E-booki nigdy nie zastąpią książki papierowej?

Spis treści

E-booki nigdy nie zastąpią książki papierowej?

Płyty kompaktowe wyparły kasety magnetofonowe. Silnik parowy został zastąpiony przez silnik spalinowy. Balony na rozgrzane powietrze i sterowce, straciły swoje znaczenie po wynalezieniu samolotu przez braci Wright. Tych stwierdzeń nikt nie stara się zanegować. Jednak gdy powiem, że e-booki zastąpią wkrótce książki papierowe, rozpęta się burzliwa dyskusja. Osobiście z całą stanowczością twierdzę, że tradycyjne książki nigdy nie stracą racji bytu. Dlaczego? Odpowiem na to pytanie, posiłkując się nauką.

Dlaczego e-booki nigdy nie zastąpią książki papierowej?

1. E-booki czytamy wolniej.

Przykładowo przeczytanie książki zajmuje nam 5 godzin. Tę samą pozycję na czytniku skończymy 30 minut później.

2. Przy czytaniu e-booków mniej zapamiętujemy.

Badania naukowców wykazały, że podczas czytania książki w wersji elektronicznej zapamiętujemy mniej informacji. Dzieje się tak, ponieważ czytając na ekranie, bez przerwy musimy przewijać tekst, a to męczy nasz mózg, który ma problemy ze zrozumieniem i przechowywaniem czytanych informacji.

3. Czytanie e-booków męczy.

Seria eksperymentów, które pewien uczony przeprowadził na studentach wykazała, że uczniowie posługujący się książką elektroniczną byli bardziej zmęczeni niż osoby uczące się z książek papierowych.

4. E-booki nas rozpraszają.

Dostosowywanie wielkości czcionki i wiele innych możliwości, jakie oferuje nam producent, to z pewnością ciekawe zabiegi, które mają za zadanie umilić nam czytanie. Niestety, dekoncentruje to ludzki umysł. Badania wykazały, że ilość widgetów w czytniku znacząco wpływa na nasze skupienie. Jeszcze gorzej jest, gdy korzystamy z urządzenia, które ma dostęp do internetu. Podczas doświadczenia okazało się, że gdy człowiek podczas czytania ma dostęp do sieci, odrywa się od tekstu średnio co trzy minuty.

5. Książki elektroniczne czyta się z mniejszą przyjemnością.

W tej kwestii większość naukowców jak i samych czytelników jest zgodna. Zapach papieru i szelest przewracanych stron, sprawia, że wydania papierowe czytane są z większą przyjemnością i zaangażowaniem. Dodatkowo książka papierowa, zawiera formę fizyczną, co zapewnia dobrą orientację w jej zawartości, łatwiej zapamiętać nam na której stronie działy się poszczególne wydarzenia. Zaobserwowano także, że tradycyjne książki przyswajają nawyk czytania u dzieci.

Wniosek: Książki elektroniczne nigdy nie zastąpią ich papierowych odpowiedników. Nie odpowiadamy za to my, ale nasz mózg, który większą sympatią darzy papier.

[tmm name=”marcin-szkodzinski”]

75 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy