Skuteczne pozbycie się tłuszczu z okolic brzucha potrafi być frustrujące. Dlaczego to zadanie bywa aż tak trudne do wykonania? Pomogę Ci dowiedzieć się więcej na ten temat!
Tłuszcz brzuszny – dlaczego tak trudno go się pozbyć?
Tłuszcz brzuszny wpływa negatywnie na estetykę sylwetki i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia (do powikłań otyłości można zaliczyć m.in. zwiększone ryzyko chorób wątroby i nadciśnienie tętnicze). Trudność w jego redukcji wynika z jego unikalnych właściwości – specyficzna lokalizacja oraz hormonalny i metaboliczny profil komórek tłuszczowych skutecznie utrudnia proces pozbywania się go. Często prowadzi to do zniechęcenia u osób starających się zrzucić zbędne kilogramy.
W wykonaniu tego zadania pomocne może okazać się zgromadzenie wiedzy na ten temat. Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że tłuszcz ten jest zazwyczaj efektem kilku czynników:
- genetycznych;
- nadmiaru kortyzolu (czyli hormonu stresu);
- nieprawidłowej diety;
- braku regularnej aktywności fizycznej;
- nałogów (zwłaszcza palenia tytoniu i picia alkoholu).
Różnice między tłuszczem trzewnym a podskórnym
Tłuszcz trzewny (wisceralny) gromadzi się wokół wewnętrznych organów brzusznych:
- wątroby;
- trzustki;
- jelit.
Jego nadmiar stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jest związany bezpośrednio z występowaniem wielu chorób metabolicznych, a w tym serca, cukrzycy typu 2 i zespołem metabolicznym. Tłuszcz ten uwalnia do krwiobiegu substancje prozapalane i cytokiny, które mogą prowadzić do licznych stanów zapalnych, wpływając negatywnie na cały organizm.
Natomiast tłuszcz podskórny znajduje się bezpośrednio pod skórą. Jest możliwy do wyczucia palcami i służy izolacji termicznej ciała oraz magazynowaniu energii. Chociaż może być uznawany za nieestetyczny, to nie wiąże się bezpośrednio z aż tak wielkim ryzykiem wystąpienia wspomnianych już problemów zdrowotnych.
Wpływ aktywności fizycznych na tłuszcz trzewny
Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w redukcji tłuszczu trzewnego. Regularne ćwiczenia (szczególnie o wysokiej intensywności) przyczyniają się do zwiększenia wydatku energetycznego i poprawy wrażliwości insulinowej – wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie wagi. Wysiłek stymuluje również wydzielanie różnych hormonów, m.in. adrenaliny, która aktywuje lipolizę (proces rozkładu tłuszczów).
Treningi siłowe i aerobowe, czyli:
- bieganie;
- spacerowanie;
- jeżdżenie rowerem;
- pływanie;
- podnoszenie ciężarów;
- crossfit;
wykazują pozytywne działanie podczas zrzucania nadmiaru wagi ciała. Szczególnie zauważalne efekty zapewniają ćwiczenia interwałowe (tzw. HIIT). Charakteryzują się one krótkimi, ale intensywnymi okresami aktywności, przeplatanymi krótkimi okresami odpoczynku. Taka forma poprawia ponadto ogólną kondycję fizyczną i zdrowie metaboliczne, a tym samym przekłada się to na długoterminowe korzyści dla organizmu.
Regularna aktywność fizyczna wpływa także pozytywnie na profil lipidowy krwi. Obniża poziom cholesterolu LDL i triglicerydów, a zwiększa cholesterol HDL.
Wpływ snu i stresu
Niedobór snu i nadmiar stresu wpływają bezpośrednio na zwiększoną kumulację tłuszczu trzewnego. To dlatego, że np. brak odpoczynku nocnego zaburza równowagę hormonalną, powodując większe wyrzuty kortyzolu. Ponadto wpływa negatywnie na poziomy greliny i leptyny – odpowiedzialnych za regulację apetytu. Prowadzi to do większego uczucia głodu w ciągu dnia i sprzyja podjadaniu między głównymi posiłkami.
Wysoki poziom stresu także wpływa na intensywniejszą produkcję kortyzolu. Hormon ten sprzyja odkładaniu się tkanki w okolicach brzucha; mechanizm ten służył naszym przodkom jako gromadzenie szybko dostępnej energii w czasach zagrożenia. Miało to wówczas sens. W obecnych czasach niekoniecznie – współczesne stresory są zazwyczaj stricte psychiczne i trwające dłużej. Innymi słowy, podczas odchudzania warto zdecydować się na porządne odstresowanie, np. za pomocą jogi lub masażu.
Mit lokalnego spalania tłuszczu
Czy da się spalać tłuszcz z konkretnych obszarów ciała poprzez wykonywanie ćwiczeń skupionych na tych rejonach? Nie. To szeroko rozpowszechniony mit, który nie znajduje potwierdzenia w żadnych naukowych badaniach.
Organizm pozbywa się tłuszczu w sposób systematyczny i wykorzystuje do tego pokłady energetyczne pochodzące z całego ciała. Redukcja wagi jest efektem ogólnego deficytu kalorycznego i nie może być kontrolowana lokalnie przez użycie specyficznych programów treningowych.
Jak pozbyć się skutecznie oponki z brzucha?
Pozbycie się oponki z brzucha wymaga od zainteresowanych zastosowania zintegrowanego podejścia – powinno ono skupiać się na:
- zdrowym odżywianiu;
- praktykowaniu sportu;
- zarządzania stresem;
- zachowaniu dbałości o odpowiednią ilość snu.
Kluczowe będzie oczywiście utrzymanie deficytu kalorycznego. Oznacza to konieczność spożywania ograniczonej ilości kalorii w ciągu dnia (ciało będzie zmuszone wówczas do czerpania energii ze zgromadzonych zapasów, a nie wyłącznie pożywienia).
Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe składniki odżywcze, a zwłaszcza chude białka, zdrowe tłuszcze i duże ilości warzyw oraz owoców. Lepiej unikać cukrów, a przede wszystkim słodzonych napojów. Źródłem pustych kalorii określa się również alkohol.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał zdobytą dzisiaj wiedzę i zaczął zmieniać swoje życie już teraz!