slynny napis hollywood

Czy jest na świecie ktoś, kto nie kojarzy rozpościerającego się nad Los Angeles napisu Hollywood? Wątpię. Nie każdy wie jednak, jaka historia stoi za kultowym miejscem kojarzącym się z symbolem światowego kina. Każdego roku masa turystów wspina się po wzgórzach Hollywood, aby zbliżyć się do wielkich białych liter i zrobić sobie z nimi jak najlepsze zdjęcie. O co tyle szumu i jak dostać się na górę?

Hollywood Sign – historia znaku

Wydaje ci się, że znak Hollywood powstał, by uczcić wielkie kino amerykańskie i stać się symbolem popkultury? Otóż nie. Wszystko zaczęło się w 1923 roku, kiedy to jedno z biur nieruchomości postanowiło zareklamować nowe osiedle na wzgórzach Los Angeles. Deweloperzy wpadli na pomysł, aby umieścić tam biały napis z nazwą inwestycji, czyli Hollywoodland. I tak też się stało. Oświetlony lampami szyld reklamowy widniał tam przez prawie 10 lat.

Na początku lat 30. XX wieku aktorka Peg Entwistle popełniła samobójstwo, skacząc z pierwszej litery znaku. Hollywood Sign stał się sławny, ale nie w takim kontekście, jaki byłby pożądany dla jego twórców. Kilka lat później reklamowane osiedle okazało się klapą. W latach 40. znak zaczął niszczeć, co zaczęło być niebezpieczne. Wtedy zainteresowała się nim Izba Handlu Hollywood i w 1949 roku napis został poddany renowacji. W jej wyniku stał się krótszy i zamiast reklamować osiedle, odnosił się już jedynie do dzielnicy miasta.

Wraz z upływem lat znak znowu ulegał zniszczeniom i w latach 70. był już naprawdę w złym stanie. Wtedy do akcji wszedł założyciel Playboya – Hugh Hefner. Zorganizował zbiórkę na naprawę Hollywood Sign i zebrał dziewięciu darczyńców, którzy zapłacili za poszczególne litery prawie 30 tysięcy dolarów. Dzięki temu możliwe było wzmocnienie już wtedy kultowego symbolu i postawienie go właściwie od nowa. W 2005 roku doszło do jego renowacji.

Wydaje się, że napis nigdy nie zniknie z tego miejsca. W tym roku (2023) obchodzimy setną rocznicę istnienia białych liter na wzgórzach Los Angeles. W 2022 ponownie pomalowano cały znak, aby podczas swoich okrągłych urodzin prezentował się jak najlepiej. To jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Stanach Zjednoczonych, które przyciąga nie tylko zagorzałych miłośników kina. Co ciekawe, dotarcie na sam szczyt nie jest wcale takie proste i trzeba znać kilka trików.

Ciekawostki o Hollywood Sign

Jedną z ciekawostek o znaku Hollywood jest fakt, że litery niekiedy ulegają amatorom żartów. Niektórzy decydują się na zmianę napisu w taki sposób, aby oznaczał coś zupełnie innego. Przykładem jest słowo „Hollyweed”, które już kilka razy pojawiło się na wzgórzach. Odnosi się oczywiście do marihuany i powstaje łatwo po przyczepieniu odpowiednich materiałów do dwóch liter „o”.

Każda litera ma 14 metrów wysokości, a cały napis mierzy aż 110 metrów długości. W Polsce znajduje się drugi napis Hollywood, który znaleźć można w miejscowości Szastarka w województwie lubelskim. Nie jest to może tak spektakularny znak, ale na pewno zwraca uwagę wszystkich przejezdnych. Amerykański napis wystąpił w wielu filmach i serialach, a jedną z najciekawszych wersji jest ta przedstawiona w animacji BoJack Horseman. Tytułowy bohater widzi zza okna swojego apartamentu skrócony znak „Hollywoo”. A dlaczego? Tego dowiesz się po obejrzeniu produkcji.

Jak dojechać do Hollywood Sign?

Hollywood Sign to dla przyjezdnych z całego świata wspaniała atrakcja turystyczna. Trzeba jednak pamiętać, że na wzgórzach wokół mieszkają ludzie. Im niekoniecznie podoba się to, że tak wielu podróżnych chce dostać się do białych liter. W związku z tym montują oni m.in. fałszywe znaki, które zakazują przejazdów czy wejścia na poszczególne szlaki. Trzeba zatem wiedzieć, na co przymknąć oko, jeśli chce się zobaczyć Hollywood Sign możliwie jak najbliżej.

Musisz być przygotowany na to, że znak znajduje się naprawdę wysoko i dojście do niego jest dość wymagające fizycznie. Spacer warto zacząć od Lake Hollywood Park. Możesz tam zaparkować auto lub podjechać taksówką. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, to spacer będzie jeszcze dłuższy, bo prawdopodobnie wysiądziesz pod wzgórzami na przystanku Hollywood Vine Station. Radzę jednak dostać się najpierw do Lake Hollywood Park.

Później należy kierować się drogą Mulholland Hwy. Cały czas idź drogą między domami szczęśliwców, którzy tam mieszkają. Dojdziesz w końcu do zamkniętej bramy, przy której znajduje się biały murek ze skrzynkami pocztowymi. To obok nich widnieje furtka, która stanowi przejście do dalszej części szlaku. Przejdź przez jasnozielone drzwiczki i kieruj się dalej drogą Mt. Lee Dr ku górze. Tam już z pewnością będziesz wiedział, w którą stronę się kierować. Nie da się dojść do samych liter tak, aby je dotknąć, ale można wejść za napis, aby podziwiać panoramę miasta i wielkie litery jednocześnie. Oczywiście, po drodze spotkasz całe mnóstwo miejscówek na perfekcyjne zdjęcia z napisem w całej jego okazałości.

Hollywood Sign – czy warto?

Czas na najważniejsze pytanie – czy ten wysiłek jest tego wart? Moim zdaniem tak. Hollywood Sign to symbol Los Angeles i jedno z najbardziej kultowych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych. Wspinaczka na wzgórza zamieszkałe przez bogaczy daje możliwość nie tylko zobaczenia ikonicznego punktu w USA, ale także spojrzenia na miasto z góry. To wspaniały punkt widokowy na Los Angeles i okazja do spędzenia czasu aktywnie.

Poza tym LA, mimo że jest to ogromna metropolia, nie ma tylu atrakcji, co chociażby Nowy Jork. Nie ma zatem powodu, aby odrzucać tak słynne miejsce na rzecz zobaczenia jakichś innych. Kilka dni w stolicy światowego kina zupełnie wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i jeszcze wspiąć się do Hollywood Sign.

12 / 100

Dodaj komentarz