Właściwości lecznicze ziół znane są ludziom od wieków. Nie bez powodu, kiedy boli Cię brzuch, wiesz, że najlepiej napić się mięty. Melisa koi nerwy, a rumianek działa przeciwzapalnie. Warto docenić także mniej znane rośliny takie jak babka płesznik. Tkwi w nich ogromna moc, która pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Dlaczego powinno się jeść babkę afrykańską i gdzie można ją kupić?
Babka płesznik – co to takiego?
Babka płesznik (Plantago afra L.) to inaczej babka afrykańska, a nawet pchlica. Nazwy odnoszą się do miejsca jej pochodzenia i kształtu nasion, które wyglądają nieco jak pchły. Naturalnym środowiskiem rośliny pozostają tereny Morza Śródziemnego, czyli części Afryki i Azji. Rośnie dość wysoka, na kilkadziesiąt centymetrów. Jej łodygi są wąskie i znajdują się na nich podłużne, zielone liście. Kwiaty mają okrągły kształt, a w nich skrywają się nasiona z drogocennymi właściwościami. To właśnie w nich tkwi cała wyjątkowość.
Właściwości zdrowotne babki płesznik
Prozdrowotne działanie babki płesznik wynika ze składu jej nasion. Znajduje się w nich sporo błonnika, ksylozy oraz śluzu. Ten ostatni odpowiada za dobroczynną magię rośliny. Jest też idealna dla osób, które mają problem z jelitami, biegunkami, zaparciami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Co zatem dokładnie robią nasiona babki płesznik?
- Poprawiają pracę jelit;
- Niwelują zaparcia;
- Zwalczają biegunkę;
- Wspomagają organizm przy hemoroidach czy zespole jelita drażliwego;
- Wspierają mikroflorę układu pokarmowego;
- Poprawiają przemianę materii;
- Regulują poziom cholesterolu.
Śluz, który z nasion przedostaje się do jelit, wpływa na strukturę kału. Zmiękcza ten zalegający w wyniku zaparć i spaja obecny podczas biegunki. Ochrania ściany układu pokarmowego, dzięki czemu chroni przed dyskomfortem i podrażnieniami. Dzięki wysokiej zawartości błonnika nasiona babki są dość sycące. Sprawdzają się zatem jako dodatek do dań w czasie diety redukcyjnej, kiedy zależy Ci na utracie wagi. Sprawiają, że szybciej czujesz się najedzony, a na dodatek jelita lepiej pracują.
Pchlica wykazuje jeszcze właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i antywirusowe. Sprawdza się podczas różnych chorób, w tym nawet skórnych. Działa wykrztuśnie i walczy z wszelkimi infekcjami. Stosuje się ją czasami na kaszel czy podczas schorzeń na tle reumatycznym.
Jak jeść babkę płesznik?
Gdy decydujesz się na spożywanie babki płesznik, musisz pamiętać o odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Nasiona działają dobrze tylko wtedy, kiedy dostarczasz do organizmu dużo płynów. Roślinę da się jeść na kilka sposobów:
- w formie naparu – kilka łyżeczek nasion zalewasz wrzątkiem i wypijasz, kiedy napój nieco ostygnie (najlepiej dwa razy dziennie);
- jako dodatek do dań – nasiona zarówno w całości, jak i zmielone sprawdzą się w posiłkach typu owsianka, jogurt itd. Wystarczy wsypać je do środka i wymieszać;
- w tabletkach – babka płesznik występuje w formie suplementów diety w kapsułkach, a zasady ich spożywania znajdziesz na ulotce. Dawkę warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Pamiętaj, że jeśli zmagasz się z uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, to najlepiej udać się do specjalisty. Rośliny wspomagają kurację, ale trzeba mieć świadomość, że nie uleczą wszystkich schorzeń i zawsze należy kontrolować swój stan.
Czasami zaparcia lub biegunka pojawiają się nagle np. w wyniku zjedzonego posiłku, który źle wpłynął na układ pokarmowy. Dlatego warto mieć babkę afrykańską w swojej kuchni. Po spożyciu działa dość szybko i pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Istnieje też kilka przeciwwskazań, które oznaczają, że nie powinno się spożywać nasion pchlicy. Należą do nich m.in.:
- niedrożność i zwężenia jelit;
- niewyjaśnione krwawienia z odbytu;
- bardzo mocne zaparcia, na które nic nie pomaga;
- silne bóle brzucha.
Babka płesznik – gdzie kupić?
Babka płesznik to produkt dostępny przede wszystkim w sklepach zielarskich. Znajdziesz go bez problemu zarówno stacjonarnie, jak i online. W formie suplementu diety kupisz go również w aptekach. Często stoi na półkach sklepów ze zdrową żywnością lub na ekologicznych regałach w większych marketach.
Najczęściej spotykaną formą babki są drobne, brązowe nasiona. To też bardzo wygodny sposób przyswajania rośliny do organizmu. Opłaca się kupić online większą paczkę, bo zwykle wychodzi to najkorzystniej cenowo.
Polecam stosowanie babki, jeśli borykasz się niekiedy z dolegliwościami pokarmowymi, chcesz uregulować poziom cukru lub cholesterolu, a także wtedy, gdy się odchudzasz. Oczywiście, roślina nie zastąpi Ci zdrowej diety, więc pamiętaj, aby ograniczać żywność przetworzoną, alkohol czy papierosy. Tylko dbając o siebie w pełni, możesz zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie.