Tektura – warto używać jej do pakowania!

Spis treści

Eko tektura - dlaczego warto jej używać

Tektura, nazywana także, rzecz jasna nieprecyzyjnie, kartonem, to jeden z najpopularniejszych na świecie materiałów do produkcji opakowań. Jest mnóstwo hurtowni, które mogą zaopatrzyć nas w kartonowe opakowania, jeśli przed nami przeprowadzka. Obok plastiku i ubrań stanowi czołówkę światowego recyklingu. Jest to proces o tyle ciekawy, że postanowiliśmy go prześledzić.

Tektura materiałem biodegradowalnym

W przeciwieństwie do plastików czy elektroniki, tektura jest materiałem niemal zawsze biodegradowalnym. Niemal, ponieważ niektóre jej odmiany podczas rozkładu mogą wydzielać do środowiska szkodliwe substancje. Sama ogromna powszechność tektury w opakowaniach powoduje, że bardzo szybko może ona zaśmiecić spore obszary. Jakby tego było mało, produktem rozkładu kartonu jest metan – gaz cieplarniany wielokrotnie silniejszy niż szeroko omawiany w mediach dwutlenek węgla. Dlatego też odpowiednia segregacja i recykling kartonu mają ogromne znaczenie. Kartony, które można poddać recyklingowi, stosuje się najczęściej jako opakowania produktów spożywczych, w postaci zwykłej tektury wielowarstwowej lub falistej. Przeciwwskazaniem do recyklingu danej odmiany tektury są zastosowane na niej farby, woski czy inne materiały wpływające na jej właściwości fizyczne.

Przed wyrzuceniem odklej taśmę

Przed procesem recyklingu należy z kartonu usunąć wszelkie wspomniane dodatki. Nie zawsze jest to do końca możliwe. Karton może zostać odrzucony, albo zostaje przydzielony do gorszego rodzaju makulatury (która swoją drogą, nie posiada dobrze stosowanej standaryzacji typów). Współczesne maszyny do recyklingu są w stanie samodzielnie usunąć niektóre pomniejsze zanieczyszczenia i zabrudzenia, jak na przykład taśmy klejące czy pozostałości po etykietach.

Tektura - warto używać jej do pakowania! - MrGentleman.pl

Z kartonu powstałeś w karton się obrócisz

Następnym krokiem w procesie recyklingu tektury jest namoczenie i wymieszanie tektury. Uzyskaną w ten sposób masę wzbogaca się pulpą drzewną, stosowaną przy produkcji papieru. Otrzymuje się w ten sposób materiał do produkcji następnych kartonów. Czasami stosuje jeszcze również inne domieszki, jak na przykład zmielone szmaty. Jeżeli zajdzie taka potrzeba i materiał jest wystarczająco dobrej jakości, to poza tekturą, można z niego wyprodukować papier toaletowy, czy też ręczniki papierowe.

Tektura ma siedem żyć

Przy obecnych procesach technologicznych, opakowanie kartonowe można poddać ponownej obróbce około siedmiu razy. Na chwilę obecną, możemy dzięki temu w znaczącym stopniu zredukować wpływ produkcji opakowań na środowisko. Biorąc pod uwagę wydajną politykę zalesiania naszego kraju (pomijając sympatie polityczne – w Polsce od dekad zwiększa się powierzchnia lasów i to najszybciej w Europie), możemy zostać w tej kwestii światowym liderem. Nie powinniśmy też zapominać o tym, że opakowania z recyklingu są nie tylko ekologiczne, ale również i ekonomiczne.

Skoro już wiesz, jak tworzony jest karton, koniecznie musisz się dowiedzieć, z czego składa się piwo!

 

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy