Czarny ekran w telefonie – jakie są najczęstsze przyczyny tej awarii?

Spis treści

ekran w telefonie

Stało się najgorsze: ekran w Twoim telefonie przestał działać. Ładowałeś urządzenie całą noc, a ono nie reaguje na żaden przycisk. Co zrobić? Czy konieczny będzie zakup nowego smartfona? Zanim zaczniesz przeglądać oferty operatorów, warto, abyś sprawdził, co stało się przyczyną powstałej usterki. Może się okazać, że komórka wcale nie jest spisana na straty.

Problem z czarnym wyświetlaczem – co robić?

Trzeba przyznać, że takie problemy są bolesne wtedy, gdy następnego dnia zaplanowany jest już wakacyjny wyjazd lub kiedy w danym miesiącu domowy budżet nie pozwala na szybkie poradzenie sobie z taką usterką. Na szczęście mam kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc ze znalezieniem powodu niedziałającego ekranu w komórce. 

Tego typu przyczyn może być dość dużo, a w przypadku niektórych z nich, nie da się ich określić uszkodzeniem w pełnoprawnym znaczeniu tego słowa – winny bywa np. system operacyjny, którego aktualizacja spowodowała komplikacje. Pierwszym zadaniem, którego się podejmiesz, aby znaleźć powód, jest diagnoza telefonu.

Diagnoza telefonu – jak ją przeprowadzić?

Przyczyn czarnego ekranu może być wiele, w tym wyróżnia się m.in.:

  • zepsutą baterię;
  • uszkodzenie systemu operacyjnego;
  • zniszczenie fizyczne na skutek uderzeń, wstrząsów i zalań;
  • przepalenie wyświetlacza np. ze względu na długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne.

Stwierdzenie konkretnej przyczyny nie jest takie proste, dlatego należy zacząć od wstępnego rozeznania. Do tego będziesz potrzebować:

  • telefonu;
  • śrubokrętu;
  • kabla USB;
  • oprogramowania.

Gwarantuję Ci, że wyposażony w ten zestaw, prędzej czy później, dojdziesz do konkretnego wniosku.

Włącz i wyłącz telefon

„A próbowałeś włączyć i wyłączyć?” – legendarna rada, która o dziwo jest skuteczna częściej, niż powinna być w teorii. Spróbuj to zrobić, aby sprawdzić przede wszystkim dwie rzeczy, czyli wibracje i podświetlenie ekranu. 

Jeżeli smartfon wibruje, da Ci to kluczową informację: bateria działa. Lepiej będzie tylko wtedy, gdy okaże się, że ekran podświetla się nawet na sekundę. Oznacza to, że nie jest on całkowicie popsuty. 

W sytuacji, w której znasz interfejs telefonu na pamięć, możesz pokusić się o wykonanie dodatkowego kroku. Upewnij się, że urządzenie pozostaje włączone, wpisz po omacku PIN, zaakceptuj go, a następnie spróbuj wykonać połączenie telefoniczne. Sukces będzie oznaczać sprawny czujnik dotykowy, a to oznacza mniejszy koszt potencjalnej naprawy. 

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że korzystanie z telefonu bez sprawnego wyświetlacza jest trudne, a tym bardziej wpisanie hasła. Alternatywnie możesz więc dotykać ekran palcem w losowy sposób i sprawdzać, czy komórka wydaje jakiekolwiek sygnały dźwiękowe lub haptyczne.

Podłącz telefon do komputera

Niezależnie od tego, czy telefon daje jakiekolwiek oznaki życia, czy też nie, następnym krokiem jest podłączenie go do komputera za pomocą kabla USB. W sieci da się znaleźć zarówno oprogramowanie producenta, jak i aplikacje od stron trzecich, które umożliwiają przeprowadzenie szybkiej diagnozy. Wśród możliwych do wykorzystania opcji często znajduje się również zakładka „Przywróć do ustawień fabrycznych” – metoda ta powinna naprawić smartfon, jeżeli usterka wyświetlacza wystąpiła wskutek wadliwej aktualizacji systemu operacyjnego.

Co ważne, jeżeli komputer nie wyszukuje połączenia z komórką, a Ty masz pewność, że kabel USB jest sprawny, to Twoje urządzenie najprawdopodobniej wyzionęło ducha. 

Rozkręć obudowę telefonu

Jeżeli telefon nie reaguje w żaden sposób, a komputer nie wykrywa połączenia, to nadal nie jesteś na całkowicie przegranej pozycji. Twoim następnym krokiem będzie rozkręcenie obudowy, aby sprawdzić, czy bateria nie napęczniała. 

W idealnym scenariuszu znałbyś kogoś, kto ma identyczny model smartfona jak Ty i byłby w stanie użyczyć Ci swoje urządzenie na kilkanaście minut. Gdyby tak było, to wystarczy, żebyś wymienił źródło zasilania i jeszcze raz spróbował podłączyć komórkę kablem USB.

Niestety, jak na złość, najczęściej okazuje się, że wszyscy korzystają z innej elektroniki. 

Gdy już rozkręcisz obudowę, możliwe, że:

  • bateria jest cała, nie śmierdzi, nie wygląda podejrzanie – przyczyna usterki tkwi głębiej i konieczne będzie oddanie urządzenia do serwisu lub kupno nowego;
  • bateria napęczniała, śmierdzi, syczy i nie budzi zaufania – przed oddaniem telefonu do serwisu możesz kupić nową baterię, ale najczęściej okazuje się to wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Uszkodzenie mechaniczne – czy telefon da się naprawić?

Podobno da się naprawić prawie każdy telefon, ale nie zawsze jest to jednak opłacalne. Czasami serwisowanie bywa droższe niż kupno nowego modelu. Niektóre uszkodzenia, takie jak stłuczenie ekranu czy zgniecenie obudowy, są stosunkowo łatwe i tanie do rekonstrukcji lub wymiany i nie wymagają one pozbywania się całego urządzenia. 

Aby było to opłacalne, musisz mieć całkowitą pewność, że uszkodzony jest sam ekran, bateria lub komponent, który podejrzewasz o bycie niesprawnym. Przestrzelenie werdyktu zaowocuje tym, że wydasz pieniądze, zainwestujesz swój czas wolny, a efekt będzie zerowy. Jeżeli postanowisz pójść tą drogą, to Twoim najlepszym przyjacielem stanie się YouTube. Zamieszczane na tym serwisie poradniki w postaci video zawierają dokładne instrukcje krok po kroku, jak samemu dokonać prac serwisowych. 

Nie jesteś inżynierem? Nie masz wykształcenia technologicznego? Twoje ręce drżą nawet podczas spoczynku? Nie wiesz co to płyta główna i jak wygląda? W takim razie odpuść sobie wykonywanie napraw samemu i od razu udaj się do serwisu. Lepiej zapłacić za robociznę komuś innemu niż zepsuć telefon jeszcze bardziej, co spowoduje konieczność kupna nowego.

Uszkodzenie software – jak rozwiązać problem?

Nie jestem informatykiem, więc moja rada w przypadku telefonu z niedziałającym ekranem ogranicza się głównie do tego, abyś znalazł sposób na przywrócenie ustawień fabrycznych, o czym wspominałem już wcześniej. Jednakże kolejnym sposobem, który możesz wypróbować, gdy komórka będzie podłączona do komputera, jest pobranie nowszych aktualizacji, a następnie wgranie ich, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w interfejsie oprogramowania. 

Skończy się to jednak najprawdopodobniej potrzebą odwiedzenia autoryzowanego serwisu lub innego godnego zaufania punktu. Przed wyborem lokalu zapoznaj się z opiniami o danej firmie w internecie, by uniknąć problemów przy naprawie czy wygórowanych cen.

Daj znać w komentarzu, jeżeli udało Ci się znaleźć skuteczne rozwiązanie. Koniecznie je tutaj zamieść i napisz, jakim modelem urządzenia dysponujesz – może w ten sposób uda nam się pomóc innym!

8 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy