Szwajcaria samochodem – najważniejsze informacje

Spis treści

samochodem przzez szwajcarie

Podróż samochodem do Szwajcarii to bez wątpienia nie lada przygoda. Ten niewielki, ale mający wiele do zaoferowania kraj cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród Polaków. Piękna architektura, niesamowite górskie przełęcze, alpejskie jeziora oraz 12 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO sprawia, że Szwajcarię na cel swojej podróży wybiera około 15 milionów turystów rocznie. Wciśnięty między górskie szczyty kraj jest bardzo zróżnicowany kulturowo, językowo, a nawet klimatycznie. Podczas jednego dnia podróży samochodem w Szwajcarii możemy z łatwością przejechać przez 3 z 4 regionów językowych kraju.

Opłaty drogowe

W Szwajcarii na autostradach i drogach szybkiego ruchu trzeba mieć winietę, która kosztuje 40 franków, czyli około 150 zł. W odróżnieniu od innych państw, w Szwajcarii nie ma dziennych, tygodniowych i miesięcznych winiet i niezależnie od tego jak długo będziemy podróżować przez ten kraj, to i tak musimy wykupić winietę na cały rok. W tym roku dla ułatwienia wprowadzono elektroniczne winiety – e-winiety, które można zakupić na stronie https://winiety-online.pl/winiety-szwajcaria. W formie stacjonarnej winiety można kupić na przejściach granicznych,stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych, jednak zakup online wydaje się być najwygodniejszy. W związku z górzystym położeniem Szwajcarii wybudowano tam wiele tuneli, które również są dodatkowo płatne. Jeżeli zostaniemy zatrzymani bez winiety autostradowej, zostaniemy ukarani grzywną w wysokości ok. 200 euro oraz dodatkowo i tak będziemy musieli wykupić winietę w cenie 40 euro.

Wymagane wyposażenie i dokumenty

Podróżując do Szwajcarii nie potrzebujemy paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty, który uprawnia nas do pobytu na okres 90 dni. Poruszanie się samochodem po Szwajcarii nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów innych niż te, których potrzebujemy w Polsce. Honorowane jest polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC (w Szwajcarii nie jest wymagana zielona karta). Wymagane wyposażenie samochodu w Szwajcarii nie różni się od tego w Polsce. Szwajcaria podobnie jak Polska ratyfikowała Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, na mocy której wyposażenie samochodu za granicą powinno być zgodne z wyposażeniem wymaganym w kraju rejestracji. Jadąc więc do Szwajcarii samochodem zarejestrowanym w Polsce, powinniśmy posiadać wyposażenie samochodu wymagane w Polsce.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Szwajcarii:

  • trójkąt bezpieczeństwa,
  • apteczka nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana,
  • posiadanie gaśnicy nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane.

Na granicy wyrywkowo może spotkać nas kontrola celna. W Szwajcarii nawet minimalne przekroczenie prędkości jest bardzo restrykcyjnie karane i wiąże się z wysokimi mandatami. Znaczące przekroczenie prędkości może wiązać się nawet z utratą prawa jazdy i karą finansową wynoszącą kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Podobnie jak w Polsce osoby niezameldowane w kraju muszą płacić mandat na miejscu, większość obcokrajowców musi więc płacić mandat bezpośrednio policji.

samochodem przez szwajcarie

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najbardziej restrykcyjnych krajów jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości. Kraj ten posiada bardzo rozbudowaną sieć fotoradarów, o których (inaczej niż w Polsce) kierowcy nie są informowani wcześniej przez znaki.

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Szwajcarii:

  • Jazda z włączonymi światłami mijania lub dziennymi jest obowiązkowa całą dobę przez cały rok,
  • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,50 promila,
  • Pasy bezpieczeństwa zapięte zarówno z tyłu, jak i z przodu są obowiązkowe,
  • Pieszy ma pierwszeństwo przed samochodem, jeśli więc zbliży się on do przejścia dla pieszych i sygnalizuje zamiar przekroczenia jezdni należy ustąpić mu pierwszeństwa,
  • Używanie opon z kolcami jest dozwolone od 1 listopada do 30 kwietnia,
  • Używanie łańcuchów na koła jest dozwolone jeżeli na drodze znajduje się wymagająca ich użycia warstwa śniegu lub lodu,
  • Rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego

Atrakcje w Szwajcarii

Dolina Lauterbrunnen

Dolina Lauterbrunnen to wyjątkowa alpejska dolina ukryta pomiędzy gigantycznymi ścianami górskich szczytów ukazująca piękno przyrody. Jej nazwa oznacza „głośne fontanny”, a tytuł ten zawdzięcza 72 wodospadom, które opadają hektolitrami wody w całej dolinie. Miejsce to było inspiracją dla twórczości Goethe’go i stało się pierwowzorem znanej z książek Tolkiena – zamieszkiwanej przez elfy – doliny Rivendell. Jest to idealne miejsce na bajeczne przechadzki pośród drewnianych domków i kwiatów.

Lucerna

samochodem przez szwajcarie

Lucerna to miasto w centralnej Szwajcarii, położone nad Jeziorem Czterech Kantonów. To jedno z najbardziej popularnych miejsc w Szwajcarii i zapewne w dużym stopniu zawdzięcza to słynnemu, drewnianemu Mostowi Kaplicznemu (Kapellbrücke), który jednocześnie stanowi symbol miasta. Widok jezior w górskim otoczeniu, zabytkowe budynki, fontanny i stare miasto w średniowiecznym stylu – tym zaprasza Lucerna turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy historii z pewnością odwiedzą Szwajcarskie Muzeum Transportu oraz Most Kapliczny z XIV wieku.

Lugano

To miasto, które leży przy granicy szwajcarsko-włoskiej i przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom Włoch. Lugano jest malowniczo położone u ujścia strumienia Cesserate do Jeziora Lugano. Miasto i jezioro leżą pomiędzy masywami gór Monte Bre, Monte San Salvatore i Monte Sighignola. Lugano przyciąga turystów zjawiskowymi krajobrazami, ciekawą architekturą, a także mnogością parków oraz zielonych przestrzeni. Zatrzymując się w Lugano warto wybrać się na rejs białym parowcem po Jeziorze Lugano.

Szwajcaria – ważne Informacje

Szwajcaria jest państwem położonym w Europie Zachodniej w Alpach. Siedzibą rządu jest Berno, jednak co ciekawe, kraj ten formalnie nie ma stolicy. Językiem urzędowym jest Schwyzerdütsch – określenie to oznacza szwajcarską odmianę języka niemieckiego, jakim w ponad 60 procentach posługują się obywatele tego kraju. Walutą narodową jest frank szwajcarski, jednak w wielu miejscach zapłacimy również walutą euro. Podróżując po Szwajcarii warto wcześniej przygotować sobie alarmowe numery telefonów. Zdecydowanie pomaga to w kryzysowej sytuacji, gdy nie trzeba już szukać numeru telefonu, tylko od razu wezwać pomoc. Przydatne numery: 117 – Policja, 118 – Straż pożarna, 144 – Pogotowie ratunkowe, 140 – Pomoc drogowa, 1414 – Pogotowie helikopterowe.

Podsumowanie

Dobra infrastruktura drogowa oraz niewielkie odległości pomiędzy głównymi atrakcjami (Szwajcaria jest ponad 7 razy mniejsza od Polski) sprawiają, że jest to świetny kierunek dla wszystkich podróżujących samochodem. Przed wyjazdem do Szwajcarii warto dobrze sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu, zainwestować w ubezpieczenie assistance oraz zapoznać się z obowiązującymi w kraju przepisami. Bardzo duży nacisk w Szwajcarii kładzie się na bezpieczeństwo na drogach, warto mieć to na uwadze, ponieważ wysokie kwoty mandatów mogą nas niemile zaskoczyć. Dodatkowo jest dużo fotoradarów, a na drogach nie ma znaków, które o tym ostrzegają. Do wjazdu na teren Szwajcarii uprawnia nas ważny dowód osobisty lub paszport.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy