ryby uczucia

Część ludzi decyduje się na zrezygnowanie ze spożywania mięsa. Według nich jest to bunt przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt w rzeźniach. Twierdzą, że mają one pełną świadomość tego, co się z nimi dzieje i mają uczucia. Istnieje jednak pewna grupa, która nie je mięsa czerwonego i drobiu, ale dalej spożywa ryby, ponieważ podobno nie odczuwają emocji. Czy jest to prawda?

Rybia osobowość

Specjalne badania przeprowadziło Królewskie Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Okrucieństwu wobec Zwierząt, czyli organizacja charytatywna działająca na terenie Anglii i Walii. Na przykładzie danio pręgowatego, popularnego w hodowlach akwariowych gatunku ryb z rodziny karpiowatych, naukowcy ustalili, że ryby doświadczają pozytywnych emocji, zawierają przyjaźnie i mają własną osobowość. Okazuje się, że są to zwierzęta społeczne, tak samo jak większość ssaków. Udowodniono, że w obliczu zagrożenia w większych grupach czują się bezpieczniej. W tego typu sytuacjach w mózgach ryb aktywują się podobne obszary, jak u przebywających w grupie ssaków.

Ryby mogą mieć depresję

Dr Penny Hawkings, naukowiec ze wspomnianej organizacji twierdzi, że przedstawiciele tego gatunku w przyszłości mogą być wykorzystywane do badań zjawisk społecznych u ludzi, gdyż reagują bardzo podobnie. Przykładowo, odizolowanie przedstawiciela danio pręgowatego od reszty osobników może doprowadzić do wywołania u niego depresji.

Przyjaźnie pośród ryb

Pescowegetarianie, bo tak nazywa się ludzi, którzy jedzą rybie mięso i żadne inne, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ryby nie są gorsze od innych zwierząt pod względem uczuć. Mogą one zawierać przyjaźnie, lecz nie w znaczeniu, w jakim wyobrażają sobie to ludzie. U nich wygląda to tak, że przebywanie z innym, znanym przedstawicielem tego samego gatunku, może im sprawiać przyjemność. Każda jednostka ma też własną osobowość. W jednej grupie można znaleźć osobniki nieśmiałe i zuchwałe.

Mit głoszący, że ryby nie znają emocji, jest całkowicie nieprawdziwy. W takim wypadku ludzie, którzy twierdzą, że nie powinno się jeść mięsa, koniecznie muszą też brać pod uwagę ryby.

73 / 100

Dodaj komentarz