Facet z klasą – 35 zasad zachowania na co dzień

Spis treści

facet z klasa jak sie zachowac

Czarujący i elokwentny jak James Bond? Bystry jak George Clooney? Czy miły facet z sąsiedztwa, taki jak Ryan Gosling? Kim w dzisiejszych czasach jest facet z klasą? Jak powinien się zachowywać? Dobre pytania. Jedno jest jednak pewne – bycie dżentelmenem pomaga awansować nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym. Jak nim zostać? Jak powinien zachowywać się na co dzień facet z klasą? Przygotowałem dla Ciebie krótki poradnik – częstuj się!

Spis treści pokaż

1. Bądź zawsze gotowy do działania

Naucz się rozpoznawać sytuacje, które wymagają działania. Czy kobieta z wózkiem może potrzebować pomocy przy otwieraniu drzwi sklepu? Czy mężczyzna o kulach ma problem z wnoszeniem zakupów po schodach? Czy Twoi goście mają zawsze wszystko, czego potrzebują? Jako człowiek honoru rozumiesz, kiedy inni Cię potrzebują lub jak ich uszczęśliwić i jak powinieneś się zachowywać.

2. Dbaj o swój wygląd

Jeśli sytuacja tego nie wymaga, nie musisz codziennie chodzić w garniturze, jednak nie oznacza to, że masz być ubrany byle jak. Większość mężczyzn nie zwraca uwagi na swój ubiór, a Ciebie przecież stać na więcej.

3. Postaw na jakość kupowanych produktów

Nieważne czy idziesz na zakupy spożywcze, czy kupujesz ubrania bądź kosmetyki. Zawsze zwracaj uwagę na ich jakość. Czasami warto kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Czy nie lepiej postawić na jedne dobrej jakości perfumy niż kilka podróbek z targu? Czy nie lepiej kupić jeden ponadczasowy płaszcz zimowy, który będzie Ci służył latami, zamiast co roku kupować jednorazówkę w sieciówce?

4. Nie udawaj lepszego niż jesteś

Nie musisz na każdym kroku i przed każdym nowym znajomym chwalić się super samochodem, pracą czy wakacjami. Takie informacje swobodnie wplataj w rozmowę, ale nie czyń z nich głównego tematu.

5. Współczesny dżentelmen to zbawca w potrzebie

Innymi słowy, nie pozwalaj sobie na tak zwany efekt widza. Jest to zjawisko psychologiczne, w którym ludzie nie interweniują w sytuacjach awaryjnych, gdy w pobliżu znajdują się inni. Efekt widza może wystąpić praktycznie codziennie. Kobieta nękana w metrze nie otrzymuje pomocy, mimo że dziesiątki osób to zauważają. Staruszek, który nie potrafi odnaleźć się w bogatym asortymencie supermarketu, jest oglądany przez wszystkich ze zdumieniem, ale nikt nie podejmuje żadnych działań. Współczesny dżentelmen nie powinien być „wartownikiem”! Pomóż lub zapewnij – zwłaszcza w pierwszym przypadku – aby ktoś interweniował w imieniu osoby w potrzebie.

6. Niech inni wchodzą pierwsi, siadają, jedzą itp.

Jeśli chodzi o etykietę, nie ma chyba gorszego zachowania niż ktoś, kto samolubnie sięga po miejsce – czy to na ceremonii, w autobusie czy pociągu – i/lub pomaga sobie najpierw zjeść. Zdarza się raz po raz, że młodzi ludzie mijają starszych w metrze i siadają. Współczesny dżentelmen czeka tu pierwszy – niezależnie od tego, czy mu się śpieszy. Pociąg nie jedzie szybciej dzięki szybkiemu zajęciu miejsca. Poza tym, jako dżentelmen, oczywiście zawsze dajesz pierwszeństwo paniom, jeśli chodzi o siedzenia i wybór potraw.

7. Nigdy nie całuj ręki na świeżym powietrzu

Jeśli chcesz pocałować kobietę w rękę, powinieneś to zrobić w pomieszczeniu. Ważne: usta nie mogą dotykać dłoni.

8. Wstawaj, gdy do pokoju wchodzi kobieta

Jednak w rozsądnym zakresie. Więc proszę, nie podskakuj jak diabeł, gdy do restauracji wejdzie ktoś obcy.

9. Dbaj o swoje zdrowie i kondycję fizyczną

Zdrowy, sprawny i wysportowany będziesz się czuł lepiej ze sobą. Dlatego regularna aktywność fizyczna i cykliczne badania profilaktyczne powinny być Twoim nawykiem.

10. Nigdy nie zdejmuj kurtki przy stole

Może wydawać się staroświeckie, ale w lepszych restauracjach wciąż ważne.

11. Punktualność jest ważna

Jeśli spóźnisz się, marnujesz czas innych ludzi. Więc przynajmniej zadzwoń lub wyślij SMS-a, gdy utkniesz w korku.

12. Kieliszki do wina dotykaj tylko za nóżki

W przypadku białego i musującego wina zapobiega to jego nagrzewaniu się. Ponadto odciski palców na cienkim szkle nie wyglądają szczególnie apetycznie.

13. Wieczorem załóż białą koszulę do garnituru

Jasnoniebieska koszula biznesowa, monochromatyczna lub w paski, nie jest uważana za wystarczająco dobrą na wieczór.

14. Brak biżuterii

Ta zasada dotyczy tylko biżuterii, która nie pasuje do tradycyjnego wizerunku, czyli kolczyków, bransoletek, czy widocznych naszyjników. Mężczyzna z klasą może korzystać tylko ze spinek do mankietów i zegarka.

15. Parasol odstąp osobom starszym lub kobietom

Trzymanie parasola na randce to normalne zachowanie, ale oferowanie go nieznajomym to już inny level kultury. W przypadku niespodziewanego deszczu zawsze znajdzie się biedny człowiek, który nie ma przy sobie parasola. Oczywiście w centrum Twojej uwagi w takiej sytuacji powinny znaleźć się starsze kobiety lub kobiety z małymi dziećmi. Taki akt nie tylko sprawi, że poczujesz się dobrze, ale także utrwali Twój status dżentelmena.

16. Dowiedz się, jak zmienić koło samochodowe, naprawić komputer itp.

Większość kobiet uważa, że ​​mężczyźni, którzy są dobrze zorientowani w pracy fizycznej i technicznej są niezwykle atrakcyjni.

17. Ubieraj się odpowiednio do okazji

Krótko mówiąc, jeśli jesteś zaproszony na imprezę, przyjrzyj się uważnie zaproszeniu, aby sprawdzić, czy obowiązuje na nim jakiś typ ubioru i trzymaj się go. Garnitur jest prawie zawsze obowiązkowy na weselu. Nieprzestrzeganie etykiety na imprezie jest strasznym przejawem braku szacunku. Jeśli nie masz garnituru, lepiej go zdobądź. Ponadczasowy model możesz nosić na wiele okazji.

18. Żelazko potrafi zdziałać cuda

Zainwestuj w nie, nawet jeśli rzadko nosisz koszule i spodnie. Cały „pomięty” nie będziesz kojarzony jako facet z klasą.

19. Nie powinieneś starać się wyglądać lepiej niż kobieta u twojego boku

Kobieta powinna zawsze znajdować się w centrum uwagi i nigdy nie czuć się przy Tobie „niedbale ubrana”.

20. Czytaj, rozwijaj się

Jeśli czytanie książek jest dla Ciebie zbyt męczące, kupuj regularnie kilka czasopism – tych zajmujących się sztuką, architekturą, designem i fotografią.

21. Patrz ludziom w oczy, kiedy się z nimi witasz i podajesz im ręce

Sprawa jest prosta – nawiązując kontakt wzrokowy przy powitaniu okazujesz drugiej osobie szacunek, co w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie oczywiste.

22. Bądź otwarty na krytykę

Możesz się doskonalić, słuchając przełożonych i odpowiednio dostosowując swoje zachowanie. Nie wyłamuj się z hierarchii, bo jest ku temu powód.

23. Podczas spotkania nie powinieneś rozmawiać z innymi, gdy ktoś mówi

Przed wyrażeniem siebie poproś tę osobę o przedstawienie swoich racji. Nie przerywaj wypowiedzi swoim rozmówcom – to najgorsze, co możesz zrobić.

24. Zachowanie się przy stole jak jaskiniowiec nigdy nie jest dobre

Używaj sztućców, nie żuj z otwartymi ustami ani nie zostawiaj po sobie krajobrazu jak z pola bitwy. To, w jaki sposób zachowujesz się przy stole wiele mówi o twojej kulturze osobistej.

25. Dawaj napiwki

Kelnerzy żyją z życzliwości swoich gości. Nie chcesz też, aby inni musieli grzebać w kieszeniach tylko dlatego, że jesteś skąpy.

26. Nawet jeśli jesteś z kobietą tylko jedną noc, zachowaj szacunek

Przypadkowy seks nie musi oznaczać braku szacunku. Przeciwnie. Jeśli oboje się na to zgodziliście i traktujecie to w ramach przygody godnej zapamiętania, to dlaczego nie? Pamiętaj jednak o tym, żeby nie wyślizgiwać się z łóżka pod osłoną nocy. Zostań do rana, zjedźcie wspólne śniadanie i idźcie w swoją stronę.

28. Unikaj publicznych kłótni z partnerką

Zachowaj takie rzeczy w tajemnicy i daj im znać, że istnieje obszar dla was obojga, do którego tylko ty masz dostęp. Przecież cały świat nie musi wiedzieć, że macie swoje problemy.

29. Kiedy zabierasz kogoś na obiad, załóż, że płacisz

Podstawowa zasada savoir vivru? Wiadomo, że jak zapraszasz kogoś na obiad to bierzesz na siebie rachunek. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko randki – jeśli zapraszasz na lunch partnera biznesowego to musisz liczyć się z tym, że to właśnie Ty odpowiadasz za uregulowanie płatności. Chyba, że ustalicie wcześniej inaczej, ale lepiej byćprzygotowanym.

30. W restauracji zawsze pozwól najpierw kobiecie zamawiać i wstawaj, gdy kobieta odchodzi od stołu

Tak powinien postępować każdy facet, a w szczególności dżentelmen. Może to ci się wydawać nieco staroświeckie, ale właśnie w ten sposób okazujesz kobiecie, że ją szanujesz i liczysz się z jej zdaniem. Ladies first.

30. Zwiedzaj świat

Otwartość na świat i świadomość otoczenia pokazuje klasę i wyrafinowanie. Wychodząc ze swojej strefy komfortu pokazujesz, że stać się na wielkie rzeczy i nie boisz się wyzwań.

31. Nie wstydź się przepraszać

Popełnianie błędów jest ludzką rzeczą. Nie wstydź się do nich przyznawać i jeśli kogoś skrzywdziłeś – przeproś. Właśnie w ten sposób pokazujesz, że jesteś dojrzały i nie boisz się stawiać czoła konsekwencjom.

32. Szanuj kobiety i nigdy nie podnoś na nie ręki

Agresja wobec kogokolwiek jest przejawem słabości. Mężczyzna bijący osoby słabsze nie jest godny, aby móc nazywać się mężczyzną. Jest napastnikiem i słabeuszem.

33. Okazuj wdzięczność

Nie szczędź innym słowa „dziękuję”. To nie boli, a w wielu sytuacjach z życia codziennego potrafi uratować sytuację i poprawić humor drugiej osobie.

34. Nie plotkuj

Obgadywanie innych osób jest naprawdę słabe. Wiem, że czasem ciężko nam się pohamować, ale przynajmniej spróbuj. Jakbyś się poczuł, gdyby to Tobie ktoś obrabiał tyłek i nie szczędził ci przykrych słów? Otóż to.

35. Bądź sprawiedliwy

Staraj się nikogo nie faworyzować. Zasada ta dotyczy zarówno życia prywatnego jak i zawodowego.

19 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy