Dubaj – co zobaczyć i jak zorganizować wyjazd do ZEA?

Spis treści

wycieczka

Co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o najwyższych budynkach, najbardziej luksusowych miejscach i największej ekstrawagancji? Dubaj z roku na rok zyskuje na popularności wśród polskich turystów. Z pewnością przyczynia się do tego oferta tanich linii lotniczych, która umożliwia przeniesienie się w zupełnie inny wymiar. Jeśli planujesz wyjazd do największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to zapraszam do czytania!

Najpopularniejsze atrakcje Dubaju

Dubaj to miejsce, w którym gdzie się nie obrócisz, tam czeka na Ciebie moc niesamowitych atrakcji. Już sama architektura miasta przyciąga uwagę. Na samo zwiedzanie miasta można przeznaczyć sobie od 4 do 7 dni, w zależności od preferowanego typu. Osoby, które są nastawione na zobaczenie najważniejszych miejscówek, spokojnie zmieszczą się w tym dolnym limicie czasowym. Można również przeznaczyć sobie nieco więcej dni, aby na spokojnie delektować się odmienną kulturą. Mimo wszystko warto wylistować najciekawsze punkty na mapie, do których bezwzględnie należy zajrzeć.

Burj Khalifa – najwyższy budynek w ZEA

Zacznijmy więc od tych atrakcji „naj”. Należy do nich przede wszystkim Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek w nie tylko w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także na całym świecie. Mierzy 828 metrów i dzieli się na aż 163 piętra. Oczywiście takie budynki nie mogłyby się obyć bez platform widokowych. W tym przypadku można wjechać na 124 i 125 piętro, by zobaczyć pełną panoramę miasta. Atrakcją jest tutaj również przejażdżka najszybszą windą.

Fontanny dubajskie

Gdy już znudzi Ci się spoglądanie na świat z wysokości, możesz zjechać na sam parter. Tuż pod budynkiem Burj Khalifa znajduje się sporych wielkości jezioro (sztucznie wytworzone). W wieczornych godzinach można tu podziwiać pokazy choreografii wodnej. Same fontanny mają aż 150 metrów wysokości i wypuszczane są w rytm muzyki. Pierwszy taki pokaz zaczyna się wraz z zachodem słońca. Fontanny można podziwiać także z bliska. Wystarczy wykupić w tym czasie rejs statkiem po jeziorze.

Palm Jumeirah – słynna dubajska palma

Palma Jumeirah to niemalże symbol Dubaju. Jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją, a ze względu na swoje walory architektoniczne, została okrzyknięta 8 cudem świata. Informacja dla niezorientowanych – Palma Jumeirah nie jest rośliną, a wyspą w kształcie palmy. Jej „łodygę” stanowi szeroka jezdnia, a na „liściach” ulokowane są domki i liczne hotele. Zwieńczeniem palmy jest ogromny, pięciogwiazdkowy hotel Atlantis The Palm, który rok w rok przyciąga wielu celebrytów.

Dubai Mall

Teraz coś dla miłośników galerii handlowych. Jednak Dubai Mall to coś więcej niż zbiór różnorodnych sklepów w jednym miejscu. To centrum rozrywki, w którym poza 1200 sklepami i setką lokali gastronomicznych, znajduje się też lodowisko, wodospad oraz największe podwodne zoo na świecie. Przechadzając się między sklepami, można natknąć się na przepływającą nad głowami płaszczkę lub rekiny (oczywiście za szybą).

Dabai Marina – miasto w mieście

Myślałeś, że to koniec nowoczesnych atrakcji? Nic bardziej mylnego! Dubaj przebija samego siebie w dzielnicy Dubai Marina. Jest to zamożna część miasta z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, o jakich mógłbyś pomyśleć. Z tego powodu nazywana jest często właśnie miastem w mieście – swoistą enklawą, która przenosi w inny wymiar. Tutaj na turystów również czeka masa atrakcji.

Charakterystycznym miejscem w Dubai Marina jest nadmorska przystań, przy której cumują luksusowe jachty. Istnieje również możliwość wykupienia rejsu po kanale, dzięki któremu można zwiedzić tę część miasta z nieco innej perspektywy.

W samej dzielnicy nie brakuje ekskluzywnych restauracji an dachach budynków z barami i basenami. To również miejsce na zakupy u czołowych projektantów. Jeśli jednak poszukujesz dawki adrenaliny, to i tutaj ją znajdziesz. Jeśli oglądałeś film Niezgodna, to być może pamiętasz scenę, w której bohaterowie zjeżdżali na linach między budynkami miasta. W Dubai Marina możesz doświadczyć tego na własnej skórze i zjechać na linie z wysokości 170 metrów. W ciągu zjazdu możesz rozpędzić się nawet do 80 km/h – warto wziąć to pod uwagę.

Deira i Bur Dubai – spacer po starym mieście

Jeżeli jednak nie jesteś typem turysty, który lubi się pławić w luksusach, a zamiast tego chciałby poznać nieco kultury i historii danego regionu, to nie rezygnuj jeszcze z Dubaju. W takich dzielnicach jak Deira czy Bur Dubai możesz doświadczyć zupełnie innej kultury. Tutaj nie spotkasz już wysokich przeszklonych wieżowców (choć z pewnością będą widoczne gdzieś na horyzoncie – jednak nie to jest tutaj główną atrakcją).

Deira i Bur Dubai to najstarsze dzielnice miasta, które do dziś zachowały swój pierwotny charakter. Dzięki temu poczujesz prawdziwy arabski klimat, przechadzając się między straganami, na których sprzedawcy wystawiają tkaniny, przyprawy i złotą biżuterię. Zabudowa w tym miejscu jest zdecydowanie niższa, dominują małe restauracje z lokalnymi przysmakami.

Oba miejsca oddziela kanał, po którym można przemieszczać się na tradycyjnych drewnianych łodziach za niewielką opłatą. Jest to również wyjątkowa atrakcja, która pozwoli wczuć się w starodawną atmosferę miasta. Fanom historii polecam odwiedziny w Muzeum Dubajskim, gdzie można dowiedzieć się, jak wyglądało życie w ZEA przed odkryciem ropy naftowej.

Dubaj – przejażdżka po pustyni i okoliczne atrakcje

Po kilku dniach spędzonych w wielkomiejskim zgiełku może przyjść ochota na oderwanie się od wytworów ludzkiej ręki i skierowanie się ku temu, co wytworzyła natura. Wokół Dubaju rozpościerają się jedynie pustynie – jest to więc doskonała okazja na wybranie się na przejażdżkę jeepem po pustynnych wydmach. Na samym końcu dojeżdża się do wioski (a raczej campingu), gdzie serwowane są różnorodne przekąski i napoje.

W ramach wykupionej wycieczki safari dostępne są również inne atrakcje, taki jak np. przejażdżka wielbłądem, wykonywanie tatuaży z henny, pokaz tańca brzucha, sanboarding oraz zdjęcia przy zachodzie słońca.

Jak zorganizować wyjazd od ZEA na własną rękę?

Oferta tanich linii lotniczych sprawia, że coraz więcej polskich turystów decyduje się na wyjazd do Dubaju na własną rękę. Warto jednak odpowiednio przygotować się do takiej wycieczki. Zacznijmy od wyboru terminu – choć oczywiście może być on determinowany rozkładem lotów, to jednak odradzam wylotu w okresie letnim, czyli od czerwca do września, a w szczególności w lipcu i sierpniu. Temperatury w ciągu dnia mogą wtedy sięgać nawet 42 lub 43 stopnie Celsjusza, co zdecydowanie uniemożliwia zwiedzanie. Najdogodniejszym okresem jest wiosna i jesień, czyli w październiki i listopadzie lub kwietniu.

Kolejnym istotnym aspektem są zasady wjazdu do kraju. Podróżujących obowiązuje posiadanie aktualnego paszportu, jednak warto mieć ze sobą również dowód osobisty. Nie musisz się jednak martwić o komunikację, ponieważ drugim językiem urzędowym w ZEA jest angielski. Oznacza to, że większość mieszkańców porozumiewa się nim w stopniu komunikatywnym.

Choć Dubaj kojarzy się z luksusem, to nie musisz na taki wyjazd wydawać połowy majątku. Nie brakuje tam ekskluzywnych apartamentów z widokiem na miasto, jednak można znaleźć również budżetowe noclegi na każdą kieszeń. Podobnie jest z pozostałymi wydatkami. Loty helikopterem czy codzienne kolacje w pięciogwiazdkowych hotelach rzeczywiście mogą uszczuplić Twój portfel, jednak większość popularnych atrakcji jest przystępna cenowo.

Po samym mieście można poruszać się taksówkami lub komunikacją miejską. Do wyboru są takie środki jak tramwaje, autobusy czy metro. Bez problemu dojedziesz w każdą część Dubaju.

Obyczaje kulturowe – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Dubaju?

Niezależnie od tego, czy będziesz wybierać się do Dubaju z biurem podróży, czy na własną rękę, musisz pamiętać o obyczajach kulturowych, które tam obowiązują. Nieprzestrzeganie pewnych zasad może spotkać się z oburzeniem ze strony lokalnych mieszkańców, a przecież nie chcesz wyjść na ignoranta. O czym więc powinieneś pamiętać?

Przede wszystkim o obyczajach związanych z religią, w tym szczególnie o okresie ramadanu. Podróżowanie może być wtedy dość utrudnione. Muzułmanów obowiązuje w tym okresie post, jednak nie oznacza to, że restauracje będą zamknięte dla turystów. Jednak ze względu na szacunek, należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.

Bez względu na okres ramadanu, w Dubaju nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych, ani nawet przebywać w nich po wypiciu. W naszym kraju zdarzają się sytuacje, kiedy po imprezie spotyka się grupkę pijanych ludzi – np. śpiewających i śmiejących się. Tam nie miałoby to miejsca, ponieważ za takie zachowanie grozi kara więzienia.

Warto również mieć na uwadze ograniczenia dotyczące stroju – dotyczy to w szczególności kobiet. O odpowiednim ubiorze podczas zwiedzania meczetu chyba nie muszę przypominać, jednak warto byłoby wspomnieć, że na niektórych plażach zabronione jest nawet przebywanie w stroju dwuczęściowym. Wyjątek stanowią prywatne tereny hoteli. W Dubaju można być wyproszonym z galerii handlowej za nieodpowiedni ubiór, jakim są np. krótkie spodenki.

W miejscach publicznych nie powinno się także okazywać sobie uczuć. Jeśli więc wybierasz się z partnerką, to raczej unikajcie trzymania się za ręce, przytulania, a już w szczególności całowania. Bądź również ostrożny podczas robienia zdjęć w zatłoczonych miejscach. W Dubaju, ze względu na religię i obyczaje, zabronione jest fotografowanie muzułmańskich kobiet przez obcych mężczyzn.

To już koniec mojego małego przewodnika po największym mieście w ZEA. Dubaj to niewątpliwie nowoczesne miejsce, jednak można w nim znaleźć także obszary, które przeniosą do innych czasów. Warto pamiętać o podstawowych zasadach wjazdu i obowiązujących obyczajach.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy