Nie musisz być na bieżąco śledzić wszystkich informacji z kraju i świata by zauważyć, że rozwój technologiczny nieodwracalnie zmienił obraz współczesnego świata. Wystarczy, że przypomnisz sobie jak wyglądało przeglądanie internetu na początku nowego tysiąclecia. Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, że dostęp do sieci mieli tylko nieliczni szczęśliwcy, ale i to nie gwarantowało sprawnego przeglądania stron internetowych o przeróżnej tematyce. Szybkość Internetu pozostawiała wiele do życzenia, a content zawarty w najpopularniejszych wówczas portalach znacznie odbiegał od tego, czym możesz delektować się na łamach najbardziej poczytnych stronach www.
Dynamiczny rozwój sieci internetowej, która stała się przecież podstawowym narzędziem komunikacyjnym i jest absolutnym znakiem współczesności, prędzej czy później musiała bezpośrednio wpłynąć na sytuację gospodarczo-ekonomiczną na świecie. Z pewnością zauważyłeś, że sklepom stacjonarnym usytuowanym w galeriom handlowych, jak również w placówkach zlokalizowanych w niezależnych budynkach użytkowych wyrosła poważna konkurencja w postaci sklepów internetowych.
Jeszcze do niedawna żeby zaopatrzyć się w nowe dżinsy, płytę ulubionego artysty czy najnowszą książkę Twojego ulubionego aktora musiałeś udać się odpowiednio do sklepu odzieżowego, sklepu muzycznego i księgarni. Wszystkie sklepy oczywiście musiałeś odwiedzić osobiście, bo kilkanaście lat temu e-commerce dopiero raczkowało. Dzisiaj sytuacja diametralnie się zmieniła, co wcale nie oznacza, że zakupy w tradycyjnej formie skazane są na porażkę. Nic z tych rzeczy.
Zakupy online i zakupy stacjonarnie posiadają szereg zalet i wad, jednak to tylko od Ciebie zależy, czy jesteś wierny galeriom handlowych upatrując w nich dużego potencjały, czy może wolisz robienie zakupów z wygodnej kanapy racząc się przy okazji swoim ulubionym trunkiem. Co ważne, zakupy stacjonarne nie wykluczają zakupów w sklepach internetowych, a łączenie obu tych praktyk może zadziałać z korzyścią dla Ciebie i Twojego domowego budżetu. Zatem co jest takiego wyjątkowego w tradycyjnych zakupach, a co przemawia za shoppingiem w nowoczesnym wydaniu?
Internet – szeroka dostępność marek
Niezależnie od tego, czy planujesz zafundować sobie nowy sprzęt elektroniczny, uzupełnić garderobę o wiosenne ciuchy czy po prostu kupić najnowszą edycję Twojej ulubionej gry na konsolę, z dużą dozą prawdopodobieństwa w pierwszej kolejności zdecydujesz się na wpisanie interesującej Cię frazy w wyszukiwarkę internetową, prawda? Jest to całkowicie naturalna reakcja, przynajmniej wśród przedstawicieli pokolenia millenialsów, które co prawda nie urodziło się ze smartfonem w ręku, ale było na tyle plastyczne emocjonalnie, żeby z prędkością światła przyswoić podstawowe zasady funkcjonowania takich urządzeń jak komputer czy telefon komórkowy, którego jednymi bajerami był legendarny „snake” czy dzwonek polifoniczny.
Teraz nawet kilkuletnie dziecko wie, że żeby kupić nowy telewizor wystarczy wklepać hasło w Google. W zaledwie ułamku sekundy pojawiają się miliony linków odpowiadających Twojemu zapytaniu. Jednak nie ma co się oszukiwać – jak większość cywilizowanego świata ograniczasz się do przeglądania pierwszej strony wyszukiwarki. Tylko zdesperowani zaglądają na kolejne strony, na których prawdopodobieństwo znalezienia interesującej Cię rzeczy spada niemal do poziomu 0. Tak czy inaczej, za pośrednictwem Internetu możesz szybko i sprawnie wyposażyć nawet całe mieszkanie w najpotrzebniejsze przedmioty, mając jednocześnie do czynienia z tysiącami marek w konkurencyjnych cenach. W sklepach stacjonarnych nie zawsze możesz znaleźć wszystko, co jest Ci niezbędne do życia codziennego (przynajmniej w Twoim mniemaniu niezbędnego), a jeśli już wybierasz się na miasto w poszukiwaniu konkretnego modelu lodówki tej jednej konkretnej firmy musisz się liczyć z tym, że czeka Cię kilkugodzinny tour, który i tak może pozostawić Cię bez sprawnej lodówki na kolejne ciężkie dni.
Zakupy online – porównuj do woli
Szeroki wybór marek dostępnych w sieci jest jednoznaczne z tym, że możesz w każdej chwili porównać ceny, jaką życzą sobie poszczególni producenci. Często bywa i tak, że różnica w cenie dokładnie tej samej rzeczy może się różnić w zależności od odwiedzanych przez Ciebie stron. Skąd takie rozbieżności? Najczęściej wynikają one z marży, jaką nakładają sobie przedsiębiorcy oraz źródeł pozyskiwania towaru przeznaczonego do dalszej dystrybucji.
Robiąc zakupy w sieci to Ty decydujesz, z usług którego sklepu najbardziej opłaci Ci się skorzystać, choć chyba nie trzeba Ci przypominać o uprzednim sprawdzeniu wiarygodności sprzedającego. Choć pojawia się coraz więcej sposobów na walkę z nieuczciwością typowych Januszów Biznesu, to nic Ci się nie stanie, jeśli poświęcić kilka dodatkowych minut na dokładne prześwietlenie sklepu internetowego czy osoby fizycznej ogłaszającej się na portalu aukcyjnym. Jak to zrobić? Nic prostszego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę sprzedającego, by po kilku sekundach uzyskać szereg przydatnych informacji dotyczących nie tylko jakości sprzedawanego towaru, ale również jego zgodności z opisem czy formy kontaktu z klientem.
Zakupy stacjonarnie mają się bardzo dobrze
Wystarczy przyjrzeć się tłumom, jakie nawiedzają galerie handlowe, niezależnie od tego czy mieszkasz w mniejszym mieście czy możesz się dumnie nazwać mieszkańcem stolicy. Zakupy stacjonarne dają co najmniej tyle samo frajdy co zakupy online z tą różnicą, że zamieniasz wygrzany fotel na wycieczkę po kilkudziesięciu sklepach.
Jeśli chodzi o formę robienia zakupów, różnica jest jednak kolosalna. Chodzi przede wszystkim o sam klimat, jaki towarzyszy zakupom w punktach stacjonarnych – możesz przebierać kolejne wieszaki w poszukiwaniu perełek, które podkreślą Twój niepowtarzalny styl i nowoczesne podejście do branży fashion. Co prawda wielu facetów nie przepada za buszowaniem między sklepowymi półkami, jednak nie tak diabeł straszny jak go malują. Zakupy stacjonarne to świetna rozrywka dla całej rodziny, podczas której możesz dowiedzieć się nieco więcej o upodobaniach swojej partnerki czy swoich brzdąców, sprawiając im niesamowitą radość niespodziewanym prezentem.
Zakupy stacjonarne – kontrola jakości na miejscu
Zdarzyło Ci się zamówić online nowego smartwatcha albo kurtkę, która na zdjęciu wydawała się na bardziej solidną? Niestety zakupy online są dosyć niewdzięczne jeśli chodzi o ocenę rzeczywistej jakości produktów oferowanych przez sklepy internetowe. Co prawda każdy przedsiębiorca dba o odpowiednie przedstawienie towaru za pomocą dobrej jakości zdjęć czy szczegółowego opisu technicznego, jednak nic nie zastąpi Ci przetestowania produktu na żywo z wykorzystaniem niezawodnego zmysłu wzroku, dotyku, a czasem nawet smaku i zapachu.
Oczywiście zdecydowana większość sklepów online oferuje możliwość zwrotu towaru, jednak nie wszystko jest takie kolorowe, jak to się na początku wydaje. Po pierwsze, tracisz swój cenny czas – najpierw czekając na dostarczenie przesyłki, by zwrócić ją do nadawcy, co zajmuje kolejnych kilka dni. W tym momencie mogą nastąpić dwa scenariusze – zwrot pieniędzy lub wymiana towaru na inny, co nie zmienia faktu, że czekają Cię kolejne dni niecierpliwego oczekiwania.
Niektórym to pasuje, innym nie. Ta druga grupa najczęściej decyduje się na tradycyjne zakupy, dzięki którym można sprawdzić jakość towaru na miejscu, czyli porządnie go zmacać i ocenić, czy rzeczywiście spełnia wszystkie wymagania.
Sprzedawca zawsze doradzi
Oczywiście nie jest to czysto ludzka życzliwość, tylko część pracy związanej z handlem, jednak wielu ekspedientów spotykanych w sklepach stacjonarnych autentycznie emanuje chęcią pomocy. Może tutaj decydować chęć zdobycia zysków z prowizji, może przeciwdziałanie zwrotom towarów, a może po prostu ekspedient szanuje siebie i swoich klientom, nie chcąc wciskać wszystkim dookoła buble. Niezależnie od źródła motywacji, w sklepie stacjonarnym możesz poprosić o pomoc fachowca, który rozwieje Twoje wątpliwości bądź też objaśni zasady użytkowania danego towaru.
Zarówno zakupy online, jak i te robione za pośrednictwem sklepów stacjonarnych mają swoje plusy i minusy, dlatego to od Ciebie zależy, jak chcesz wydawać swoje pieniądze. Najważniejsze, byś w ostatecznym rozrachunku był maksymalnie zadowolony.