Squash na rozładowanie emocji.

Spis treści

gra w squasha

Squash to sport, który narodził się w Anglii, początkowo jako racquet. Grywali w niego więźniowie zakładu karnego w Londynie. W wolnym czasie, a mieli go całkiem sporo, odbijali oni niewielkie piłki rakietami w ścianę. Gra szybko wyszła poza więzienne mury i trafiła m.in. do szkół, gdzie nieco zmodyfikowano jej zasady i tak narodził się znany dziś squash. Miało to miejsce w XIX wieku. Jeszcze wcześniej, bo w wieku XII, we Francji, grało się w La Paume. Zasady tej gry polegały na tym, że nie używało się rakiet, a jedynie dłoni. I choć squash święci triumfy przede wszystkim w ostatnich latach, to tak naprawdę jest sportem z kilkuwiekową tradycją.

Squash – co to jest? Nieco historii

Ogromny rozwój dyscypliny nastąpił w XX wieku. Kiedy ukazała się książka autorstwa Eustace’a Milesa The Game of Squash poświęcona tej grze, a kortów było coraz więcej, poszło już z górki. Zasady jeszcze ewoluowały, zaczęły powstawać pierwsze związki sportowe poświęcone squashowi, odbyły się także pierwsze mistrzostwa. Squash rozprzestrzenił się do innych krajów. Do Polski trafił pod koniec XX wieku, więc nie gości u nas zbyt długo, ale wszystko wskazuje na to, że ma się dobrze i donikąd się nie wybiera.

Squash – jak grać? Zasady

Dobrze wiemy już, co to jest squash, więc czas na odpowiedź na podstawowe pytanie każdego początkującego, czyli jak grać w squasha? Zacznijmy od tego, że każda rozgrywka musi składać się z trzech wygranych setów, aby uznać któregoś z graczy za zwycięzcę. Każdego seta gra się do 11 punktów, ale może się zdarzyć, że liczba jest większa, ponieważ przewaga jednego gracza nad drugim musi wynosić minimum 2 punkty. Ogólnie mówiąc, squash polega na naprzemiennym odbijaniu rakietą piłki w ścianę, która znajduje się przed graczami. Na boisku do squasha znajdują się dwa pola serwisowe. Serwuje się z nich na zmianę. Pierwszy serwuje ten gracz, który wygra losowanie na początku meczu.

Na ścianie przed graczami są specjalne linie i nie możesz trafić poza linię autową, która jest u góry, bo stracisz punkt. Piłka nie powinna także dotknąć sufitu. Gracze muszą na przemian odbijać ją rakietami w taki sposób, aby trafiała w centralną część przedniej ściany. Piłka może tylko raz odbić się od ziemi, zanim Ty odbijesz ją swoją rakietą. Jeśli odbije się więcej razy, tracisz punkt na rzecz przeciwnika. Piłkę można uderzyć tylko jednokrotnie i nie może ona dotknąć niczego, zanim trafi w ścianę. Dopiero po odbiciu od ściany może trafić raz w ziemię. Prawo do serwisu przysługuje graczowi, dopóki nie straci on punktu. I tak odbija się na zmianę z przeciwnikiem piłkę, dopóki któryś nie zwycięży trzech setów. Albo, dopóki oboje nie stwierdzicie, że już nie dajecie rady… Oczywiście żartuję, squash jest męczący, ale jednocześnie wciąga tak mocno, że trudno zejść z kortu.

Zalety gry w squasha

Wiesz już mniej więcej, jak się gra w squasha, ale najlepiej oczywiście poznać zasady w praktyce. Poza tym warto zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą ten sport, bo pozwala on m.in. zrzucić oponkę z brzucha. Oto kilka największych zalet squasha:

  • Pozwala polepszyć ogólną kondycję ciała i wpływa na zdrowie – squash to dość intensywny sport, który porusza całym ciałem, więc regularne treningi z pewnością sprawią, że Twoja kondycja się wzmocni;

  • Ile kalorii się spala w squashu? Bardzo dużo! Godzina treningu to nawet kilkaset kalorii, więc cały posiłek lub porządny deser mogą odejść w zapomnienie;

  • Niezależność od warunków atmosferycznych – miłośnicy kolarstwa, surfingu czy wspinaczki górskiej muszą czasem odpuścić trening, kiedy pogoda nie sprzyja. W squasha gra się na sali, więc deszcz czy burza nie stanowią żadnego kłopotu;

  • Poprawia koncentrację – squash zmusza gracza do skupienia na piłce i do przemyślanych ruchów. To odbija się na codziennym życiu i pozwala na lepszą koncentrację np. w pracy za biurkiem.

Jak wybrać rakietę do squasha?

Rakieta do squasha – jak wybrać odpowiedni model? To pytanie zadają sobie przede wszystkim początkujący, więc warto wyróżnić kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Pierwszy z nich to waga rakiety. Najprostszy podział to rakiety lekkie i ciężkie, przy czym granica między nimi leży mniej więcej na 150 g. Jeśli rakieta ma mniej, zalicza się ją do lekkich, a jeśli więcej – do ciężkich. Lekkie rakiety są łatwiejsze w manewrowaniu, co sprawdzi się przede wszystkim u początkujących. Nie pozwolą jednak na tak dynamiczną grę i rozwój umiejętności jak w przypadku cięższych wariantów.

Drugi element to materiał. Początkującym poleca się nieco tańsze i lżejsze rakiety z aluminium lub kompozytu grafitowego. Gracze na wysokim poziomie mogą pokusić się o najbardziej profesjonalne i najdroższe rakiety wykonane z grafitu. Ponadto warto zwrócić uwagę na środek ciężkości rakiety, który może znajdować się w trzech punktach – w rączce, na środku i na główce. Gdy środek ciężkości jest na główce rakiety, można odbijać piłkę z naprawdę ogromną siłą, ale za to ruch jest nieco trudniejszy do kontrolowania niż wtedy, gdy balans umieszczony jest na rączce. Polecam kupować rakiety do squasha w sklepach stacjonarnych, gdzie możesz wziąć je do ręki i wypróbować. Sam najlepiej ocenisz, czy dana waga i wielkość są dla Ciebie odpowiednie. Na początku drogi z tym sportem nie musisz jeszcze zwracać uwagi na bardzo precyzyjne parametry, czyli np. na to, jaki naciąg do rakiety squash jest najkorzystniejszy.

Wskazówki dla początkujących

Wyjaśniłem Ci już, jak grać w squasha, jakie są tego zalety i na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety. Czas na kilka wskazówek, które pozwolą Ci na bardziej komfortowe pierwsze rozgrywki.

  • Jak serwować w squashu? Możesz to zrobić zarówno z lewej, jak i z prawej strony kortu. Podczas pierwszego serwisu wybierasz stronę, a później serwujesz na zmianę z lewej i prawej. Przynajmniej jedną nogą stań w kwadracie serwisowym i odbij piłkę w ścianę znajdującą się naprzeciwko. Piłeczka musi trafić w pole między linią serwisową a autową, a następnie trafić do pola serwisowego;

  • Jakie buty do squasha wybrać? To bardzo ważna kwestia, ponieważ dobór nieodpowiedniego obuwia może doprowadzić nawet do kontuzji. But powinien przede wszystkim odpowiednio amortyzować stopę, a jego podeszwa nie może być śliska. Buty nie powinny zostawiać śladów na korcie, więc upewnij się przed zakupem, że mają one odpowiednie oznaczenie o nierysowaniu powierzchni. Ponadto materiał powinien dopuszczać powietrze do stopy, a Ty powinieneś czuć się w tych butach po prostu wygodnie;

  • Jak zacząć trenować squasha? Polecam wybrać się na pierwszy trening z kumplem lub partnerką. Super byłoby, gdyby któreś z nich miało już doświadczenie w grze, ale nie jest to konieczne. Nawet jeśli oboje dopiero zaczynacie, na pewno szybko załapiecie wszystkie zasady.

Gdy ktoś dowiaduje się, ile kcal spala squash, zwykle nie trzeba go już namawiać na wypróbowanie tego sportu, jednak w razie gdybyś nie był jeszcze przekonany – nalegam. Wybierz się na kort choć raz, żeby ocenić, czy to rozrywka dla Ciebie. Gwarantuję, że Ci się spodoba!

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy