Czy demencji da się zapobiec?

Spis treści

zapobieganiu demencji

„Starość nie radość, młodość nie wieczność” – głosi znane powiedzenie, które nierzadko okazuje się brutalnie prawdziwe. Niektórzy seniorzy przeżywają swoje sędziwe lata w umiarkowanym zdrowiu i szczęściu. Inni natomiast niewyobrażalnie cierpią, czego powodem może być np. demencja. To jedna z tych chorób, których osoby w podeszłym wieku obawiają się najbardziej. Czy można zrobić coś, aby zapobiec jej wystąpieniu?

Demencja – co to jest?

Demencja starcza to choroba, która dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Występuje zwykle u seniorów powyżej 65. roku życia. Jak to bywa z regułami, pojawiają się także wyjątki. Czasami schorzenie pojawia się nawet u młodych ludzi. Na demencję składa się wiele objawów związanych z psychiką i umiejętnościami poznawczymi pacjenta.

Choroba sprawia, że człowiek ma kłopoty z zapamiętywaniem, a nawet wykonywaniem codziennych czynności. Wraz z rozwojem objawów może stracić całkowicie zdolność samodzielnego życia i musi polegać na pomocy innych osób. Demencja silnie oddziałuje na mózg i sprawia, że pacjent jest w stanie stracić całkiem umiejętność logicznego rozumowania.

Skutkiem demencji może być to, że pacjent nie będzie rozpoznawał bliskich mu osób czy będzie zmagał się z silnymi wahaniami nastroju. Może mieć kłopoty z mówieniem, a nawet stać się agresywny. Choroba ze względu na nasilenie objawów dzieli się na trzy etapy. W pierwszym z nich zauważa się zwykle problemy z zapamiętywaniem rzeczy, ale często się to ignoruje, bo komuż nie zdarza się zapomnieć o spotkaniu czy tym, gdzie odłożył jakiś przedmiot?

Drugi etap to zwiększenie objawów z pierwszej fazy schorzenia, a także pierwsze dolegliwości związane m.in. z równowagą czy poruszaniem się. Chory ma problemy z orientacją w przestrzeni, a trudność sprawiają mu nawet zwyczajne, codzienne czynności. Trzeci etap jest najbardziej zaawansowany i wtedy senior już właściwie całkowicie „nie kontaktuje”. Nie tylko nie radzi sobie w codziennym życiu, ale również nie rozpoznaje bliskich osób i staje się dla nich agresywny. Takim chorym trzeba zajmować się już cały czas, bo nie jest w stanie samodzielnie żyć.

Czy da się zapobiec demencji?

Do przyczyn demencji należą m.in.: alkoholizm, kłopoty z tarczycą, chroniczny stres, choroba Alzheimera i wiele innych problemów ze zdrowiem. Niektóre badanie pokazują, że da się w pewnym stopniu zapobiegać rozwojowi schorzenia. Aby zmniejszyć szanse na wystąpienie objawów, należy przede wszystkim starać się zdrowo żyć. Jednym z punktów obowiązkowych jest pozbycie się nałogów takich jak papierosy czy alkohol.

Bardzo ważny jest układ naczyniowy i dbanie o to, aby poziom cukru i cholesterolu był prawidłowy. W tym pomaga przede wszystkim zdrowa dieta – pełna warzyw i owoców, uboga w produkty wysoko przetworzone i uzupełniana sporą ilością wody. Warto dbać o to, aby regularnie się ruszać i nie przekraczać odpowiedniej dla swojego organizmu masy ciała.

Demencja to choroba oddziałująca na mózg, więc należy też pielęgnować jego rozwój na przestrzeni lat. Warto rozwiązywać łamigłówki czy krzyżówki, a także czytać książki. Korzystnie na zdrowie wpływać mogą również kontakty z innymi, częste rozmowy i dbanie o życie w społeczeństwie. Ogólnie zatem można rzec, że aby zapobiegać demencji, trzeba po prostu starać się zdrowo żyć i o siebie dbać. Jesteśmy tym, co jemy, a także tym, jak funkcjonujemy.

Jak leczy się demencję?

Demencja to choroba nieodwracalna i nieuleczalna. Kiedy już się pojawi, nie ma na nią żadnej rady. Jedynym sposobem na to, aby życie chorego wyglądało nieco lepiej, jest staranie się jak najbardziej pomóc mu w codziennych czynnościach i łagodzić pojawiające się oznaki schorzenia. Terapię dla chorego powinien dobrać indywidualnie lekarz, ponieważ objawy u różnych osób wyglądają rozmaicie. Czasami stosuje się antydepresanty, a czasami leki wspomagające pracę mózgu.

W trakcie choroby trzeba dbać o podobne aspekty, o które dba się przy jej zapobieganiu. Z tego powodu warto stosować różnorodne ćwiczenia poprawiające pracę mózgu. Należą do nich m.in. skłaniające do rozmyślań gry takie jak szachy lub rozwiązywanie krzyżówek. Niekiedy pomocne okazuje się wsparcie psychoterapeuty. Mimo że to bardzo trudne, liczy się również wsparcie i obecność bliskich. Patrzenie na ukochanego rodzica czy małżonka cierpiącego na demencję to nic przyjemnego, ale dla chorych takie wsparcie jest bardzo ważne.

Demencja to jeden z dowodów na to, że każdy powinien po prostu o siebie dbać. Należy się regularnie badać, reagować na wszystkie objawy i zdrowo się odżywiać. Aktywność fizyczna również zmniejsza szanse na wystąpienie wielu chorób. Lepiej pielęgnować siebie, swoje ciało i mózg już teraz, niż wtedy, kiedy będzie na to już za późno. Jeśli masz w swoim otoczeniu jakichś seniorów, postaraj się, aby dbali o swój rozwój umysłowy i w miarę możliwości prowadzili aktywny tryb życia. To może okazać się dla nich zbawienne i zapobiec wystąpieniu demencji lub chociaż spowolnić jej rozwój.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy