Brzuch piwny jest potocznym określeniem poważnego problemu, który prowadzi do wielu chorób. Co ciekawe, oponka w pasie nie jest związana tylko z piciem złotego napoju. Zastanawiasz się, skąd się bierze i czemu kłopot z nią mają głównie mężczyźni? A może szukasz sposobu, by zmniejszyć brzuch? Świetnie się składa, bo postanowiłem napisać tekst o tym właśnie schorzeniu i sposobach na radzenie sobie z nim. Zapraszam Cię do lektury!
Czym jest mięsień piwny?
Często spotykany, szczególnie u mężczyzn, mięsień piwny, fachowo nazywany jest otyłością brzuszną lub trzewną. Kojarzony jest przede wszystkim z piciem piwa, choć w rzeczywistości może pojawić się też u osób, które w ogóle go nie spożywają. Nie oznacza to, że określenie „piwny brzuch” nie ma zupełnie nic wspólnego z prawdą. Piwo jak najbardziej przyczynia się do zwiększenia obwodu pasa. Samo piwo pite jest przecież często w połączeniu z podgryzaniem różnych smacznych, ale kalorycznych przekąsek, takich jak precle, paluszki czy frytki. Prawdziwą bombą kaloryczną jest jednak tłuste, smażone mięso. Który z nas nie połączył nigdy picia piwa ze skonsumowaniem kiełbasy z grilla, karczku lub golonki? No właśnie. I to jest dodatkowy powód, przez który brzuszek piwny rośnie.
Skąd bierze się otyłość brzuszna? Przyczyną jest odmienne gromadzenie się tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn. Płeć żeńska ma w tym wypadku trochę łatwiej. Gromadzony tłuszcz odkłada się nieco bardziej równomiernie w kilku częściach ciała – brzuchu, udach, pośladkach, piersiach i ramionach. U facetów z kolei prawie wszystko idzie właśnie w brzuch. Problem ten dotyka szczególnie mężczyzn, którzy przekroczyli 35 rok życia. Ten moment jest przełomowy dla ich organizmów, ponieważ właśnie wtedy zmienia się gospodarka hormonalna, a metabolizm szybko zwalnia. W tym i późniejszym wieku łatwo jest nabawić się otyłości w pasie. Pozbyć się piwnego brzucha już znacznie trudniej.
Ile kalorii ma piwo?
Tak jak wspomniałem na początku, za dużą ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu odpowiada nie tylko piwo. Niemniej jednak jest to jeden z głównych winowajców jej powstawania. Przyczyną jest jego kaloryczność. W zależności od rodzaju i zawartości alkoholu ma ono od około 240 do 340 kcal. Najbardziej przyjazny dla piwnego brzuszka jest jasny lager o niedużym woltażu, np. 4%. Jeśli jednak jesteś smakoszem ciemnych piw, takich jak m.in. porter bałtycki, stout czy RIS (Russian Imperial Stout), to nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Trunki tego typu mieszczą się w górnej granicy kaloryczności piwa.
Piwo zawiera w sobie także maltozę, czyli cukier o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, przekraczającym 100 jednostek. Wzmaga też wydzielanie soków trawiennych. To właśnie przez nie chce się jeść po spożyciu. Nie mniejszym problemem są puste kalorie. Piwo, mimo że kaloryczne, nie sprawia, że jesteśmy nasyceni. Jeśli już to napuchnięci. Mimo spożycia dużej ilości kalorii brak składników odżywczych powoduje, że i tak chce się sięgnąć po coś do jedzenia. Uzupełnieniem tego swoistego błędnego koła jest spowolnienie spalania już nagromadzonego tłuszczu. Inaczej mówiąc, tłuszczu przybywa, ale niespecjalnie ubywa.
Dlaczego brzuch od piwa jest niebezpieczny?
Tłuszcz na brzuchu to nie tylko problem estetyczny i kłopot z dopięciem paska czy koszuli. Z powodu otyłości na brzuchu można zachorować na wiele poważnych chorób, wśród których część jest przewlekła, a medycyna nie umie ich w pełni wyleczyć. Jeśli więc twój brzuch ma obwód większy niż 94 cm, wiedz, że może być to przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Otyłość trzewna jest przyczyną nadciśnienia tętniczego. Ono z kolei może doprowadzić do zawału, niewydolności serca i nerek oraz miażdżycy. Otłuszczenie narządów wewnętrznych (serca, wątroby) jest zaś prostą drogą do nabawienia się cukrzycy typu 2. Duży brzuch może być też przyczyną zaburzeń układu krążenia, a nawet udaru mózgu.
