Gadżety na motor, które warto mieć!

Spis treści

akcesoria na motor jakie wybrac

Motocyklowe akcesoria to szeroka gama produktów, wśród których znajdują się elementy dbające zarówno o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, jak i dizajnerski look kierowcy. Gadżety dla motocyklistów obejmują też artykuły służące do odpowiedniego przechowywania dwukołowca oraz dbania o elementy jego konstrukcji. Poznaj akcesoria, które powinien mieć każdy fan jednośladów!

Motocyklowe gadżety poprawiające komfort jazdy

Komfort w trakcie jazdy motorem jest mega ważny, bo tak naprawdę, to on decyduje o zadowoleniu z całej przejażdżki. Aby zapewnić sobie przyjemną podróż jednośladem, warto więc wyposażyć swoją dwukołową błyskawicę w kilka gadżetów. Dla fanów długich tras ciekawym rozwiązaniem są podgrzewane manetki, a także ocieplana kanapa czy wkłady grzejne do kombinezonu. Wszystkie te elementy zapewniają poczucie ciepła przy niskich temperaturach lub podczas deszczowej pogody.

Dzięki systemom grzewczym nie zmarzniesz podczas dalekiej podróży, a także szybko osuszysz się po ulewie. Jeśli średnie warunki atmosferyczne nie zniechęcają Cię do wyciągnięcia maszyny z garażu, to warto też zainwestować w przeciwdeszczowy kombinezon. Dzięki niemu na luzie będziesz mógł jeździć nawet podczas deszczu. Dodatkowo możesz też wyposażyć swój motocykl w owiewkę, która zminimalizuje przepływ powietrza i osłoni Cię przed wiatrem.

Kolejnym przydatnym elementem jest gniazdo zapalniczki, które coraz częściej wchodzi w skład standardowego wyposażenie różnych pojazdów. Jednak nie zawsze element ten znajduje w motorach. Jeśli Twój jednoślad nie ma zapalniczki z gniazdem USB, to warto kupić taki gadżet. Motocyklowe gniazdo pozwoli Ci na to, abyś w trakcie jazdy ładował swój telefon czy inny sprzęt elektroniczny.

Będąc przy urządzeniach technologicznych warto wspomnieć też o akcesoriach takich jak intercom czy kamera sportowa do nagrywania przebytej trasy i ewentualnych kolizji. Pierwszy z gadżetów jest naprawdę bardzo funkcjonalny oraz pomocny zwłaszcza na nowej trasie lub podczas jazdy w większej grupie. Interkom motocyklowy paruje słuchawki umieszczane w kasku ze smartfonem kierowcy. Łączność zapewnia kabel lub bezprzewodowy system Bluetooth.

Sparowany interkom umożliwia odbieranie połączeń i komunikację z osobą dzwoniącą, a także pozwala na słuchanie ulubionej muzyki z telefonu. Dodatkowo interkomy spełniają też rolę nawigacji motocyklowych, ponieważ umożliwiają przesyłanie komunikatów nawigacji z programów typu Google Maps.

Najlepsze gadżety zwiększające bezpieczeństwo motocyklisty

Podczas jazdy motocyklem warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przemieszczanie się na dwukołowcu stwarza szereg zagrożeń, wśród których należy wyróżnić możliwość wywrotki. Niektórzy kierowcy uważają, że są na tyle wprawieni za kierownicą, że umieją uniknąć przewrócenia się wraz z maszyną. Jednak są oni w sporym błędzie. Zapanowanie nad motorem nie zawsze jest łatwe albo nawet możliwe. Wystarczy nieostrożny ruch na mokrej nawierzchni czy nieoczekiwane zachowanie innego kierowcy, aby stracić kontrolę nad motocyklem i zaliczyć glebę.

Aby zadbać o bezpieczeństwo jazdy, warto więc zainwestować w crash pady albo gmole. Te pierwsze przeznaczone są do motorów sportowych czy enduro. Drugie uzupełniają konstrukcję większych jednośladów w typie choppera, turystyka czy cruisera. Do czego służą obydwa gadżety? Każdy z nich odgrywa rolę pewnego rodzaju amortyzatora.

W razie wywrotki stanowią one podpórkę, dzięki której motor nie spada całkowicie na ziemię. Ograniczenie kontaktu maszyny z podłożem chroni części motoru przed uszkodzeniem, a także zapewnia większe bezpieczeństwo samemu kierowcy. Jeśli kilkutonowy motor upadłby na Twoje nogi, raczej na pewno miałbyś je połamane. Jednak gmole sprawią, że pomiędzy pojazdem a ziemią zostanie wolna przestrzeń, która uratuje Cię przed kontuzją.

Poziom bezpieczeństwa w przypadku wywrotki zdecydowanie podnosi również odpowiednia odzież motocyklowa. Nie muszę chyba wspominać o podstawowych elementach takich jak kask, rękawice czy buty dostosowane do konkretnego typu motoru. Warto jednak poruszyć kwestię kamizelki kumulującej powietrze, czyli odpowiednika samochodowych poduszek powietrznych. Dedykowana kamizelka jest pasywnym systemem bezpieczeństwa, który odgrywa ważną rolę przy upadku. Ten element ubioru chroni klatkę piersiową, plecy, bok, a często także kość ogonową kierowcy. Po wyrzuceniu motocyklisty z siodła maszyny, kamizelka nadmuchuje się w ułamku sekundy i tym samym zapewnia amortyzację przy kontakcie z podłożem.

Przydatne gadżety do poprawienia bezpieczeństwa na drodze nie kończą się na elementach zabezpieczających w razie wywrotki. Ważne jest również wyposażenie, które zadba o komfort podczas samej jazdy. W bezpiecznym podróżowaniu pomagają dodatkowe lampy i elementy oświetlenia. Dzięki nim efektywniej doświetlisz sobie trasę, a także sprawisz, że cały motocykl będzie lepiej widoczny dla innych użytkowników ruchu. Zwiększona widoczność na drodze zdecydowanie minimalizuje ryzyko wypadku z udziałem auta.

Przydatne akcesoria motocyklowe

Wśród bajerów do motoru warto wyróżnić też akcesoria bagażowe, w skład których wchodzą torby, rogale, sakwy, kufry czy nawet plecaki. Podróż jednośladem możesz zabrać ograniczoną liczbę bagażu, a na „łysą” konstrukcję tak naprawdę nie zabierzesz prawie nic. Jeśli więc planujesz dłuższe podróże, dobrze by było, abyś zaopatrzył się w miejsce do przechowywania. Wybór sakwy, kufra czy innego elementu do chowania bagażu zależny jest od tego, jakim motocyklem jeździsz.

Pojemniki o sporej pojemności przeznaczone są dla ciężkich i dużych motorów. Natomiast jednoślady w sportowym typie nie mają tyle miejsca, abyś mógł zamontować torby. Dlatego też posiadaczom lekkich motocyklów poleca się ergonomiczne plecaki, które są dopasowane do ciała i tym samym nie generują dodatkowego oporu powietrza.

Kolejnym przydatnym gadżetem motorowym jest olejarka do smarowania łańcucha. Wiele jednośladów posiada pasek napędowy lub wał Kardana, ale wśród motocyklistów znajdują się także posiadacze maszyn z łańcuchem. Przy pojazdach z tym komponentem po każdej podróży trzeba poświęcić chwilę na czynności pielęgnacyjne. Chodzi o smarowanie łańcucha, które zapewnia sprawne funkcjonowanie całej maszyny. W celu usprawnienia tej czynności warto wyposażyć swój motor w automatyczny system, który olejuje łańcuch podczas hamowania motoru.

Motocykl warto doposażyć także w element, jakim jest tempomat manualny. To niedrogie urządzenie montowane jest na kierownicy lub też na samej manetce. Jego zadaniem jest blokowanie rolgazu w pożądanej pozycji. Motocyklowy tempomat działa tak samo, jak w przypadku samochodowego – zwalnia blokadę po naciśnięciu hamulca. Urządzenie jest więc bezpieczne oraz wygodne w długiej trasie lub na szybkiej drodze.

Innym fajnym gadżetem motocyklowym jest uchwyt na telefon. Ulokowanie smartfona na kierownicy jest dobrym wyjściem dla osób, które korzystają z nawigacji i nie lubią polegać jedynie na słuchowych komendach nawigacji, które oferuje interkom. Niektórzy motocykliści preferują widzieć planowane zakręty czy zjazdy. To właśnie oni powinni zamontować solidny i trwały uchwyt, który zabezpieczy telefon przed uszkodzeniem pod wpływem drgań pojazdu. Przy wyborze stelażu warto też zwrócić uwagę na wodoodporność i szczelność jego materiału. Deszcz, brud czy pył to przecież ostatnie, czego chcielibyśmy w naszych telefonach.

Dodatkowym motocyklowym bajerem, o którym warto pomyśleć, jest wskaźnik ładowania akumulatora. Urządzenie to sprawdza stan napięcia akumulatora oraz informuje o ewentualnych nieprawidłowościach w jego funkcjonowaniu. Jeśli poziom zasilania będzie spadać, wskaźnik poinformuje Cię o potencjalnej niesprawności motoru. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której akumulator niespodziewanie padnie Ci gdzieś na trasie.

Sezon motocyklowy zamknięty – jak zabezpieczyć motor?

Do kategorii funkcjonalnych akcesoriów i gadżetów należy zaliczyć też motocyklowe pokrowce czy plandeki. Nie każdy fan jednośladów ma garaż, a jak wszyscy dobrze wiemy, motor trzeba zabezpieczać przed wilgocią. Dlatego też osoby, które przechowują motocykle na otwartej przestrzeni, powinny zainwestować w specjalne pokrowce zimowe. Ten typ osłony chroni przed niskimi temperaturami, a także deszczem i śniegiem.

Pamiętaj jednak, że nawet w garażu należy zakryć swój motor pokrowcem. Nie musi to być aż tak szczelna plandeka, jak w przypadku zewnętrznych modeli. Niemniej pokrowiec powinien dobrze zabezpieczać pojazd przed kurzem oraz innymi elementami, które unoszą się w powietrzu. Długoterminowe pozostawienie motoru bez przykrycia może poskutkować nie tylko zabrudzeniem jego części, ale i dostaniem się drobinek brudu do różnych układów. W konsekwencji podzespoły pojazdu mogą ulec szybszemu zepsuciu.

Motocykliści, którzy przechowują swoje rumaki na dworze powinni zainwestować też w gadżety służące do zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. Dobrym rozwiązaniem jest blokada na tarczę hamulcową albo łańcuch czy zapięcie typu u-lock montowane na kole jednośladu.

Gadżety motocyklowe na prezent

Oprócz funkcjonalnych akcesoriów, na półkach sklepów motoryzacyjnych znajdziesz też sporo gadżetów, które mają być po prostu dizajnerskie. Przecież każdy kierowca chce dobrze prezentować się na swoim demonie prędkości lub dystyngowanym chopperze. Idealnym prezentem dla fana jednośladów będą więc markowe breloki zdobiące klucze do motocykla czy też emblematy uzupełniające kombinezon albo nawet karoserię pojazdu. Fajnym gadżetem są także koszulki z motocyklowym motywem lub z logotypem ulubionego producenta dwukołowców.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy