia na srebro, pójdź w tym kierunku. Gdy jest uczulona na np. złoto, wtedy do gry wchodzi też platyna. Niemniej, pamiętaj, że wybór odpowiedniego pierścionka jest uzależniony od kobiety, której chcesz go podarować. To, co sprawdziło się w przypadku Twojego kolegi, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Obserwuj więc swoją wybrankę. Możesz też spróbować delikatnie podpytać ją albo jej przyjaciółkę bądź siostrę o jej wymarzony pierścionek zaręczynowy.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Kolejna, niezwykle istotna kwestia to rozmiar pierścionka. Pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Jestem przekonany, że to już wiesz, ale tak tylko w ramach przypomnienia, bo jest to dość istotna sprawa: pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym (czyli czwartym od kciuka) palcu prawej ręki. Każdy palec ma nieco inny rozmiar, dlatego pamiętaj o tym, gdy będziesz wybierał pierścionek.

Obecnie można kupić pierścionek online lub wybrać się do jubilera. Jeśli chcesz sprawdzić, jaki rozmiar biżuterii nosi Twoja ukochana, możesz użyczyć na moment jednego z pierścionków, które nosi na co dzień. Zanieś obrączkę do salonu jubilerskiego i na tej podstawie specjaliści dobiorą odpowiedni rozmiar pierścionka. Problem pojawia się, gdy za żadne skarby nie będziesz w stanie stwierdzić, jaki pierścionek będzie pasował, a przecież mierzenie obwodu palca może być za mało dyskretne. W takim wypadku możesz ponownie poprosić o pomoc najbliższe osoby, przyjaciółki, siostry, a nawet i mamę Twojej wybranki.

W gruncie rzeczy, nawet jeśli kupisz zły rozmiar, to nie musisz się tym aż tak przejmować. Obecnie coraz częściej w ramach gwarancji salony jubilerskie oferują zmianę rozmiaru zakupionego pierścionka lub też jego zmniejszenie albo powiększenie. Dlatego też nie przejmuj się, jeśli źle dobierzesz rozmiar – w końcu w tym dniu najbardziej liczy się gest i to, w jaki sposób się oświadczysz, a nie to, czy przypadkiem pierścionek nie będzie się lekko zsuwał z palca.

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?

Podejrzewam, że dotychczas średnio interesowałeś się tym, co symbolizują poszczególne kamienie w pierścionkach zaręczynowych, czyż nie? Obecnie najpopularniejszym wyborem jest pokaźny pierścień z dużym diamentem. No dobrze, trochę żartuję, jednak diamentowy pierścionek to po prostu dosyć pewny wybór. Uważa się, że każda kobieta marzy o pierścionku z pięknie oszlifowanym diamentem. Czy każda? Tego nie jestem pewien. Ale z pewnością robotę robi tutaj sama symbolika diamentu, który uważany jest za jeden z najtwardszych kamieni. Symbolizuje więc trwałe małżeństwo. A o to chyba właśnie chodzi?

Zamiast na diament, możesz zdecydować się także na pierścionek z brylantem. Ja sam gołym okiem nie jestem w stanie znaleźć różnicy między diamentem a brylantem, ale ponoć chodzi o sam kształt brylantu, który jest okrągły u góry i schodzi w dół w kształt stożka. Tak w ramach ciekawostki, popularność brylantów na pierścionkach zaręczynowych zapoczątkował austriacki arcyksiążę Maksymilian I Habsburg. Podarował on właśnie taki pierścień swojej ukochanej – Marii Burgundzkiej – w 1477 roku. Od tamtego momentu moda na pierścionki z brylantem nie słabnie.

Jeśli nie diament lub brylant, to co? Wybór kamieni szlachetnych jest całkiem szeroki. Z takich standardowych rozwiązań możesz zdecydować się na rubin – krwistoczerwony kamień, symbol głębokiej i nieskończonej miłości. Możesz zdecydować się również na szafir, który według zaleceń sprawdzi się kobietom lubiącym się uczyć i zdobywać nowe doświadczenia. Skoro jesteśmy już przy odcieniach niebieskiego, to innym wyborem jest topaz – jest oznaką mocy i siły. Kolejny jest tanzanit, kamień o niebiesko-fioletowej barwie, który będzie idealny dla indywidualistek. Z kolei cytryn uważany jest za symbol bogactwa (prawdopodobnie dlatego, że kolorem przypomina złoto). Jest do bardzo nietypowy i ekstrawagancki wybór. O wiele pewniejszym jest chociażby ametyst. Działa uspokajająco, pomaga radzić sobie ze złymi myślami i samoakceptacją. I na sam koniec – szmaragd. Intensywnie zielony kamień, która spaja miłość i jest symbolem harmonii.

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?

Pamiętasz może taką pogłoskę, która mówiła, że na zakup pierścionka zaręczynowego najlepiej przeznaczyć 3 pensje? Swego czasu była również reklama jubilera De Beers, której slogan brzmiał: jak sprawić, by dwumiesięczna pensja starczyła na zawsze? Z 3 pensji przeszliśmy do dwóch, jednak czy to wszystko odnosi się do rzeczywistości? Cóż, tak naprawdę nie ma konkretnie określonej kwoty, którą możesz przeznaczyć na zakup pierścionka, ponieważ będzie ona zależna od kilku czynników.

Od materiału, czyli tego, ile karatowe jest złoto (najczęściej kupuje się próbę 585, czyli 14-karatowe złoto), a także od rodzaju kamienia oraz przede wszystkim od jego wielkości. Szacuje się jednak, że w Polsce średnie ceny pierścionków zaręczynowych wynoszą kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Są to raczej przedziały 600-3000 złotych.

Oczywiście możesz być jak rosyjski oligarcha Aleksey Shapovalov, który podarował swojej narzeczonej pierścionek warty 37 milionów dolarów (w końcu 70-karatowy diament zobowiązuje). Intuicja podpowiada mi jednak, że wcale Ci na tym nie zależy. Najważniejsze jest to, aby pierścionek zachwycił Twoją partnerkę – właściwie to nawet nie pierścionek, bo to jedynie symbol, a raczej sam gest. Na koniec dosyć istotna formalnie sprawa. Po zakupach w sklepie jubilerskim zawsze powinieneś otrzymać certyfikat, dzięki któremu masz gwarancję zakupu.

Zakup pierścionka zaręczynowego to ważne przedsięwzięcie, a teraz jesteś do niego lepiej przygotowany. Mogę polecać Ci przykładowe rozwiązania, jednak ostateczny wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego powinien należeć do Ciebie. Przyjrzyj się, jaką biżuterię nosi wybranka Twojego serca i wybierz to, co Twoim zdaniem najbardziej przypadnie jej do gustu.

10 / 100

Dodaj komentarz