Steven Spielberg, James Cameron, Tim Burton, Ridley Scott, Christopher Nolan… Wiesz, co łączy te nazwiska? Wszystkie należą do listy najbardziej dochodowych reżyserów w historii kina. Dzisiaj zapoznam Cię z sylwetką ostatniego z nich i wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób dostał się do tego elitarnego zestawienia. Gotowy? Zaczynamy!
Kim jest Christopher Nolan?
Christopher Nolan to reżyser, producent i scenarzysta, który przyszedł na świat w 1970 roku w Londynie. Jego matka urodziła się w Stanach Zjednoczonych, dlatego dzieciństwo Nolana było podzielone pomiędzy Wielką Brytanią a USA. Swoje pierwsze kroki jako twórca filmowy artysta stawiał już w wieku 7 lat. To właśnie wtedy chwycił za kamerę, by nagrywać pierwsze minifilmy.
Jako dzieciak kochał Gwiezdne wojny i nakręcił nawet własną animację Space Wars. Stworzył ją, gdy miał zaledwie 8 lat. Choć już jako nastolatek marzył o karierze reżysera, to w ramach studiów wybrał jednak literaturę angielską na University College London. Tam dołączył do koła filmowego, gdzie poznał swoją aktualną żonę Emmę Thomas.
W trakcie studiów zaczął tworzyć filmy na kamerze 16 mm. Krótkometrażowa produkcja Larceny zadebiutowała na festiwalu w Cambridge w 1996 roku. Droga do pozyskania pierwszych budżetów na własną sztukę była żmudna. Pełnometrażowy debiut Nolana miał miejsce w 1998 roku i nosił tytuł Śledząc. Reżyser samodzielnie opłacił wszelkie koszty, nagrał i zmontował film, w którym zagrali jego znajomi.
Produkcja o śledzącym ludzi pisarzu z Londynu spodobała się na tyle, że Nolan dostał szanse stworzenia swojego pierwszego profesjonalnego filmu. Na realizację otrzymał ponad 4 miliony funtów. Memento zadebiutowało w 2000 roku w Wenecji i stało się drogą do wielkiego sukcesu, jaki dziś czyni reżysera jednym z najbardziej dochodowych w historii.
Jakie filmy wyreżyserował Christopher Nolan?
Kiedy już Memento ujrzało światło dzienne, było wiadomo, że Christopher Nolan dokona rzeczy wielkich. Oto lista najważniejszych (i zarazem najlepiej zarabiających) produkcji z jego kariery!
Bezsenność (2002)
Choć ten film to remake tytułu z Norwegii, to Nolanowi udało się go przedstawić nowatorsko. Krytycy przyznali, że nie jest to dzieło odtwórcze i czuć w nim powiew świeżości. Reżyser skupił się na pokazaniu psychologicznej strony bohaterów. Thriller opowiada o dwóch policjantach, którzy udają się na Alaskę, aby rozwiązać sprawę morderstwa. W wyniku kłopotów ze snem jednego z nich dochodzi do tragedii. W obsadzie znajdują się, m.in. Al Pacino, Robin Williams i Martin Donovan.
Batman – Początek (2005)
Kiedy Christopher Nolan zabierał się za ekranizację komiksów o Batmanie, fani superbohatera mogli już oglądać powstałe wcześniej tytuły w reżyserii Martinsona, Burtona czy Schumachera. Mimo tego Warner Bros. Pictures postanowiło dać zielone światło nowej adaptacji.
Christopher Nolan stworzył najlepszy do tej pory obraz Batmana, który pokazał go nie tylko jako superbohatera, ale i człowieka. To porywający dramat osadzony w niesamowicie klimatycznym Gotham City. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji – Mroczny Rycerz (2008) i Mroczny Rycerz powstaje (2012).
Incepcja (2010)
Jeszcze zanim ukazał się finałowy rozdział trylogii o Batmanie, Christopher Nolan wyreżyserował z Warner Bros. Incepcję. Tytuł z Leonardo DiCaprio w roli głównej przerósł najśmielsze oczekiwania i stał się międzynarodowym hitem. Pokochali go zarówno krytycy, jak i widzowie. Produkcja była czwartym najbardziej dochodowym filmem na świecie w 2010 roku. Na podium znalazły się Toy Story 3, Alicja w Krainie Czarów oraz Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I.
Interstellar (2014)
Interstellar to kolejny ogromnie ceniony projekt Nolana. Początkowo jego reżyserią miał zająć się Steven Spielberg, ale ostatecznie zadanie przypadło Brytyjczykowi. Wyzwanie nie było łatwe, ponieważ w produkcji kluczową rolę odgrywa nauka. Christopher tak skrupulatnie ujął wszelkie fakty, że docenili go nawet naukowcy zajmujący się badaniem kosmosu na co dzień. Tytuł opowiada o teorii Kipa Thorne’a.
Dunkierka (2017)
W 2017 roku na ekrany kin weszła Dunkierka… i zawojowała box office’em oraz widzami na całym świecie. Kino zna mnóstwo historii o żołnierzach i II wojnie światowej, ale ten film to inny wymiar brutalnej opowieści. Gra ciszą, nutą patosu i genialnymi zdjęciami. Ta produkcja zdecydowanie wyróżnia się na tle innych z tego gatunku. Nie bez powodu zgarnęła aż trzy Oscary, w tym dwa za dźwięk.
Tenet (2020)
Tenet to ostatnia produkcja, jaką aktualnie można zobaczyć w reżyserii Nolana. John David Washington wciela się w niej w agenta CIA, który angażuje się w sprawę związaną z zarządzaniem czasem. Wszystko po to, aby uratować ludzkość. To jednen z nieco słabiej ocenianych tytułów reżysera, któremu zarzuca się zbytnią efekciarskość. Mimo tego film otrzymał Oscara właśnie za efekty specjalne.
Oppenheimer (2023)
Na produkcję o tym, jak J. Robert Oppenheimer przyczynił się do stworzenia bomby atomowej, czekał cały świat – w główną rolę wcielił się uwielbiany Cillian Murphy. To kolejny dowód na to, że Nolan nie ucieka od ciężkich, rozbudowanych historii, których rzeczowe ukazanie wydaje się niesamowicie trudne.
Skąd taki sukces finansowy filmów Nolana?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Christopher Nolan nie robi filmów słabych. Gdy realizuje jakiś projekt, doprowadza go do końca najlepiej, jak potrafi. Ma niezwykłą zdolność docierania do psychiki bohaterów, która zawsze buduje głębię filmu i nie pozwala mu być nijakim. To, w jaki sposób odmienił Batmana, było dowodem na to, jak wielkim okazał się twórcą.
Jego produkcje podobają się krytykom i widzom. Są tworzone tak, aby dobrze oglądało się je w kinie. Dźwięk i spektakularne kadry Nolana aż proszą się o to, by zobaczyć je na wielkim ekranie. Ze względu na to, że reżyser właściwie nigdy nie zawodzi, ludzie wykupują bilety na jego nowe tytuły. Tak buduje się legendę i tak tworzy się kolosalnie dochodową sztukę. Daj znać w komentarzu, który film Nolana jest Twoim ulubionym!