Met Gala – czym jest i o co w niej chodzi?

Spis treści

co trzeba wiedziec o met gali

Met Gala to wydarzenie, które pilnie śledzi każdy fan świata mody. Jeśli ta nazwa obiła Ci się kiedyś o uszy, jednak chciałbyś się wiedzieć coś więcej na jej temat, to zapraszam do czytania! Dowiesz się, na czym polega, kto ją organizuje, a także jakie ekstrawaganckie stylizacje są z nią związane.

Czym jest Met Gala?

„Oscary w świecie mody”, „pierwszy poniedziałek maja”, ekstrawagancja – takie określenia kojarzą się właśnie z Met Galą, oficjalnie nazywaną Costume Institute Galą. Jest to wystawna uroczystość, na którą wstęp mają tylko osoby zaproszone przez samą Annę Wintour, czyli organizatorkę Met Gali.

Modowa ceremonia ma miejsce w Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art (w skrócie Met – stąd też nazwa gali). Organizowana jest zawsze w pierwszy dzień maja. Jedynym wyjątkiem był rok 2021, kiedy ze względów pandemicznych, gala została przesunięta na 21 września oraz 2020, kiedy po prostu się nie odbyła.

Met Gala to najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie w świecie mody, dlatego też często porównywane jest do filmowych Oscarów. Jednak w tym przypadku nikt nie przyznaje nikomu żadnych nagród. Głównym punktem jest tak naprawdę wystawa, której temat ogłaszany jest na długo przed samą uroczystością.

Goście, a także ich projektanci, powinni dopasować swoje stylizacje do tej tematyki. Tematy są różne, choć oczywiście wszystko kręci się wokół branży modowej. Na przykład w 2008 roku główny motyw brzmiał „Superbohaterowie: moda i fantazja”, a w 2013 roku – „Punk: od chaosu do couture”.

Met Gala jest także jednym z głównych źródeł dochodu dla Costume Institute, ponieważ – mimo zaproszenia – goście zobowiązani są także do zakupu biletów. Ich cena różni się z zależności od miejsca, w którym chce się usiąść. Widełki są dość spore, bo od 30 do nawet 275 tysięcy dolarów za osobę.

Historia Met Gali

Met Gala może pochwalić się już długoletnią tradycją. Pierwsza taka ceremonia została zorganizowana w 1948 roku i już od samego początku głównym celem było zebranie funduszy na Costiume Institute. To pozostało niezmienne aż do dziś, jednak w pozostałych kwestiach organizacyjnych i wizerunkowych zaszły pewne zmiany. Zacznijmy więc od początku.

Pomysłodawczynią gali była Eleanor Lambert, której nazwisko z pewnością kojarzą wszyscy fani świata mody. To właśnie za jej zasługą Nowy Jork zyskał miano jednej ze światowych stolic mody. Jednak pierwsze takie wydarzenie nie przypominało w swojej wystawności i ekstrawagancji tych współczesnych. Po pierwsze, organizowane było w grudniu, w hotelu Waldorf Astoria. Bilet kosztował 50 dolarów, a sama gala była bardziej kolacją dla nowojorskich elit. Można więc uznać, że początkowa Met Gala to jedynie coroczne snobistyczne przyjęcia.

Wszystko zmieniło się w latach 70., kiedy stery przejęła Diana Vreeland. To właśnie ona przeniosła tę uroczystość do obecnego miejsca, czyli Metropolitan Museum of Art. Zapraszała już nie tylko najmożniejszych w mieście, ale także znane osobistości i celebrytów z całego świata. Byli nimi m.in. Cher, Madonna, Elton John, Andy Warhol czy Elizabeth Taylor. Poza samą kolacją, w repertuarze był również wernisaż mody. To także Dianie Vreeland zawdzięczamy nadawanie motywu każdej edycji. Dzięki temu samo wydarzenie nabrało rozgłosu na całym świecie.

