co zobaczyc w Berlinie

Berlin to miasto bardzo dobrze skomunikowane z Polską. Z zachodniej części kraju można dość szybko dojechać do stolicy Niemiec samochodem. Poza tym z wielu miast kursują także pociągi oraz samoloty. Berlin to świetne miejsce dla miłośników dobrej kuchni i różnorodności. Jedzenie i ludzie z całego świata sprawiają, że miasto tętni życiem i przyciąga tłumy. Opisałem dla Ciebie 10 atrakcji, które musisz zobaczyć podczas wizyty w Berlinie. Zapraszam!

Brama Brandenburska

Zacznę od klasyka, czyli najbardziej znanego symbolu miasta – Bramy Brandenburskiej. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku i na żywo jest znacznie większa, niż wydaje się to na zdjęciach. Ma ponad 65 metrów szerokości i składa się z sześciu szerokich i bogato zdobionych kolumn. Na jej szczycie znajduje się wyróżniająca się kolorem kwadryga prowadzona przez boginię zwycięstwa – Wiktorię. Tuż pod nią widać efektowną attykę z płaskorzeźbami.

Brama Brandenburska uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, ale później doszło do prac naprawczych konstrukcji. Jej oryginalny wygląd powrócił w pełnej okazałości. W wyniku wydarzeń związanych z powstaniem i upadkiem Muru Berlińskiego brama stała się symbolem wolności. Znajduje się przy Pariser Platz. Jej projektantem był Carl Gotthard Langhans. W tym miejscu koniecznie trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie!

Alexanderplatz

Alexanderplatz to najpopularniejszy plac w całym Berlinie. Jego nazwa pochodzi od imienia rosyjskiego cara. Punktem centralnym placu jest Urania-Weltzeituhr, czyli ogromny zegar, na którym można sprawdzić godzinę każdego miejsca na świecie. Jest wysoki na 10 metrów, a na jego czubku znajduje się ozdobny układ słoneczny. Na placu warto się na chwilę zatrzymać i popatrzeć, jak pędzi miasto. Wokół placu znajduje się sporo innych atrakcji, które pewnie będziesz chciał odwiedzić podczas pobytu w Berlinie, więc prędzej czy później zapewne trafisz na Alexa. Czasami może się zdarzyć, że na placu będzie odbywał się jakiś event, np. jarmark świąteczny.

East Side Gallery

East Side Gallery to wyjątkowa galeria sztuki na świeżym powietrzu, która powstała na resztkach muru berlińskiego. Swoje malunki na murze zostawiło wielu artystów z całego świata. Jednym z najbardziej ikonicznych jest mural Mój Boże, pomóż mi przetrwać tę śmiertelną miłość. Przedstawia on dwóch całujących się mężczyzn – Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. East Side Gallery można oglądać za darmo, ale istnieje też opcja zwiedzania z przewodnikiem, którą można wykupić za kilka euro.

Reichstag

Reichstag to gmach parlamentu Rzeszy, w którym od końca lat 90. XX wieku obraduje Bundestag. Budynek robi kolosalne wrażenie z zewnątrz, a tuż przed nim znajduje się ogromny trawnik, na którym w ciepłe dni wyleguje się pełno osób. Polecam Ci to miejsce na odpoczynek i złapanie oddechu pomiędzy odwiedzaniem kolejnych atrakcji.

Na środkowej części dachu Reistagu znajduje się przeszklona kopuła, którą da się zwiedzić za darmo. Wcześniej trzeba tylko zgłosić swoją wizytę online. Poza tym można wziąć udział w grupowym zwiedzaniu całego budynku z przewodnikiem. Reichstag jest bardzo blisko Bramy Brandenburskiej, więc warto połączyć odwiedzenie tych dwóch obiektów za jednym zamachem.

Katedra Berlińska

Katedra Berlińska to świątynia ewangelicka, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. To bogato zdobiony budynek z kopułami, rzeźbami i płaskorzeźbami. W środku można podziwiać wspaniały, pozłacany ołtarz z wielkimi witrażami. Całość robi ogromne wrażenie, choć mówi się, że przed renowacją powojenną kościół był jeszcze piękniejszy.

Wewnątrz katedry znajduje się krypta Hohenzollernów, czyli miejsce, w którym spoczywają szczątki kilkudziesięciu ważnych dla historii Niemiec osób. Za wstęp do świątyni trzeba zapłacić kilka euro, ale naprawdę polecam, bo to jeden z najpiękniejszych kościołów, jakie udało mi się odwiedzić.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Teraz czas na najsmutniejsze i najbardziej wstrząsające miejsce podczas wizyty w Berlinie, czyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który upamiętnia ofiary II wojny światowej. Niestety wiele osób traktuje go jako instagramową miejscówkę i robi sobie zdjęcia na betonowych klocach symbolizujących groby. Nie popełnij tego błędu.

Pomnik można odwiedzać od 2005 roku. Jest on ogromny, ponieważ składa się z niemal 3 tysięcy bloków z betonu. Pod spodem znajduje się dodatkowo muzeum poświęcone ofiarom Holocaustu. Miejsce można odwiedzić za darmo, więc tym bardziej warto z tego skorzystać. Pomnik znajduje się 600 metrów od Bramy Brandenburskiej.

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów to niezwykłe miejsce na mapie Berlina, bo jest to wyspa w samym centrum miasta. Leży na rzece Sprewie i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam odwiedzić muzea prezentujące eksponaty z wszystkich epok, nawet ze starożytności. Jest tam m.in. budynek Galerii Narodowej czy Muzeum Pergamońskie z Wielkim Ołtarzem Zeusa. To właśnie na Wyspie Muzeów znajduje się katedra, o której już wspomniałem.

Mnogość placówek kulturalnych na Wyspie Muzeów pozwala na spędzenie tam nawet całego dnia. Jeśli Twój pobyt w stolicy Niemiec jest krótki, to jednak polecam wybrać sobie kilka miejsc must see, a z reszty zrezygnować, żeby nie spędzić całego dnia tylko w muzeach. Przed wyjazdem sprawdź na oficjalnej stronie, jakie wydarzenia kulturalne będą odbywać się podczas Twojej wizyty w mieście. W tym muzealnym gąszczu cały czas coś się dzieje. Możliwe, że trafisz na ciekawą wystawę czasową czy jakieś eventy dla dzieci.

Berlińska Wieża Telewizyjna

Berlińska Wieża Telewizyjna to inaczej Berliner Fernsehturm. Znajduje się nieopodal Alexanderplatz. Ma prawie 370 metrów wysokości, więc trzeba porządnie odchylić głowę, żeby przyjrzeć jej się z dołu. Można również wejść do środka budowli i wypić sobie drinka na wysokości czy zjeść kolację. Warto udać się na tamtejszy taras widokowy, który pozwala spojrzeć na miasto ze świetnej perspektywy.

Niestety trzeba pogodzić się z wysoką opłatą za wstęp na górę. Cena normalnego biletu wynosi 25,5 euro. Dzieci i studenci mogą liczyć na zniżki, ale wciąż za najtańszy bilet trzeba zapłacić aż 15,5 euro. To jedna z droższych miejscówek, ale czy można odwiedzić Berlin i pominąć ten punkt? No raczej nie.

Pałac Charlottenburg

Aby odwiedzić kolejny punkt z planu wycieczki, trzeba nieco oddalić się od centrum Berlina. Pałac Charlottenburg znajduje się w zachodniej części miasta, około 6 kilometrów od Bramy Brandenburskiej. Nazwa pałacu pochodzi od imienia Zofii Charlotty Hanowerskiej, czyli żony króla Fryderyka I Pruskiego z dynastii Hohenzollernów.

To ogromny, bogato zdobiony budynek w stylu barokowym. Poza samą architekturą wnętrz oraz zewnętrznych części pałacu na uwagę zasługuje wszystko to, co widać wokół. Okolice pałacu to ogrody, parki i oczka wodne, które robią wrażenie o każdej porze roku. Zimą przed pałacem odbywa się jarmark świąteczny, więc warto połączyć zwiedzanie z wypadem na grzańca. Wstęp do pałacu kosztuje 12 euro dla osoby dorosłej.

Plac Poczdamski 

Ostatni na mojej liście jest Plac Poczdamski i to kolejne miejsce, które można odwiedzić za darmo, bo wystarczy je tylko zobaczyć. To bardzo nowoczesny, otoczony wieżowcami plac, na którym można się poczuć jak w miniaturowym Nowym Jorku. Jest tam mnóstwo sklepów i knajp, a największe wrażenie robi transparentna kopuła umieszczona nad dachami kilku nowoczesnych budynków.

Berlin to bardzo różnorodne i tętniące życiem miasto, które każdy powinien odwiedzić minimum raz. Można tam świetnie zjeść, wziąć udział w niesamowitych koncertach i zobaczyć sporo ciekawych okazów architektury. Miasto uwielbiają też weganie i wegetarianie, bo jest tam pełno knajpek serwujących przepyszne posiłki bez składników pochodzenia zwierzęcego. Polecam Ci wybrać się do stolicy Niemiec na weekend. Na pewno nie pożałujesz!

17 / 100

Dodaj komentarz