Brzuch piwny – jak zrzucić? Jak się pozbyć?
Najprostszym sposobem na pozbycie się piwnego brzucha jest zaprzestanie picia tego trunku. Ta metoda jest niezwykle radykalna, ale jeśli cierpisz na naprawdę poważną otyłość, innego wyjścia w zasadzie nie ma. Jeżeli Twoja oponka nie jest jeszcze naprawdę wielka, możesz po prostu ograniczyć wypijaną ilość piwa do absolutnego minimum. Kilka piw przy paru większych okazjach w ciągu roku, takich jak urodziny czy impreza sylwestrowa w tym wypadku nie zaszkodzi. Zmianę nawyków trzeba jednak połączyć z dietą niskotłuszczową, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. W jej ułożeniu pod kątem kaloryczności przyda Ci się książka taka jak np. Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw wydawana przez Instytut Żywności i Żywienia.
Dieta niskotłuszczowa na zgubienie piwnego brzuszka
Aby pozbyć się brzucha piwnego, przyda Ci się także zmiana nawyków żywieniowych. Dieta niskotłuszczowa polega na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych, czyli tych pochodzących od zwierząt. Zamiast nich, zwiększyć powinieneś jedzenie potraw pełnych w tłuszcze nienasycone, a więc produkty pochodzenia roślinnego. Największą zaletą tej diety jest to, że można ją łatwo ułożyć. W skład posiłków mogą wchodzić artykuły spożywcze niemal każdej kategorii.
Dieta niskotłuszczowa nie oznacza, że mięsa w ogóle jeść nie wolno. Możesz jeść chudy drób lub ryby. Niskokaloryczne są również owoce morza, np. krewetki. W dobrze zbilansowanej diecie przydadzą się też owoce i warzywa. Oprócz nich niezbędny jest też błonnik, który znajduje się w produktach takich jak orzechy (laskowe i włoskie), płatki kukurydziane i otręby pszenne. Posiłki jedz regularnie, czyli najlepiej 5 razy dziennie o stałych porach.
Czego nie powinieneś jeść, mając oponkę na brzuchu?
Przede wszystkim tłustych, czerwonych mięs. Wołowina i wieprzowina to wróg Twojej szczupłej sylwetki. Z tego powodu nie zalecałbym jeść kiełbas, golonek, boczku, słoniny i smalcu. Oprócz nich lepiej unikaj także nabiału. Sery żółte i topione, słodkie jogurty, śmietana i twaróg nie są wskazane przy problemach z nadmiarem tłuszczu na brzuchu. Inne potrawy, które będziesz musiał wykluczyć to fast foody (hamburgery, hot dogi, kebaby) i wszelkiej maści dania instant, takie jak zupki w proszku czy też gotowe drugie dania sprzedawane w wielu sklepach.
Jeśli chodzi o płyny, ogranicz lub zrezygnuj w ogóle nie tylko z piwa, ale również ze słodkich gazowanych napojów (cola, energetyki). Niewskazana jest też kawa i mocna herbata. Zdecydowanie lepiej dla Twojego brzucha będzie, gdy będziesz pił niegazowaną wodę mineralną, soki warzywne, a także herbaty ziołowe i owocowe.
Jaki trening na mięsień piwny?
Dieta niskotłuszczowa bez wątpienia pomoże Ci w uporaniu się z oponką. W szybszym pozbyciu się nadmiaru tłuszczu warto dodatkowo wspomóc się ćwiczeniami. Regularna aktywność fizyczna, która jest zalecana przy dużym brzuchu, to ćwiczenia aerobowe. Mięśnie brzucha wzmocni a ilość tłuszczu zmniejszy pływanie, jazda na rowerze, skakanie na skakance i bieganie. Ćwiczenia fizyczne powinny trwać co najmniej pół godziny. Wynika to z faktu, że dopiero po około 20 minutach rozpoczyna się spalanie tłuszczu. Wysiłek poprawia też wydolność płuc i krążenie krwi oraz przyspiesza metabolizm.
Duży brzuch to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Jeśli widzisz więc, że piwo, inne zwyczaje żywieniowe i brak aktywności fizycznej doprowadziły cię do poważnej nadwagi, koniecznie zacznij eliminować szkodliwe nawyki. Dzięki temu będziesz się cieszyć dobrym samopoczuciem i zapewne też będziesz żyć dłużej. Wierzę, że uda Ci się wygrać z problemem, z którym boryka się przecież wielu facetów. Życzę powodzenia w tej walce!