Sukcesja – o czym jest ten serial i dlaczego warto go oglądać? - MrGentleman.pl

Sukcesja to jeden z tych seriali, które trzeba oglądać z uwagą. To niektórych widzów nudzi i odstrasza, ale tych doceniających dobre kino wciąga bez reszty i angażuje w stu procentach. To nieoczywista opowieść, obraz wybitnego wręcz aktorstwa i wachlarz perfekcyjnych dialogów. Czego można chcieć więcej? Jedynie kolejnych sezonów! Dowiedz się, dlaczego musisz obejrzeć Sukcesję!

Sukcesja – kilka słów o fabule serialu

Pierwszy odcinek Sukcesji zadebiutował w 2018 roku. To oryginalna produkcja HBO, którą można oglądać na platformie HBO Max. Na ten moment seria składa się z trzech części, ale już w 2023 roku mają pojawić się nowe epizody. Głównymi bohaterami Sukcesji są członkowie obrzydliwie bogatego rodu Royów. Głową rodziny jest Logan, który jest szefem Waystar Royco – potężnej firmy mediowej z siedzibą w Nowym Jorku.

Logan ma czworo dzieci: Shiv, Romana, Kendalla i Connora. Kiedy ojciec podupada na zdrowiu, jego potomkowie rozpoczynają walkę o pieniądze i posady, w której nie ma żadnych skrupułów – nawet wobec najbliższych członków rodziny. Sukcesja to opowieść o tak ogromnych interesach, jakich zwykły człowiek nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić. To obraz świata do szpiku kości przesiąkniętego żądzą pieniądza i władzy. Do tego dochodzą elementy polityczne i specyficzne relacje pomiędzy bohaterami, co do których szczerości niejednokrotnie można mieć obiekcje.

Obsada Sukcesji

W roli Logana Roya w Sukcesji występuje Brian Cox. Aktora możesz znać m.in. z Troi, Braveheart – Waleczne Serca czy X-Mena 2. Za rolę bezwzględnego ojca w serialu otrzymał Złoty Glob. Jego postać jest schorowana i stara, nierzadko gwałtowna i impulsywna. Choć zapewne powinien już oddać pieczę nad firmą któremuś ze swoich dzieci, wciąż trzyma się stołka, który daje mu poczucie władzy.

Siobhan, w skrócie Shiv, to córka Logana, którą gra świetna Sarah Snook. To niezwykle inteligentna postać, którą niełatwo oszukać. Angażuje się w sprawy polityczne i zwykle stoi nieco z boku od rodzinnych dramatów. Jej partnerem jest Tom (Matthew Macfadyen), ale w sumie nie wiadomo, co darzy większą miłością – swoją ukochaną czy pieniądze jej rodziny. Snook również otrzymała Złoty Glob za rolę w tym serialu.

W rolę Kendalla Roya wcielił się Jeremy Strong (także zdobywca Złotego Globu za Sukcesję). Wystąpił m.in. w Big Short czy Procesie Siódemki z Chicago. Stara się trzymać bardzo blisko ojca. Na co dzień zmaga się z uzależnieniami i zabiega o względy swoich dzieci z byłą partnerką. Najczęściej rywalizuje z bratem Romanem. W rolę żartobliwego faceta z ciętym językiem wcielił się Kieran Culkin. Tak, to brat Kevina samego w domu. Jego role bawią najczęściej, a w szczególności tych, którzy lubią sarkazm i ironię.

Ostatniego, a zarazem najstarszego syna Logana, zagrał Alan Ruck. To pozornie dojrzały facet, który wiedzie poukładane życie z dala od swoich krewnych, ale jednak w gorących sytuacjach zawsze wie, kiedy zjawić się tuż obok. Poza tym w Sukcesji pojawiają się również J. Smith-Cameron (Czysta krew), Nicholas Braun (Chłopaki do wzięcia) czy Peter Friedman (Panaceum).

O czym tak naprawdę jest ten serial?

Trafiłem kiedyś na ciekawy materiał kanału youtube’owego jakbyniepaczec, w którym recenzentka serialowa wyjaśniła, że Sukcesja to tak naprawdę obraz przemocy w rodzinie narcystycznej. Po wysłuchaniu pogadanki na temat zachowań narcystycznych i tego, jak prezentują się postacie w serialu, spojrzałem na tę produkcję jeszcze inaczej. Refleksja nad poszczególnymi posunięciami Royów pokazuje, jak złożony i doskonale przemyślany jest ten serial.

Jedną z cech osób narcystycznych jest unikanie odpowiedzialności i konsekwencji swoich czynów. Świetnie widać to podczas przepychanek na szczycie medialnego świata w rodzinie Royów. Każdy z członków rodu dąży do tego, aby to właśnie jemu należało się jak najwięcej i aby jemu wiodło się jak najlepiej. Dla sukcesu i pieniędzy zrobią wszystko, jednocześnie zrzucając nierzadko ciężar odpowiedzialności na kogoś innego.

Jednym ze sztandarowych przykładów wykorzystywania i manipulowania w Sukcesji jest relacja Toma z młodszym kuzynem Royów – Gregiem. Chłopak jest tak stłamszony, że zrobi wszystko, aby zyskać sobie sympatię i uznanie wśród członków bogatej rodzinki. Sukcesja to zatem serial nie tylko o władzy i kasie, ale też o przemocy. To tytuł mocno wchodzący w psychologię bohaterów i na tym aspekcie szczególnie polecam się skupić.

Sukcesja – dlaczego musisz to obejrzeć?

Sukcesję musisz obejrzeć, ponieważ jest to serial właściwie jedyny w swoim rodzaju. Oglądam sporo, ale drugiego takiego obrazu we współczesnej telewizji nie jestem w stanie przytoczyć. Poza wciągającą fabułą i jej głębią ciekawy jest także sposób nagrywania produkcji i ruchy kamery. Obraz szybko podąża za bohaterami, co nadaje dynamiki i świetnie buduje napięcie w wielu sytuacjach. 

Natomiast aktorstwo w Sukcesji zasługuje na wszystkie nagrody świata. To fantastycznie dobry serial dla zaangażowanych widzów. Nie jest to tytuł mainstreamowy, który widział już każdy. Jednak każdy, kto go widział, wie, z jakim geniuszem ma do czynienia. Warto więc obejrzeć tę produkcję samemu!

8 / 100

Dodaj komentarz