zwiazek na odleglosc

Relacje na odległość mają zarówno swoich gorliwych zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników. Prawda jest jednak taka, że sukces związku na odległość zależy wyłącznie od zaangażowania. Nie jest to łatwe, szczególnie że dzielący zakochanych dystans jest najczęstszym powodem zerwań. W tym artykule przedstawiam Ci relacje na odległość z mojej perspektywy.

Czym jest związek na odległość?

Dziś związek na odległość nie jest czymś rzadko spotykanym. Rozwój technologii pozwala na codzienne SMS-owanie i dzwonienie do siebie przez wideo chat, co znacznie ułatwia utrzymanie romantycznej relacji. Zazwyczaj jednak para, która decyduje się na związek na odległość, nie ma innego wyjścia przez powstałe okoliczności, np. przez przeprowadzkę do innego miasta lub kraju. Rzadko kto zdecydowałby się z własnej, nieprzymuszonej woli zmierzyć się z własną tęsknotą, nie widząc partnerki przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Nie każdy też rozumie sens związków na odległość. Osobiście uważam, że nie można oceniać kogoś na podstawie tego, jakie relacje utrzymuje. To nie moja sprawa. Mam nadzieję, że rozumiesz, do czego zmierzam – jeśli komuś odpowiada widywanie się raz na miesiąc lub nawet rzadziej, to nie powinno być to tematem uwag innych osób.

W dobie internetu i nawiązywania znajomości przez media społecznościowe dla nikogo nie będzie zdziwieniem, jak powiesz, że poznałeś swoją partnerkę na Tinderze czy Facebooku. Nasuwa się pytanie, czy związki mające swój początek w mediach społecznościowych mają sens? A dlaczego nie? W końcu nie ma znaczenia, w jaki sposób poznasz swoją drugą połówkę – liczy się to, jak rozwinie się relacja.

Związki na odległość są trudne dla obu osób i ciężko będzie znaleźć rozwiązanie, które zadowoli każdą ze stron. Pamiętaj, że nawet jeśli Ty nie potrzebujesz częstego kontaktu fizycznego, to być może dla Twojej partnerki jest to kluczowe. Utrzymanie dobrej relacji będąc w związku na odległość, nie jest proste, dlatego najważniejsza jest komunikacja i bycie szczerym. Zaufanie to podstawa, jeśli nie widzimy swojego partnera na co dzień. Wysiłek związany ze spotykaniem się i utrzymaniem relacji na dobrym poziomie będzie skutkował długotrwałym związkiem oraz niezapomnianymi chwilami razem. Ważne będzie też ustalenie częstotliwości i formy, w jakiej będziecie się widywać. Tylko na weekend czy na dłużej? Co z wyjazdami wakacyjnymi – planujecie je wspólnie? Warto także dążyć do tego, aby pewnego dnia skrócić ten dystans, być może nawet razem zamieszkać. No, chyba że to nie Wasza bajka – to już nie moja sprawa.

Zalety i wady związku na odległość

Zaczynając od wad, główną z nich jest z pewnością tęsknota za drugą osobą. Każdy z nas potrzebuje bliskości. Nie musi to zaraz oznaczać seksu czy przytulania się bez przerwy. Chodzi o samo przebywanie w obecności drugiej osoby. Zbyt długie rozłąki mogą prowadzić do tego, że sami będziemy się dziwnie zachowywać – emocje związane z zobaczeniem ukochanej osoby wezmą górę nad nami, sprawiając, że każdy moment będzie coraz bardziej niezręczny.

Związek na odległość wiąże się także z tym, że nigdy nie będziesz w stanie poznać drugiej osoby na tyle, ile byś chciał, bo Wasze rozmowy ograniczają się jedynie do tych przez internet. Wiem, że nie zawsze jest możliwość zobaczenia się na żywo, ale uprzedzam, żebyś przy spotkaniu twarzą w twarz nie był rozczarowany. W takiej sytuacji masz jedynie swoje wyobrażenie o ukochanej osobie, a nie znasz prawdziwej jej. Jest to wyjątkowo ważne, szczególnie że przy komunikacji używamy także mowy ciała.

Przechodząc do zalet, można powiedzieć, że jedna z nich jest w jakimś stopniu powiązana z wadą, o której przed chwilą pisałem. Kiedy nie widzimy się długo, nie przyzwyczajamy się do siebie tak szybko, więc każdy dzień jest ekscytujący i nowy. Nie ma rutyny i każda ze stron stara się spędzać ze sobą czas jak najproduktywniej. Miłość dłużej pozostanie w tzw. honeymoon phase. Wtedy wciąż jesteście ciekawi siebie, a żar namiętności prawie w ogóle nie gaśnie.

Kolejną zaletą takiego związku jest radzenie sobie z przeciwnościami losu. Może to zabrzmieć dziwnie, ale kiedy wytłumaczę Ci, o co dokładnie chodzi, zrozumiesz cały sens. Będąc w związku na odległość, normalne jest to, że pojawia się zazdrość i niepokój o to, że pojawić się może osoba trzecia. Dobra komunikacja i rozwiązywanie takich problemów na samym początku sprawi, że Ty i Twoja partnerka będziecie ekspertami w rozwiązywaniu problemów. Wasza więź będzie w stanie poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, które wymagają wytrwałości i cierpliwości.

10 / 100

One thought on “Związek na odległość co warto wiedzieć, decydując się na taką relację?”

Dodaj komentarz