nowotwór

osoby, które zdrowo żyją, aby uniknąć różnych chorób – nie piją, nie palą, nie jedzą tłustych i szkodliwych potraw. Są też tacy, którzy niczym się nie przejmują, nie odmawiają sobie żadnych przyjemności, ponieważ uważają, że jeśli będą mieli zachorować to się przed tym nie ochronią. Wydawać by się mogło, że wszystkie przypadki zachorować na raka powinny się pojawić w tej drugiej grupie. Jednak tak się nie dzieje.

Dziedziczność nie jest groźna

Onkologowie oraz statystycy starają się dowiedzieć, czemu osoby dbające o zdrowy tryb życia, często pochodzące z rodzin, w których nikt nie chorował, mają problemy z nowotworem. Według dr Cristiana Tomasettiego i dr Berta Vogelsteina z Centrum Onkologii Johns Hopkins University tylko mniej niż 1/3 mutacji w DNA wywołujących raka powstaje w wyniku naszego trybu życia, a 5% jest dziedziczona po rodzicach. Niestety, aż 66% zachorowań powstaje w wyniku błędów w naturalnym procesie kopiowania materiału genetycznego przy każdym podziale komórki.

Zwykłe zadrapanie może rozpocząć proces

Nasze komórki cały czas się regenerują, podczas ich podziału i powstawania nowych dochodzi do kopiowania DNA. Wówczas pojawiają się losowe pomyłki, z których większość jest nieszkodliwa, ale niektóre obejmują gen, który uruchamia niekontrolowany proces powielania się komórki dający początek nowotworowi. Ten proces pokazuje, że często przypadku zachorowań na raka nie jest niczyją winą, ponieważ nie mogliśmy zrobić, aby tego uniknąć. Nowotwór pojawił się w efekcie pomyłki.

Nowotwór nowotworowi nierówny

Warto jednak wiedzieć, że proporcje między czynnikami środowiskowymi, dziedziczny oraz losowym przypadkiem zmieniają się w zależności od rodzaju raka. W przypadku nowotworów mózgu, kości i prostaty niestety do aż 95% zachorowań dochodzi w wyniku błędów w procesie kopiowania. Przy raku trzustki 77% stanowią błędy, 18% czynniki środowiskowe, a 5% dziedziczenie. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowotworu płuc – tutaj aż 65% zachorowań powstaje na wskutek mutacji wywołanych czynnikami środowiskowymi (głównie paleniem papierosów). I tylko 1/3 błędami pojawiającymi się w procesie kopiowania.

Chociaż na część zachorowań nie mamy wpływu to badacze zgodnie przyznają, że aż 40% nowotworów można uniknąć. Dlatego ważne jest, by stosować się do zasad zdrowego trybu życia, bo aktualnie to jedyna metoda ochrony przed rakiem.

73 / 100

Dodaj komentarz