spakowanie sie na podroz sluzbowa

Podróże w celach biznesowych zawsze są ciekawą okazją do zdobycia doświadczenia i zwiedzenia ciekawych miejsc. Niezależnie jednak od tego, czy jest to wakacyjny lub służbowy wyjazd, musisz dokładnie przemyśleć, co ze sobą zabrać (a to nierzadko niemałe wyzwanie). Podpowiem Ci, o czym należy pamiętać podczas pakowania torby lub walizki!

Podróż służbowa – jak się spakować i na co zwrócić uwagę?

Przed rozpoczęciem pakowania zawsze warto dokładnie przemyśleć kilka kwestii i sporządzić listę rzeczy do zabrania. Może Ci się wydawać, że będziesz o wszystkim pamiętać, jednak zauważ, że ludzka pamięć jest zawodna. Dla pewności stwórz więc taką rozpiskę na kartce lub w notatniku na smartfonie.

Weź również pod uwagę ilość rzeczy w stosunku do wielkości bagażu. Jeśli masz nieograniczone miejsce, bo np. jedziesz w pojedynkę samochodem służbowym, to możesz sobie pozwolić na większą swobodę. Jednak gdy firma zapewniła Ci tylko lot samolotem z bagażem podręcznym, to pojawiają się ograniczenia. Czasami na krótkie wyjazdy, np. z jednym noclegiem, zamiast nieporęcznej walizki, warto spakować się w elegancką torbę podróżną.

Pamiętaj także, by zabrać ze sobą wszystkie leki, które na co dzień przyjmujesz, a na wszelki wypadek też te bez recepty, np. przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe (zwłaszcza gdy wybierasz się za granicę). Podczas lotu samolotem musisz je trzymać ze sobą w bagażu podręcznym.

Skoro jest to podróż służbowa, to nie zapomnij zabrać ze sobą wizytówki. Przyda Ci się na szkoleniach, spotkaniach biznesowych, a także na nieoficjalnych przyjęciach po godzinach pracy.

Co zabrać ze sobą w podróż służbową?

Tak naprawdę lista rzeczy do zabrania na podróż służbową na kilka dni nie różni się zbytnio od tej, gdy przygotowujesz się na tygodniowy wyjazd. W przypadku dłuższego pobytu musisz jedynie zabrać nieco więcej ubrań i bielizny na zmianę, jednak dalsza część zestawu pozostaje niezmienna. Dlatego też przedstawiam Ci ogólne zestawienie najważniejszych rzeczy do spakowania.

Ubrania – o czym należy pamiętać?

Zacznijmy od podstawowej garderoby. Na wyjazd służbowy mogą Ci się przydać oficjalne ubrania, takie jak garnitur, koszula i krawat. Dotyczy to spotkań biznesowych lub oficjalnych konferencji. Nie każda taka podróż wiąże się z formalnym strojem – wszystko zależy od branży, a także od celu spotkania. Jeśli np. pracujesz jako konstruktor maszyn i jedziesz do fabryki produkcyjnej, to bardziej niż garnitur, przydadzą Ci się np. specjalne buty ochronne na halę.

Do pozostałych rzeczy, które powinieneś spakować, należą:

  • bielizna,
  • klapki pod prysznic,
  • piżama,
  • koszule i jedna lub dwie zapasowe,
  • płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa,
  • spodnie w stylu smart casual, a także te lżejsze i mniej formalne na wyjścia integracyjne,
  • T-shirty, swetry, bluzy,
  • lżejsze buty, np. sportowe lub sneakersy,
  • oficjalne buty do stroju formalnego.

Cała ta lista powinna być, oczywiście, dostosowana do warunków pogodowych, w jakich będziesz przebywał. Wiadomo, że do słonecznego Madrytu zabierzesz inny zestaw niż do Szwecji czy Norwegii zimą.

Jakie kosmetyki zabrać na wyjazd służbowy?

Gdy ubrania są już spakowane, można przejść do dalszej części, czyli niezbędnych kosmetyków. O ile podczas podróży samochodem czy pociągiem, przyszykowanie kosmetyczki nie stanowi problemu, tak w przypadku lotu samolotem należy się odpowiednio przygotować. Wszystkie płyny powinny być w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. Umieść je w przezroczystym woreczku strunowym.

Co musisz zabrać? Z pewnością szampon i żel pod prysznic, piankę do golenia i żel po goleniu, pastę i szczoteczkę do zębów oraz wszelkie inne artykuły do higieny, których używasz na co dzień. Jeśli jednak jedziesz do hotelu, który zapewnia podstawowe kosmetyki, to możesz je pominąć.

Gdy masz problemy ze snem lub nie potrafisz zasypiać na zawołanie w ekstremalnych warunkach (mam tu na myśli np. dźwięki z ulicy), to spakuj również opakowanie stoperów. Nie zajmują wiele miejsca, a mogą pomóc się wyspać.

Elektronika – najważniejsze gadżety

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie codzienne życie bez takich urządzeń jak smartfon czy laptop, a co dopiero w trakcie podróży służbowych. Na taki wyjazd z pewnością zostaniesz wyposażony w firmowy sprzęt, ale poza nim przyda Ci się parę gadżetów i akcesoriów.

Przede wszystkim zapakuj do walizki ładowarkę, zasilacz do laptopa oraz przejściówkę bądź adapter do gniazdka. Te dwa ostatnie przedmioty dotyczą wyjazdów zagranicznych. Być może w Czechach czy w Niemczech nie będziesz miał problemu, by swoją ładowarką naładować telefon, jednak już w Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii tak.

Dodatkowo zabierz ze sobą naładowanego powerbanku. Przyda się w kryzysowych sytuacjach, czy to podczas całodniowej konferencji, spotkań biznesowych lub szkoleń, ale także w wolnym czasie, gdy zdecydujesz się na zwiedzanie okolicy.

Jeśli chcesz sobie umilić podróż, do włóż do podręcznej torby czytnik z pobranymi wcześniej e-bookami. To urządzenie jest zdecydowanie lżejsze i bardziej poręczne niż książka, a przede wszystkim zajmuje mniej miejsca w bagażu. Z pewnością przydadzą się też słuchawki, w szczególności te wyciszające.

Na koniec – nie zapomnij o dokumentach

Na sam koniec pozostała kwestia dokumentów. Jestem pewien, że raczej ich nie zapomnisz, ponieważ przeważnie i tak nosisz ze sobą dowód osobisty, a nawet cały portfel z niezbędnymi kartami. Jeśli wybierasz się w podróż służbową gdzieś w Polsce lub do kraju europejskiego w strefie Schengen, to będzie to wystarczające.

Pamiętaj jednak, że podczas wjazdu do niektórych państw, nawet tych europejskich, takich jak np. Wielka Brytania, Turcja czy Białoruś, będziesz potrzebował paszportu. Nie zapomnij również o biletach lotniczych, czy na pociąg (w zależności od tego, jakim środkiem transportu podróżujesz).

Podróż służbowa to ważny wyjazd, na który trzeba przygotować się nie tylko merytorycznie, ale także pod kątem własnego bagażu. Teraz wiesz już, co należy ze sobą zabrać i możesz swobodnie zacząć się pakować.

16 / 100

Dodaj komentarz