Jak prawidłowo robić przysiady?

Przysiady to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń. I wydawać by się mogło, że również jedne z najłatwiejszych bo przecież znamy je od małego. Jak się jednak okazuje, to czego nas uczono może przyczynić się do kontuzji i problemów ze stawami kolanowymi w przyszłości! Wiele z nas popełnia podstawowe błędy przy wykonywaniu squatów, a przez to efekty ćwiczeń nie są widoczne bądź stwierdzamy, że w ogóle nie działają. Błąd. Squaty to ćwiczenia uniwersalne. Możemy wykonywać w domu, na świeżym powietrzu albo siłowni, więc z nich nie rezygnujmy! Trzymając się kilku podstawowych zasad, możemy szybko skorygować nasze błędy i nauczyć się poprawnie wykonywać to ćwiczenie. Od czego zacząć?

Poprawny przysiad – podstawy podstaw

Każde ćwiczenie ma takie same podstawy. Przede wszystkim należy, przed i po ćwiczeniach, solidnie się rozciągnąć. Nawet, jeśli to ma być tylko nauka poprawnego wykonywania przysiadów. W innym wypadku możemy szybko nabawić się kontuzji, której chcemy uniknąć.  Musimy mieć również świadomość tego, że nie należy się forsować i powoli, ale regularnie zwiększać ilość squatów. Jeśli chcemy korzystać z dodatkowego obciążenia – zacznij od dwóch butelek z wodą. Stóp nie wolno się odrywać od ziemi, ponieważ cały ciężar skupia się właśnie na nich. Wzrok musi być skierowany przed siebie, a kark ma być rozluźniony. Jeśli zadzierasz głowę, włóż pod brodę piłeczkę tenisową i utrzymuj ją tam, podczas wykonywania przysiadu.

Prawidłowe wykonywane przysiady

Podczas wykonywania squatów, cała siła powinna iść z bioder oraz kolan. My mamy tendencję do garbienia się i odciążania nóg kosztem kręgosłupa. Nie należy jednak trzymać pionowej postawy. Plecy powinny być przede wszystkim sztywne, utrzymane w jednej linii.

Prawidłowo rozpoczęty przysiad zaczyna się od ruchu w tył przy pomocy bioder. Nawyk ten pomaga nam prawidłowo powrócić z przysiadu, ponieważ wtedy również musimy ruch rozpocząć od bioder. Unosimy je w górę, a nie do przodu.

Ruch kolan jest bardzo ważnym elementem squatów. Należy pilnować, by kolana szły cały czas po jednej, zewnętrznej linii, symetrycznie. Niezależnie od tego, czy siadamy, czy wstajemy. Nie skupiamy się na tym, czy kolana wychodzą poza linie palców, ponieważ jest to związane z budową ciała i od nas całkowicie niezależne. Wcale nie wpływa to na jakość wykonywanych ćwiczeń.

Stopy rozstaw lekko na zewnątrz, na szerokość bioder. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, wykonuj przysiad pełny – zaangażujesz wszystkie partie dolnej części ciała. By wykorzystać ręce do utrzymania równowagi, staraj się by podczas przysiadu wyprostować je przed siebie, a wracając do wyprostu, ręce wracały razem z nami.

Jeśli chcesz doczytać więcej informacji o prawidłowych przysiadach, polecamy artykuł zawodowego trenera personalnego -> KLIK

https://www.facebook.com/beautifulbodypl/posts/670437006447975

8 thoughts on “Przysiady – jak je prawidłowo wykonywać?”

Dodaj komentarz