W dzisiejszych czasach bez samochodu jak bez ręki – auto okazuje się nieocenione w dotarciu do pracy, na zakupy czy na ważne spotkanie biznesowe. Samochód często traktujemy jak swoje dziecko – dbamy o najmniejsze, nawet mało znaczące detale. Największą czujność musisz zachować szczególnie zimą, która jest tak znienawidzona przez zmotoryzowanych. Ujemne temperatury, gołoledź na drogach, obfite opady śniegu – z pewnością trzeba nastawić się na wcześniejsze wstawanie.
Jak do tej pory zima jest wyjątkowo łaskawa, co nie oznacza, że za kilka czy kilkanaście dni sytuacja nie może ulec zmianie. Dlatego też niezależnie od panujących warunków pogodowych z pewnością przyda Ci się wiedza na temat tego, jak dbać o samochód zimą. Wystarczy, że będziesz trzymał się kilku prostych zasad, dzięki którym zima w tym roku Cię nie zaskoczy.
Garażowanie samochodu
Aura w czasie zimy potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, o czym przypominają Ci z pewnością wspomnienia z poprzednich lat. Nawet z pozoru niewielkie mrozy mogą zadecydować o tym, że Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa. Nocne, obfite opady śniegu to bolączka każdego kierowcy, który musi liczyć się z przynajmniej kilkunastoma minutami dodatkowej, żmudnej pracy. Jak się przed tym uchronić? Odpowiedź jest dziecinnie prosta – garażując swoje cacko. Nawet nieogrzewany garaż może okazać się nieoceniony, kiedy temperatura za oknem gwarantuje zamarznięte zamki czy skrobanie szyb. Jeśli nie garaż, to parkingi podziemne, które coraz częściej pojawiają się na nowoczesnych, miejskich osiedlach.
Sprawdzenie stanu akumulatora
Za problemy z odpaleniem silnika samochodu zimą często odpowiada zły stan akumulatora bądź też alternator. Obciążenia związane z dużymi mrozami nierzadko dają w kość akumulatorowi w Twoim samochodzie, dlatego powinieneś zadbać o niego w pierwszej kolejności. Jeśli jest już nieco wysłużony, a jego ładowanie nie daje wydajnych efektów, warto zainwestować w nowy model. Stan akumulatora i alternatora możesz również sprawdzić u specjalisty, dzięki czemu dowiesz się, czy Twój samochód da sobie radę podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. W wielu przypadkach zawodzi układ ładowania, który przyczynia się do niedoładowania akumulatora.
Ochrona przed solą
Śliska jezdnia to prosty przepis na niekontrolowane ruchy samochodu. Wystarczy niewielkie oblodzenie, żeby stracić czujność na drodze. Dlatego też w okresie zimowym na zwiększonych obrotach działają piaskarki, które jednocześnie posypują asfalt solą w celu zminimalizowania śliskości powierzchni. Jednak sól często trafia nie tylko na drogę, ale także na Twój ukochany samochód, co jest dla niego jednym z największych zagrożeń. Nie tylko dla podwozia, ale także nadwozia. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne usuwanie błota pośniegowego, w którym znajduje się nieszczęsna sól. Jednak nie oszukujmy się – nie masz na to czasu. Dlatego też wiele serwisów samochodowych oferuje usługi profesjonalnego zabezpieczenia karoserii oraz podwozia, dzięki czemu sól nie ma szans przegryźć się przez zastosowaną warstwę ochronną. Taka usługa wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, które w porównaniu z minimalizowaniem strat po zimie wydaje się mądrą inwestycją.