Kolejną organizatorką była już Anna Wintour, która objęła to stanowisko w 1999 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się udoskonalaniem uroczystości. Pierwszą zmianą, jaką wprowadziła, było przeniesienie gali z grudnia na maj. Jednak to nie wszystko.

Met Gala – główne zasady i ciekawostki

Dopasowanie stylizacji do tematu przewodniego to główna, ale nie jedyna zasada (którą niektórzy celebryci i tak postanawiają złamać). Nie zawsze jednak podejmują tę decyzję samodzielnie. Tradycją gali jest łączenie w pary znanych gwiazd z projektantami/domami mody. Robi to sama organizatorka, czyli Anna Wintour. Finalna kreacja jest więc efektem współpracy, a nie jednego pomysłu.

Od 2015 roku obowiązuje także zakaz korzystania z social mediów podczas całej uroczystości, choć oczywiście zdarzają się przypadki łamania tej reguły. Z kolei w 2018 roku Anna Wintour ustanowiła nową zasadę, a mianowicie to, że na Met Galę zaprasza jedynie osoby pełnoletnie.

Lista gości jest ustalana przez organizatorkę z roku na rok, co oznacza, że niekoniecznie zawsze te same osoby będą się pojawiać na gali. Jeszcze jakiś czas temu zapraszano głównie muzyków, aktorów, a także polityków, jednak w ostatniej dekadzie gala otworzyła się również na celebrytów, blogerów czy influencerów.

Mimo wszystko, to Anna Wintour ma ostatnie słowo w kwestii listy gości. I tak na przykład, w 2017 roku, ogłosiła, że już więcej nie zamierza zapraszać Donalda Trumpa. A swego czasu, zanim Trump stał się rozpoznawalnym politykiem, a potem prezydentem Stanów Zjednoczonych, bywał częstym gościem. Na jednej z gali oświadczył się swojej obecnej żonie – Melanii Trump.

Tematy i kontrowersyjne stylizacje z poprzednich lat

W ostatnim dziesięcioleciu dwie gale odbiły się szerokim echem i wywołały wiele kontrowersji wśród komentatorów na całym świecie. Jedną z nich była Met Gala z 2018 roku, kiedy temat przewodni brzmiał „Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia”. Wiele stylizacji odnosiło się więc do religii chrześcijańskiej i Kościoła katolickiego.

Jak można się domyślić, nie mogło to przejść bez rozgłosu. Za najbardziej kontrowersyjne stylizacje uznano tę, którą włożyła Rihanna. Piosenkarka zainspirowała się papieskim ubiorem. Z kolei Stella Maxwell, czyli jedna z modelek Victioria’s Secret, pokazała się w kreacji z wizerunkami Matki Boskiej. Niemałą sensację wzbudziła również Katy Perry w stylizacji anioła z ogromnymi skrzydłami.

Kilka lat wcześniej, w 2015 roku, Met Gala również była głośno komentowana na całym świecie. Tematem przewodnim była wtedy kultura Chin, a konkretnie „China: Through the Looking Glass”. Miało to ukazać wpływ dalekowschodnich tradycji na świat mody, jednak komentatorzy niemalże jednogłośnie stwierdzali, że stylizacje gwiazd o wiele bardziej spłycały ich kulturę, niż kultywowały. Padały również oskarżenia o powielanie stereotypów.

Chińscy komentatorzy zarzucili celebrytom, że ich stroje przede wszystkim nijak mają się do kultury chińskiej, a co więcej, prawie nikt nie zdecydował się na wystąpienie w kreacji od chińskiego projektanta. Zrobiła to jedynie Rihanna, chociaż jej strój został przyrównany do omleta.

Met Gala to najważniejsze wydarzenie świata mody. Przyciąga celebrytów, aktorów, modelki, a także pozwala pozyskać środki finansowe na Costiume Institute. Dzięki temu, co roku na początku maja, wszyscy zainteresowani mogą śledzić wymyślne kreacje gwiazd i komentować ich dopasowanie do tematu przewodniego.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy