Jak schłodzić laptopa? Porady

Spis treści

praca na laptopie

Twój laptop szybko się przegrzewa? Czujesz, że jego obudowa po 15 minutach jest tak gorąca, że można by na niej przyrządzić jajka sadzone na śniadanie? Znam ten ból, dlatego znalazłem kilka rozwiązań, którymi chętnie się z Tobą podzielę!

Po czym poznać, że laptop się przegrzewa? Jak sprawdzić jego temperaturę?

Z pozoru jest to pytanie dość oczywiste, bo standardowa odpowiedź brzmi: po tym, że generuje zbyt dużo ciepła. Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana, bo liczy się też ilość tworzonej energii cieplnej w stosunku do zadania, które aktualnie wykonuje komputer. Nawet delikatny wzrost temperatury w sytuacji, gdy laptop znajduje się w trybie czuwania, sygnalizuje, że urządzenie zmaga się z jakimś problemem. 

Zanim jednak przejdę do wyjaśnień na temat tego, jak rozwiązać problem przegrzewającego się laptopa, najpierw trzeba wiedzieć, jak sprawdzić jego temperaturę. Są na dwa sposoby wykorzystujące:

  • BIOS;
  • specjalistyczne oprogramowanie, które trzeba pobrania.

Pierwsza metoda jest przeznaczona dla osób, które o komputerach wiedzą cokolwiek – trudna do wykonania przez laika. Należy zrobić restart systemu, a w momencie rozruchu wcisnąć odpowiedni klawisz funkcyjny (zazwyczaj F1, F2, F10 lub Delete). Jeżeli się uda, Twoim oczom powinien ukazać się interfejs BIOS, w którym znajdzie się zakładka „CPU/GPU Temperature”. Wystarczy, żebyś zapisał sobie wartość tej kolumny, a następnie porównał ją z informacjami zawartymi przez producenta, najczęściej na jego oficjalnej stronie internetowej.

Prostsze jednak jest pobranie osobnej aplikacji, takiej jak np. HWMonitor, CoreTemp, czy Speed Fan. Po włączeniu którejkolwiek z nich wystarczy kierować się według informacji zawartych w interfejsie programu. Szybkie, proste i wygodne. Minusem tego rozwiązania jest to, że niektóre software wymagają uiszczenia opłaty, aby umożliwić użytkownikowi korzystanie z usług premium. W dodatku zajmują miejsce na dysku i mogą zawierać adware (denerwujące reklamy).

Znam temperaturę swojego laptopa – co dalej?

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dokładnej specyfikacji swojego modelu laptopa i porównanie wartości idealnych do wartości, które osiąga Twój sprzęt. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć konkretnych informacji, służę pomocą – ogólnie przyjmuje się, że temperatura CPU (procesora) nie powinna przekraczać 30°C-50°C w spoczynku oraz 60°C-80°C pod obciążeniem (np. podczas używania przeglądarki internetowej, grania w gry, korzystania z aplikacji do edytowania muzyki, filmów i zdjęć).

Musisz pamiętać także o tym, że „w spoczynku” jest dosyć rozległym i mało sprecyzowanym pojęciem. Niektórzy użytkownicy mają włączonych wiele programów działających w trybie czuwania, o których istnieniu nie wiedzą. One również obciążają procesor, co przekłada się na ilość generowanego ciepła. Aby sprawdzić jakie aplikacje działają aktualnie na Twoim komputerze, musisz wcisnąć kombinację klawiszy „Ctrl + Alt + Delete”, a następnie wejść w zakładkę „Menedżer zadań”. 

Jeżeli w karcie „Procesy” okaże się, że nie ma prawie żadnych działających aplikacji, a temperatura znacznie przekracza 50°C, to mam dla Ciebie złą wiadomość: Twój laptop się przegrzewa. 

Laptop się przegrzewa – domowe sposoby na obniżenie temperatury komputera

Masz już pewność, że Twój sprzęt osiąga zbyt wysoką temperaturę. Co zrobić, aby ją zbić, najlepiej nie ruszając się z domu? Mam kilka propozycji.

Zmiana miejsca

Jeżeli jest lato, a za oknem 35°C w cieniu, musisz wiedzieć, że udanie się z laptopem na nasłoneczniony balkon nie należy do najlepszych pomysłów. Podobnie kładzenie komputera na grubym kocu, gdy znajdujące się w pomieszczeniu kaloryfery grzeją z maksymalną mocą. 

Powierzchnia, na której kładziesz urządzenie, powinna umożliwiać cyrkulację powietrza, zwłaszcza w przypadku, gdy otwory wentylacyjne w laptopie są umieszczone na dole podstawy, zamiast po jego bokach. Nawet najlepszy układ chłodzenia nie poradzi sobie z wykonywaniem swojego zadania, jeżeli nie będzie mieć dostępu do powietrza. 

Ciekawym trikiem, który można zastosować w najcieplejsze dni roku, jest postawienie obok komputera wolnostojącego wentylatora. Wystarczy skierować go na urządzenie i cieszyć się tanim rozwiązaniem problemu.

Usunięcie wirusów

Tak, wirusy powodują przegrzewanie się komputerów, a zwłaszcza te typu bitcoin miner. Wykorzystują one moc obliczeniową procesora, ograniczając tym samym jego wydajność, do kopania kryptowalut bez zgody właściciela. Wykrycie ich nie jest łatwym zadaniem, a walka niezwykle uporczywa – jeżeli chcesz mieć pewność, że udało Ci się wszystkie usunąć, polecam wizytę w serwisie informatycznym. 

Aby dowiedzieć się samemu, czy padłeś ofiarą przestępstwa internetowego, musisz na początku zastanowić się, czy korzystałeś z nielegalnego oprogramowania, które pobierałeś za pomocą torrentów. Jeśli tak, możesz być prawie pewien, że ktoś postanowił to wykorzystać. 

Jak pozbyć się kopacza kryptowalut samemu? Musisz wykupić dobry program antywirusowy, a następnie poszukać w internecie wszystkich możliwych rozwiązań problemu. Niektóre z nich wymagają sprawdzania każdego z procesów, które znajdują się w menedżerze zadań – tak jak wspominałem, to naprawdę żmudne zadanie, przy którym potrafią polec nawet osoby interesujące się technologią. 

Czyszczenie 

Twój laptop, podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne, ulega zabrudzeniu. Zakurzone wentylatory, w których znajdują się włosy i sierść (jeżeli jesteś właścicielem psa lub kota), tracą swoją sprawność do szybkiego pozbywania się ciepłego powietrza z obudowy. Wszystkie podzespoły będą nagrzewać się szybciej niż powinny. 

Aby pozbyć się kurzu, będziesz potrzebować śrubokrętu oraz sprężonego powietrza w puszce. Wystarczy, że odkręcisz dolną pokrywę komputera, a następnie zaczniesz rozpylać aerozol, kierując go na miejsca, które są zabrudzone.

Sprawdzenie CPU Clock Speed

Krok, który warto poczynić zwłaszcza wtedy, jeżeli nie jesteś pierwotnym właścicielem komputera, to sprawdzenie CPU Clock Speed. Poprzedni właściciel mógł dokonać overclockingu CPU, przez który procesor zaczął się przegrzewać. Aby się upewnić, musisz po raz kolejny włączyć BIOS podczas rozruchu systemu, a potem przywrócić ustawienia fabryczne.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Ten krok dobrze wykonać tuż po czyszczeniu, ponieważ obudowa laptopa będzie już i tak zdemontowana. Będziesz potrzebować nowej pasty thermal, którą zakupisz przez internet lub w sklepie zajmującym się sprzedażą części technologicznych. Konieczne będzie wyjęcie procesora i pozbycie się starej, zużytej masy, a następnie staranne nałożenie nowej.

Tę czynność wykonaj, posiłkując się nagraniami zamieszczanymi np. na platformie YouTube. Musisz być bardzo uważny, bo złamanie nawet jednego pinu CPU spowoduje, że przestanie być sprawny i będziesz zmuszony do kupna nowego komponentu.

Laptop się grzeje? Możliwe, że rozwiązanie problemu będzie kosztowne

Jeżeli wykorzystałeś już wszystkie domowe sposoby i okazało się, że żaden z nich nie przynosi rezultatu, to problem tkwi głębiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie komputera do serwisu. Dzięki pomocy specjalistów dowiesz się dokładnie, na czym stoisz. Niestety, nawet sama diagnoza potrafi być kosztowna i będziesz musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 100-200 zł.

Popsute mogą być wentylatory, całe systemy chłodzenia, karty graficzne, procesory, a nawet płyty główne. W przypadku tego ostatniego cena wymiany jest tak wysoka, że lepszym rozwiązaniem będzie kupienie nowego urządzenia. Tak to już bywa – każdy przedmiot się zużywa, nawet ten użytkowany oszczędnie i z głową. 

Dodatkowe chłodzenie w postaci podstawek – czy to ma sens?

W wielu sklepach dostępne są podstawki chłodzące wyposażone w wentylatory, których zadaniem jest wspomaganie procesu regulacji temperatury podzespołów. Czy są one przydatne? Osobiście uważam, że tak, a zwłaszcza w upalne dni. Sprawdzą się przede wszystkim dla graczy, którzy spędzają przed laptopem wiele godzin w ciągu tygodnia.

Udało Ci się już kiedyś zwalczyć problem nadmiernego nagrzewania? Podziel się ze mną i innymi swoim sposobem. Może uda nam się pomóc komuś uniknąć dużego wydatku!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy