Bentley to marka absolutnie z najwyższej półki. Liczba dostępnych konfiguracji każdego modelu może przyprawić o zawrót głowy, możliwe jest bowiem nawet wybranie koloru i grubości nici, którymi szyta jest tapicerka. Jednakże Bentley to nie tylko luksusowe limuzyny, to również wspaniałe samochody sportowe, które odniosły wiele sukcesów w wyścigach, tworząc tym samym legendę tej niezwykłej marki.
Sen o potędze
Założycielem marki był Walter Owen Bentley, angielski inżynier i przedsiębiorca. Zanim jednak to się stało – w 1919 roku – bracia Bentleyowie przejęli niewielką francuską firmę DFP, która zajmowała się sprzedażą samochodów. Zamysłem założyciela było stworzenie najlepszego samochodu sportowego, oraz by jego pojazdy były testowane w zawodach sportowych zanim trafią do sprzedaży.
Pierwsze sukcesy sportowe
Już w 1924 roku Bentley stanął na najwyższym stopniu podium najtrudniejszych zawodów samochodowych na świecie – słynnego 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Kolejne zwycięstwa miały miejsce w latach 1927-1930. Ostatni triumf Bentley odniósł w 2003 roku.
Przedwojenne modele samochodów
Pierwszym modelem, który wszedł do produkcji w 1921 roku, był Bentley 3 Litre. Jak sama nazwa wskazuje, auto posiadało silnik o pojemności 3 litrów, który generował moc 80 KM i pozwalał rozpędzić pojazd do 129 km/h. Kolejne modele to 4½ Litre, 6½ Litre i Speed Six (1926 rok), 8 Litre (1930 rok) oraz 4 Litre (1931 rok). Ze względu na niezwykle masywną, wręcz majestatyczną linię nadwozia auta te były nazywane najszybszymi ciężarówkami na świecie.
https://www.facebook.com/pebblebeachconcours/posts/1157094404308179
Pod skrzydłami Rolls Royce’a
W wyniku kryzysu, który dotknął Wielką Brytanię na początku lat 30. XX wieku, Bentley popadł w problemy finansowe. W czerwcu 1931 roku produkcja została wstrzymana, a następnie rozpoczęto postępowanie upadłościowe. Wówczas to z pomocą przyszedł inny brytyjski producent samochodów, Rolls Royce, który przejął upadające przedsiębiorstwo. Produkcja pojazdów została przeniesiona z Cricklewood do Derby, gdzie montowano auta nowego właściciela.
Po II wojnie światowej
Na czas działań wojennych Rolls Royce przestawił profil produkcji na silniki lotnicze. Zmiana ta odbiła się również na działalności Bentleya. Dopiero po zakończeniu wojny firma ta zaprezentowała nowy model. Był to Mark VI, pierwszy samochód brytyjskiego producenta, który posiadał kierownicę po lewej stronie. Natomiast w 1952 roku w ofercie pojawił się R-Type, który był w swoim czasie najszybszym na świecie czteromiejscowym samochodem o nadwoziu coupe. Pod maską znajdował się 4,6-litrowy motor, który rozpędzał pojazd do 160 km/h. Jeśli dla kogoś było to zbyt mało, mógł zainteresować się odmianą Continental, która to osiągała prędkość maksymalną blisko 200 km/h.
Rządy Rolls Royce’a
Przejęcie przez Rolls Royce’a skutkowało nie tylko uratowaniem Bentleya, ale również zmianą dotyczącą profilu produkowanych modeli. Począwszy od modeli S2 i S2 Continental Bentleye stały się usportowionymi konstrukcjami Rolls Royce’a. Stan ten trwał do 2009 roku, kiedy to zakończono produkcję modelu Arnage, będącego bliźniaczym pojazdem w stosunku do Rolls Royce’a Silver Seraph.
Przejęcie przez Volkswagena
W 1998 roku Bentley i Rolls Royce zostały przejęte przez Volkswagena. Jednakże wskutek błędu popełnionego przez prawników konstruujących umowę okazało się, że prawa do marki Rolls Royce posiada BMW. W celu rozwiązania problemu zawarto specjalne porozumienie, na mocy którego od 2003 roku monachijski koncern stał się właścicielem przedsiębiorstwa produkującego samochody pod marką Rolls Royce. Tym samym drogi obydwu firm rozeszły się.
Współczesne modele
W obecnym portfolio Bentleya nie ma zbyt wielu modeli. Znajdują się w nim sportowa limuzyna Continental Flying Spur, zbudowane na jej bazie coupe – Continental GT, oraz kabriolet – Continental GTC, majestatyczna limuzyna Mulsanne oraz SUV, Bentayga. Ten ostatni jest uznawany za najbardziej luksusowy i najszybszy pojazd tego typu na świecie. Wbrew pozorom nie jest to pierwszy SUV Bentleya, bowiem w 1994 roku, na zamówienie sułtana Brunei, powstał model Dominator. Rok później wyprodukowano 6 egzemplarzy. Co ciekawe, nie jest to konstrukcja w całości wykonana przez Bentleya, samochód bazuje na podzespołach Range Rovera.
Bentley State Limousine
Pomimo iż Bentley od lat słynie z produkcji luksusowych samochodów, do 2002 roku nigdy nie był dostawcą pojazdów dla brytyjskiego dworu królewskiego. Do tej pory królowa Elżbieta II jeździła samochodami Rolls Royce’a lub Daimlera. Jednak po przejęciu przez Volkswagena, Bentley przygotował z okazji jubileuszu 50-lecia panowania królowej model specjalny, przeznaczony właśnie dla monarchini – State Limousine. To klasyczny, czterodrzwiowy sedan, napędzany silnikiem Rolls Royce’a o pojemności 6,75 litra wspomagany podwójnym turbodoładowaniem.
Bentley to jedna z tych marek, które każdemu kojarzą się z najwyższym możliwym poziomem luksusu. Wykorzystano to do stworzenia całej linii dodatków (perfumy, okulary, torby). To jak najbardziej poprawne wyobrażenie, pamiętać jednak należy o tym, że pojazdy te odniosły wiele sukcesów w sporcie, a ponadto, współcześnie produkowane modele mogą zawstydzić osiągami niejeden typowo sportowy samochód.
Porównaj sportowe modele Bentleya ze sportowymi modelami samochodów Audi. Który byś wybrał do startu w wyścigach?