Kamera samochodowa to nieoceniona pomoc nie tylko, gdy dojdzie do wypadku. Współczesne wideorejestratory mają także wiele innych zastosowań, które ułatwiają jazdę, a nawet zabezpieczają pojazd stojący na parkingu. Chcesz kupić rejestrator jazdy, ale nie wiesz, jaki wybrać? Pomogę Ci znaleźć kamerkę samochodową dostosowaną idealnie do Twoich potrzeb!
Do czego przydaje się wideorejestrator?
Kamera samochodowa to urządzenie, które przyda się, gdy dojdzie do stłuczki, poważniejszej kolizji lub choćby otarcia auta na parkingu. Sprawdzi się także na wypadek próby włamania do pojazdu. Kamerka do samochodu przyda Ci się niezależnie od tego, czy jeździsz do pracy prywatnym autem, czy prowadzisz samochód służbowy, np. TIR-a.
Wideorejestratory zdobyły w ostatnich latach niemałą popularność. Nic dziwnego, ponieważ są bezcenną pomocą podczas postępowania odszkodowawczego u ubezpieczyciela. Nagranie z kamery samochodowej może posłużyć także jako dowód w sprawie prowadzonej przez sąd. Jest ono niekiedy jedyną linią obrony. Nie zawsze przecież zdarzenie drogowe odbywa się na monitorowanej ulicy.
Podstawowe parametry kamery samochodowej
Zakup dobrego rejestratora jazdy nie jest jednak prosty. Przed decyzją o wyborze danej kamery do auta powinieneś zwrócić uwagę na kilka parametrów filmowania. Tymi cechami są: rozdzielczość, kąt widzenia, wartość przysłony i płynność nagrywania.
Rozdzielczość
Parametr ten odnosi się do szczegółowości zapisywanego obrazu. Im wyższa ona jest, tym lepszej jakości obraz zostanie nagrany. Rozsądnym kompromisem między jakością a ceną jest sprzęt o rozdzielczości Full HD. Nagrania będą odpowiednio szczegółowe, a przy tym za wideorejestrator nie zapłacisz zbyt dużych pieniędzy.
Kamerki samochodowe o niższej rozdzielczości mogą bowiem zarejestrować obraz, na którym niewiele będzie widać. Wyższa jakość, czyli 4K obciąża z kolei pamięć wideorejestratora. Takie urządzenia są też dość drogie. Co więcej, do ceny będziesz musiał doliczyć koszt zakupu dodatkowej karty pamięci o dużej pojemności.
Kąt widzenia
Szeroki kąt widzenia pozwala uchwycić dużą przestrzeń nie tylko na wprost, ale i po bokach auta. Dzięki temu zyskasz sprzęt, który posłuży Ci jako dowód w sprawie, gdy przyczyną kolizji będzie np. zmiana pasa przez innego kierowcę. Dobry wideorejestrator samochodowy to sprzęt nagrywający w polu około 120°.
Wartość przysłony
Pod pojęciem przysłony kryje się jasność obiektywu. W tym przypadku najlepiej, by była ona jak najniższa. Obiektyw o jasnej przysłonie przepuszcza więcej światła, dzięki czemu film lub zdjęcie są wyraźniejsze.
Ma to duże znaczenie, szczególnie podczas jazdy w gorszych warunkach oświetleniowych, np. pochmurnego dnia lub gdy zapada zmierzch. Gdy będziesz wybierał wideorejestrator, pamiętaj, że jaśniejszą przysłonę ma ten o wartości np. f/1.8 niż urządzenie z obiektywem f/2.4.
Płynność nagrywania
Parametr ten jest niezwykle ważny, ponieważ kamera samochodowa niemal zawsze nagrywa obraz w ruchu. Niska prędkość klatkowa odbija się na jakości wideo, w rezultacie czego zarejestrowany obraz jest niewyraźny. Rejestrator samochodowy zazwyczaj rejestruje obraz w prędkości klatkowej 30 lub 60 FPS. W przeciwieństwie do wartości przysłony tu lepsza jest wyższa wartość.
Dodatkowe funkcje rejestratora jazdy
Wielu producentów wzbogaca kamery samochodowe także o opcje, które ułatwią Ci prowadzenie samochodu, a obsługę urządzenia uczynią łatwiejszą. Parametrami tymi są: automatyczny włącznik, sterowanie głosem, asystent parkowania, czujnik wstrząsów, GPS, WiFi i opcje pamięci.
Automatyczny włącznik
Funkcja ta umożliwia ustawienie uruchamiania kamery samochodowej już podczas włączenia zapłonu. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o każdorazowym jej włączaniu.
Sterowanie głosem
Głosowa obsługa rejestratora jazdy jest znacznie bezpieczniejsza niż sterowanie ręczne. Podczas jazdy wciskanie klawiszy zajmuje uwagę kierowcy i może doprowadzić do wypadku drogowego.
Asystent parkowania
Wideorejestrator nie zawsze jest pojedynczym sprzętem. W sprzedaży dostępne są też zestawy złożone z kamery przedniej i tylnej. Ta ostatnia ułatwi Ci parkowanie tyłem, jeżeli na wyposażeniu Twojego samochodu nie ma asystenta parkowania.
Czujnik wstrząsów
Czujnik wstrząsów przydaje się w przypadku stłuczki podczas postoju. Gdy Ciebie nie będzie w aucie, a silnik będzie wyłączony, wideorejestrator i tak się uruchomi. Gdy zauważysz rysy lub wgniecenia na karoserii, czujnik wstrząsów pozwoli Ci zidentyfikować sprawcę i otrzymać odszkodowanie.
GPS
Wykrywanie lokalizacji i nawigacja to współcześnie raczej domena smartfonów. Niemniej jednak moduł GPS może być użyteczny nie tylko jako lokalizator, ale również wykrywacz punktów pomiaru prędkości.
WiFi
Wysokiej klasy kamery samochodowe mogą łączyć się z internetem w celu przesyłania obrazu do smartfona. Oprócz tego WiFi umożliwia przesyłanie nagrań do chmury, dzięki czemu automatycznie tworzona jest ich kopia zapasowa.
Pamięć
Regularne kasowanie nagrań może być kłopotliwe. Abyś nie musiał o tym pamiętać, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie kamera pozwala na nagrywanie w pętli. Ta cecha oznacza, że najstarsze nagrania są usuwane, co pozwala zyskać miejsce na kolejne. Jeżeli jeździsz dużo, zwróć też uwagę na możliwość zwiększenia dostępnej fabrycznie pamięci o karty microSD.
Kamerka do samochodu to sprzęt, który powinien mieć każdy kierowca. Kolizje na drodze czy parkingu to wszak ryzyko, na które codziennie narażony jest każdy z nas. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać dobre urządzenie. Jeśli szukasz konkretnych modeli, w internecie znajdziesz niejeden ranking wideorejestratorów, w którym oceniane są kamery samochodowe. Mnie zaś pozostaje życzyć Ci udanego zakupu i bezpiecznej jazdy każdego dnia.