obrączki dla zakochanych

Małżeństwo kojarzy się nam, Polakom, głównie z miłością i rodziną, a także z hucznym weselem i długimi przygotowaniami. Pary najczęściej po ślubie decydują się na zakup lub budowę swojego mieszkania czy domu, jak i powiększenie rodziny. Oczywiście, nie zawsze jest tak samo, ale to pierwsze skojarzenia. Okazuje się, że nie wszędzie na świecie małżeństwo tożsame jest z uczuciem i szczerą chęcią stworzenia wspólnego gniazdka. Mam tutaj na myśli małżeństwa aranżowane. Czym są i gdzie występują?

 

Czym są aranżowane małżeństwa?

Aranżowane małżeństwa to coś, co dzisiaj nie mieści się w głowie. Polegają one na tym, że małżonkowie nie wybierają sobie partnerów samodzielnie, ponieważ ci są im przydzielani przez innych. Najczęściej żonę dla męża lub męża dla żony wskazują rodzice. Często zdarza się, że para nawet nie zna się przed ceremonią zaślubin i dopiero w dniu wesela dowiaduje się, z kim spędzi swoje dalsze życie. Brzmi niczym scenariusz z marnego reality show, którego nikt nie chce oglądać, ale to naprawdę się dzieje.

Takie związki miały miejsce właściwie na całym świecie aż do XVIII wieku. Niestety, w niektórych regionach pozostały normalnością do dziś. Ich celem jest m.in. trzymanie się w określonej grupie społecznej czy religijnej, bo kto to widział, aby mąż i żona byli innego wyznania, prawda? W niektórych krajach małżeństwa aranżowane miały miejsce pomiędzy emigrantami a miejscowymi, aby zapewnić jednej ze stron legalny pobyt w innym państwie.

Zdarzały i zdarzają się różne typy takich związków. Czasami młodzi nie mają nic do powiedzenia, a czasami proces wygląda tak, że rodzice wyszukują synowi partnerkę, ale to on podejmuje ostateczną decyzję, czy się z nią ożeni, czy nie. W skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do tego, że ślub biorą ze sobą dzieci lub osoby ze sobą spokrewnione. Niektórzy aktywiści prężnie działają na rzecz zakazu małżeństw aranżowanych, a temat porusza nawet organizacja UNICEF.

Gdzie można spotkać się z aranżowanymi małżeństwami?

Krajem, w którym aranżowane małżeństwa wciąż mają się świetnie, są Indie. Takie śluby cały czas się tam odbywają. Najczęściej poszukiwaniem partnerki dla swoich synów zajmują się rodzice. Pod uwagę biorą mnóstwo czynników, w tym m.in. zamożność rodziny kandydatki, wartości religijne czy wygląd dziewczyny. Co ciekawe, okazuje się, że wielu młodych ludzi wręcz czeka na to, aż rodzice wskażą im, z kim mają wziąć ślub. Można znaleźć również przeciwników takich związków, ale małżeństwa aranżowane są bardzo silnie zakorzenione w świadomości Hindusów.

Mieszkańcy Indii szczycą się tym, że wskaźnik rozwodów jest u nich bardzo niski. Cóż, zwykle, nawet gdy pary nie są ze sobą szczęśliwe, po prostu tkwią w zaaranżowanych relacjach. Czy jest to zatem powód do dumy? No nie wiem. W każdym razie wesela hinduskie to wydarzenia z wielkim rozmachem. Wszystko wiąże się z wielkimi przygotowaniami, a także ustaleniem posagu.

Jednym z ważniejszych elementów tego wszystkiego jest malowanie henną wzorów na ciele panny młodej. Przyszli małżonkowie muszą przejść rytuały oczyszczenia, jak i zachować dziewictwo do ślubu. Udział w uroczystości biorą setki osób. W dekoracjach i strojach panuje ogromny przepych. Mimo świetnej imprezy raczej nie chciałbym być jej bohaterem.

W ostatnim czasie słyszałem o szokującej historii z hinduskiego wesela. Panna młoda w trakcie zabawy zmarła na zawał serca. Aby całe przygotowania nie poszły na marne, pan młody poślubił jej siostrę. Wesele, mimo śmierci najważniejszej na nim osoby, trwało więc dalej, a wszyscy się bawili.

Poza tym z takim rodzajem małżeństw można spotkać się m.in. w Pakistanie czy Bangladeszu, a ta lista mogłaby być znacznie dłuższa. W Japonii funkcjonuje coś takiego jak omiai. To określenie do spotkań organizowanych po to, aby młodzi mogli zapoznać się z myślą o małżeństwie. Nie są to typowe związki aranżowane, ale jednak polegają na sugerowaniu partnera.

Czy w Polsce dochodzi do małżeństw aranżowanych?

W Polsce na szczęście nie mamy do czynienia z małżeństwami aranżowanymi. Może czasami zdarzać się, że rodzicom nie odpowiada wybranka lub wybranek ich dziecka, ale raczej nie są w stanie wtedy nic zrobić. Młodzi ludzie coraz bardziej podchodzą do ślubów na własnych zasadach. Popularne stają się nawet ceremonie humanistyczne, które nie mają znaczenia prawnego, ale są bardzo wyjątkowe.

Niekiedy pary młode biorą ślub cywilny tylko we dwoje w obecności świadków, a wszystkich gości zapraszają właśnie na uroczystość humanistyczną. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by o tym pewnie nie pomyślał. Ślub kościelny był połączony z hucznym weselem na kilkaset gości. Polska pod względem podejścia do małżeństwa jest coraz bardziej postępowa.

A może ty znasz jakieś ciekawe lub szokujące historie związane z małżeństwami aranżowanymi? Chętnie je przeczytam, więc podziel się nimi w komentarzu!

11 / 100

Dodaj komentarz