jak zapuscic i pielegnowac wasy

To, co wyróżnia modne wąsy to ich kształt. I choć to nasze geny decydują o tym, jak szybko i jak gęsto one rosną, każdy facet powinien podjąć kilka kroków, aby wyglądały one świetnie pod koniec podróży z ich zapuszczaniem – niezależnie od tego, czy potrwa ona dwa, trzy, czy cztery miesiące. Zapuszczanie wąsów wymaga jednak ich odpowiedniej pielęgnacji, regularnego przycinania, a niewykluczone, że będziesz musiał skorzystać też z pomocy barbera. Chcesz zostać stylowym wąsaczem? Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Jakie są rodzaje wąsów?

Istnieje wiele różnych stylów noszenia wąsów. Najpóźniej, gdy włoski zaczną coraz bardziej zarastać, musisz zastanowić się, czy chcesz nosić je czesane na zewnątrz, od środka, czy też przycinać je nad ustami. Pierwszy wariant oczywiście wydawałby się znacznie okazalszy, ale może być kłopotliwy w pewnych sytuacjach na przykład podczas jedzenia. Nie powinno to jednak ostatecznie wpływać na Twoją decyzję. W momencie zapuszczania swojego zarostu nie musisz jeszcze decydować, czy końce powinny być później wywinięte, opuszczone, zakręcone, czy po prostu czesane na zewnątrz. Jak dobrać odpowiedni kształt i jakie rodzaje stylizacji masz do wyboru?

Wąsy w stylu klasycznym nawiązują do mody lat 80 i 90. Są przycięte nad ustami, dzięki czemu zawsze prezentują się dobrze i nie wymagają dużego nakładu pracy przy ich pielęgnacji. Świetnie nadają się do noszenia na co dzień.

  • Cienki wąsik w stylu klasycznym — to cieńszy zarost niż klasyczny. Jest on zbudowany z bardzo cienkiej linii, która podkreśla górną wargę noszącego go mężczyzny,
  • wąsy na szlachcica — to nawiązanie do rodzimych tradycji. Prawie każdy z nas choć raz widział w filmie, czy podręczniku szkolnym jak wyglądali niegdyś szlachcice. Ten styl nawiązuje właśnie do tej tradycji. Taki wąs jest połączony z paskiem zarostu na brodzie.
  • wąs z baczkami — ten rodzaj przypomina swoim kształtem podkowę. Włoski nad ustami łączą się z dwoma długimi paskami brody skierowanymi ku dołowi aż do podbródka,
  • wąs typu Chevron — przypomina kształtem literę V i pokrywa całą górną wargę. Na ten wariant zdecydowało się wielu sławnych aktorów i piosenkarzy na przykład Freddie Mercury.

Jak zapuścić piękne wąsy?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów brody, musisz najpierw pozwolić im urosnąć. Oczywiście możesz teraz po prostu zapuścić zarost nad ustami, ale należy pamiętać, że zabieg ten potrwa kilka tygodni. Jeśli zaczynasz zapuszczać wąsy, możesz po prostu pozwolić reszcie włosów na twarzy rosnąć razem z nimi, aby trochę odwrócić uwagę od fazy przejściowej. Na początku może to wyglądać trochę dziwnie, zwłaszcza gdy zaczynają rosnąć pierwsze włosy. Resztę brody można regularnie przycinać co trzy do dziesięciu dni. Wszystko, co dzieje się nad ustami, należy pozostawić całkowicie w spokoju. W ten sposób można później rozpoznać naturalny kształt brody i wąsów i w razie potrzeby skorygować.

Czy można przyspieszyć porost wąsów?

Jeśli chcesz pomóc rosnąć swojemu zarostowi najlepiej stosować dietę wysokobiałkową – w Twoim menu powinny zagościć ryby, drób i jajka. Równie ważne są minerały i witaminy. Możesz sięgnąć też po suplementy diety, które przyspieszają wzrost włosów, ale lepiej wchłaniać substancje naturalnie i zapewnić sobie zdrową, zbilansowaną dietę. Pożądany jest cynk, żelazo, różne witaminy z grupy B, takie jak biotyna, witamina C i kwasy tłuszczowe omega-3. Właściwa pielęgnacja twarzy również pomaga wąsaczom. Rano i wieczorem należy myć twarz ciepłą wodą i nałożyć łagodny krem. Odżywcze peelingi raz lub dwa razy w tygodniu pobudzają skórę i jeszcze bardziej stymulują wzrost. Kosmetyki do pielęgnacji wąsów należy wybierać tak, aby wziąć pod uwagę również potrzeby skóry twarzy. Odpowiednia pielęgnacja pobudzi ukrwienie i wzrost brody, zmniejszy produkcję sebum i pozwoli Ci uniknąć swędzenia skóry. Nie ma też nic złego w ciągłym podcinaniu brody w celu zwiększenia wzrostu.

Eksperci zalecają jednak cierpliwość i nieprzycinanie brody, dopóki nie będzie mocna i pełna. Czasami jest to nieprzyjemna faza i broda może Cię wtedy swędzieć, ale na dłuższą metę warto. Zamiast sięgać po maszynkę do golenia, pozwól jej swobodnie rosnąć. Kolejnym czynnikiem jest stres, który nie tylko spowalnia porost włosów na głowie, ale także na twarzy. Jeśli uda Ci się przejść przez codzienne życie bardziej zrelaksowanym, Twoje włosy Ci podziękują. Wystarczający sen i wysoki poziom testosteronu również potęgują efekt. Hormon ten wytwarzany jest m.in. podczas seksu, sportu, opalania i spożywania zdrowych tłuszczów.

Pielęgnacja wąsów — jak o nie dbać?

Kiedy wyhodujesz już bródkę, musisz ją pielęgnować i odpowiednio układać. Warto zadbać o regularnie podcinanie. Zewnętrzne końce najlepiej przyciąć nożyczkami do brody. Oprócz golenia konturów szczególnie ważna jest prawidłowa stylizacja wąsów. Bez wsparcia pomadą do brody lub woskiem do brody całość szybko wygląda kiepsko. Istnieją różne odmiany, które nadają się do różnych zadań. Z natury każdej brody i wąsów wynika, że kilka włosów wystaje tu i tam lub po prostu rośnie szybciej niż inne włosy. Tutaj ważne jest, aby utrzymać porządek, podcinając je. Regularnie przycinaj te niesforne włoski, aby uzyskać zadbany wygląd i pożądany kształt. W zależności od długości wąsów wskazane jest mycie ich od czasu do czasu dobrym szamponem do brody. Ważne jest również regularne czyszczenie wąsów. W przeciwnym razie codzienne przyjmowanie pokarmu grozi przekształceniem się w miotacza bakterii. Ponadto szampon do brody i wąsów sprawia, że włosy stają się miękkie i elastyczne. Dzięki temu mogą być również znacznie lepiej stylizowane.

Kosmetyki do wąsów — w co warto się wyposażyć?

Oprócz odrobiny cierpliwości prędzej czy później przyda się również kilka przyborów pielęgnacyjnych. Będziesz potrzebować grzebienia do brody, szczotki do brody, nożyczek do brody i ewentualnie trymera do brody i wosku do wąsów. Maszynka również Ci się przyda — czasem będziesz po nią sięgać. Jeśli nie masz jeszcze żadnego z tych produktów w swojej szafce łazienkowej, warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw do pielęgnacji zarostu.

14 / 100

Dodaj komentarz