kultowy batman

Mroczny Rycerz, człowiek-nietoperz, Batman… Bohater o wielu nazwach, który podbił serca milionów. Postać z tragiczną historią i bohaterskimi czynami na koncie. Czy jest ktoś, kto nie ubóstwia Batmana? Wśród odbiorców DC trudno kogoś takiego znaleźć. Dlaczego Batman stał się tak naprawdę fenomenem popkultury? Nad tym zastanawiam się w poniższym artykule, a do tego przybliżam jego sylwetkę i filmy z jego udziałem.

Batman – kim on jest?

Batman to jedna z najsłynniejszych postaci fikcyjnych na świecie. To superbohater, którego ubraną w czarną pelerynę sylwetkę kojarzą zarówno dorośli, jak i dzieci. Trzeba przyznać, że jest prawdziwą ikoną i od lat stanowi popkulturowy fenomen. Świat usłyszał o nim po raz pierwszy pod koniec lat 30. XX wieku. Właśnie wtedy Batman pojawił się na kartach komiksów DC. Jego twórcami byli Bob Kane i Bill Finger.

Batman jest postacią o dwóch obliczach. Na co dzień, w zwyczajnym życiu, nazywa się Bruce Wayne. Batman jest jego bohaterskim wcieleniem, którego zadaniem jest utrzymywanie równowagi między dobrem a złem w Gotham City. Kiedy w mieście dzieją się złe rzeczy, Bruce wciela się w człowieka-nietoperza i walczy o przywrócenie porządku. Gdy był małym chłopcem, jego rodzice zostali zamordowani na jego oczach, we własnym domu. To właśnie to traumatyczne wydarzenie zrodziło w nim potrzebę do walki ze złem.

Bardzo ważną kwestią w charakterystyce tej postaci jest fakt, że wyróżnia się na tle innych superbohaterów. Ci z definicji powinni dysponować jakimiś nadludzkimi umiejętnościami. U Batmana takowych nie widać. Wszystko, co robi, zawdzięcza sobie i swojej ciężkiej pracy nad formą i kondycją. Świetnie radzi sobie w walce czy obsłudze broni, ponieważ doskonale się tego nauczył.

Komiksy i filmy o Batmanie

Batman pojawił się w setkach komiksowych historii. W wielu z nich był głównym bohaterem, ale w jeszcze większej liczbie wystąpił jako postać drugoplanowa. Jest ściśle połączony z innymi bohaterami DC. Ma swoich wrogów, sprzymierzeńców i wybranki. Od kilkudziesięciu lat jest także jedną z postaci, którą twórcy filmowi najchętniej przenoszą na ekrany w filmach i serialach.

Oto lista filmów (bez seriali) z Batmanem wraz z datą premiery, reżyserem oraz nazwiskiem aktora, który wcielił się w postać człowieka-nietoperza (stan na 2022 rok):

  • Batman zbawia świat (1966) – reż. Leslie H. Martinson, a w roli Batmana Adam West;

  • Batman (1989) – reż. Tim Burton, a w roli Batmana Michael Keaton i Charles Roskilly;

  • Powrót Batmana (1992) – reż. Tim Burton, a w roli Batmana Michael Keaton;

  • Batman Forever (1995) – reż. Joel Schumacher, a w roli Batmana Val Kilmer i Ramsey Ellis;

  • Batman i Robin (1997) – reż. Joel Schumacher, a w roli Batmana George Clooney i Eric Lloyd;

  • Batman – Początek (2005) – reż. Christopher Nolan, a w roli Batmana Christian Bale i Gus Lewis;

  • Mroczny Rycerz (2008) – reż. Christopher Nolan, a w roli Batmana Christian Bale;

  • Mroczny Rycerz powstaje (2012) – reż. Christopher Nolan, a w roli Batmana Christian Bale;

  • Legion samobójców (2016) – reż. David Ayer, a w roli Batmana Ben Affleck;

  • Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) – reż. Zack Snyder, a w roli Batmana Ben Affleck i Brandon Spink;

  • Liga sprawiedliwości (2017) – reż. Zack Snyder, a w roli Batmana Ben Affleck;

  • Joker (2019) – reż. Todd Phillips, a w roli Batmana Dante Pereira-Olson;

  • Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (2021) – reż. Zack Snyder, a w roli Batmana Ben Affleck;

  • Batman (2022) – reż. Matt Reeves, a w roli Batmana Robert Pattinson.

Każdy prawdziwy fan Batmana widział zapewne wszystkie te produkcje, bo tak naprawdę to właśnie filmy w głównej mierze rozsławiły superbohatera. Szczególne miejsce w sercach wielbicieli Mrocznego Rycerza zajmują kultowe już produkcje w reżyserii Christophera Nolana. Aktualnie na fali jest też najnowszy tytuł Matta Reevesa, który świetnie się przyjął i okazało się, że powstanie jego kolejna część.

Fenomen Batmana – co jest takiego wyjątkowego w Mrocznym Rycerzu?

To, że Batman jest fenomenem na skalę światową, jest faktem. Zastanawiająca jest jednak kwestia tego, jak do tego doszło. Wydaje mi się, że duża siła Batmana tkwi w tym, że jest podobny do nas. Wiadomo, nie pod każdym względem, ale jednak. Do zwykłego widza zbliża go to, że nie ma żadnych szalonych supermocy. Nie zieje ogniem, nie lata, nie czyta w myślach, nie razi piorunami. Do tego, co potrafi, doszedł dzięki samozaparciu i zapałowi.

Już od początku jego historii zbliżamy się do niego emocjonalnie, bo zaczynamy współczuć małemu chłopcu, który stracił rodziców. Nie jest to łatwy moment, a wiedzą o tym szczególnie widzowie po podobnych przejściach. W pewnym sensie rozumiemy jego motywacje i wszystko to, do czego dąży. Chęć zemsty za tak potężny cios oraz walka o dobro na świecie jest tym, co przyciąga widzów do jego historii. Jesteśmy po prostu ciekawi, czy mu się uda.

Pewne wyoutowanie, któremu ulega bohater, także jest bliskie wielu z nas. Mnóstwo osób na całym świecie czuje się zraniona czy odrzucona. Czuje, że musi walczyć o swoje przetrwanie, dokładnie ta samo, jak Batman. Poza tym trzeba przyznać, że akcja filmów o Waynie jest po prostu ciekawa. Historia kina zna wielu nudnych bohaterów, którzy się nie przyjęli, a tutaj mamy do czynienia z nieopadającym napięciem i sensowną historią. Widzowie zawsze doceniają fabułę z głębią.

Choć uniwersum Barmana trwa od dziesięcioleci, to mam wrażenie, że jeszcze przez długi czas się nie zestarzeje. Już teraz wiemy o kilku produkcjach, w których ma pojawić się człowiek-nietoperz, a pewnie wiele jeszcze przed nami. Ten okrzyknięty mianem fenomenu bohater zaskoczy nas pewnie mnóstwo razy!

11 / 100

Dodaj komentarz