weekend na rowerze

Sierpniowe dni, choć coraz krótsze, to odpowiedni okres na rowerowy weekend – zwłaszcza taki za miasto. Pola, lasy, malownicze wsie i miejscowości. Takim widokom warto poświęcić cały weekend. Przemieszczając się na rowerze, masz szansę zwiedzić znacznie więcej niż pieszo czy jadąc pociągiem. Podpowiadamy, jak przygotować się na dłuższą trasę rowerową, aby była przyjemna – również po jej zakończeniu.

Przede wszystkim sprawdź sprzęt rowerowy

Weekendowy wyjazd to nie przejażdżka do sklepu. Najprawdopodobniej wybierzesz się w mniej uczęszczane miejsca, z dala od miejskiego zgiełku, na łono natury. Tam, w razie niespodziewanej awarii roweru, ciężej będzie Ci o uzyskanie pomocy, dlatego jak najlepiej przygotuj swój rower do długiej trasy. Sprawdź czy łańcuch jest wystarczająco nasmarowany, opony mają odpowiednio dużo powietrza, a żadna z części, jak np. kierownica, nie poluzowała się. Zwróć także szczególną uwagę na hamulce, które powinny działać bez zarzutu, aby wycieczka była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i współuczestników ruchu drogowego. Pamiętaj także o założeniu kasku, który ochroni Twoją głowę i zamortyzuje wstrząsy wywołane uderzeniem w razie upadku z roweru.

Zatroszcz się o ciało bo rowerowy weekend to spory wysiłek

Pamiętaj o stretchingu. Rozciąganie jest bardzo ważne dla mięśni, zarówno przed, jak i po wzmożonym wysiłku fizycznym. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, wykonaj 10-minutową rozgrzewkę, która rozrusza Twoje mięśnie – dzięki temu nie będą zaskoczone nagłym wzrostem ich aktywności i unikniesz ryzyka kontuzji. Po powrocie z rowerowej eskapady wykonaj kilka dalekich wykopów i podskoków, rozmasuj mięśnie, które były narażone na największy wysiłek, a następnie weź ciepły prysznic, który dodatkowo rozluźni Twoje ciało. Wypoczywając na kanapie unieś nogi opierając je np. na dużej podusze.

Zabierz ze sobą apteczkę

Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się na wycieczce, dlatego staraj się do niej jak najlepiej przygotować. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, a w niej plastry, jałowe gazy, środek na rany i skaleczenia – to wszystko w ramach otarć lub skaleczeń. Warto zapakować również leki przeciwbólowe oraz saszetkę z elektrolitami. W razie przeciążenia i wyczerpania organizmu rozpuść zawartość saszetki w wodzie i wypij przygotowany napój.

Mała, ale pożywna przekąska

Szykując się na wycieczkę rowerową, nie przesadź z nadmiarem bagażu – dodatkowy balast odczują Twoje nogi, którym ciężej będzie pedałować. Zadbaj o to, aby wśród wielu niezbędnych elementów znalazła się przekąska – najlepiej niewielkich rozmiarów, aby nie przeciążyć zbytnio Twojego plecaka, a przy okazji żołądka. Ważne jednak, aby byłą przy tym pożywna i sycąca. Wybierz np. batony z linii BA! od Bakalland – proteinowe, owocowe czy zbożowe – możesz wybierać w pełnej gamie smaków, w zależności od tego, jaki jest Twój ulubiony. Jeśli nasycisz się ulubioną przekąską, dalsza droga będzie jeszcze przyjemniejsza.

jazda na rowerze

Powerbank? Koniecznie naładowany!

Jeżeli wybierasz się na rowerowy weekend w teren, który jest Ci zupełnie obcy i nigdy wcześniej nie wybrałeś się w ten rejon, powinieneś mieć stały dostęp do mapy. Dostęp do nich możemy uzyskać w każdej chwili przez telefon. Choć powinieneś wyjechać z pełną baterią, po drodze wszystko się może zdarzyć, a bateria w telefonie – nagle rozładować się. Stąd już krok od zgubienia się w terenie, zwłaszcza tym niezabudowanym. Na taką ewentualność warto mieć ze sobą powerbank, dzięki któremu Twój telefon spokojnie będzie ładował się w plecaku. To również cenny element wyposażenia w przypadku potrzeby zadzwonienia po pomoc, dlatego zadbaj o to, aby zabrać ze sobą urządzenie. Wcześniej upewnij się jednak, że jest ono w pełni naładowane. W przeciwnym wypadku okaże się być bezużyteczne.

Bądź o dwa kroki przed pogodą

Oczywiście przed zaplanowaną wycieczką sprawdź prognozę pogody – najlepiej w kilku niezależnych od siebie źródłach. Jeżeli pogoda zapowiada się dość ekstremalnie to przenieś wycieczkę na inny termin. Nie chodzi tylko o komfort jazdy, ale również o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli jednak pogoda zapowiada się optymalnie, mimo wszystko weź pod uwagę to, że warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć. Mimo zapowiadanych 25 stopni, nagle może zacząć kropić deszcz. Na takie przypadki zabierz ze sobą lekki płaszcz przeciwdeszczowy – zwinięty w kulkę i wrzucony na dno plecaka tylko nieznacznie go wypełni – oraz nakrycie głowy na wypadek ostrego słońca – nie chcesz przecież nabawić się udaru słonecznego.

Dodaj komentarz