Przymierzasz się do zakupu samochodu lub zmiany ubezpieczenia komunikacyjnego i chciałbyś wiedzieć o nim nieco więcej? Poznaj pytania, które zadają internauci chcący wybrać lub zmienić polisę samochodową. Wybraliśmy część z nich i zaprezentowaliśmy wraz z odpowiedziami. Sprawdź wszystkie, by rozwiać wątpliwości na wybrane tematy dotyczące swojego pojazdu i jego ubezpieczenia.
Jakie ubezpieczenie komunikacyjne obowiązuje młodego kierowcę?
Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą młodym, czy wieloletnim i doświadczonym, obowiązuje Cię tylko jeden rodzaj ubezpieczeniami komunikacyjnego: OC. Zapewnia ono ochronę w przypadku szkody na drodze, do której dojdzie z Twojej winy. Ty nie musisz płacić odszkodowania z własnej kieszeni, natomiast pokrzywdzony otrzymuje pieniądze np. na leczenie czy naprawę samochodu.
Jakie ubezpieczenie komunikacyjne ma najbardziej zróżnicowany zakres?
Jeśli chodzi o wielkość zakresu ochrony ubezpieczeń komunikacyjnych, trudno ustalić, które przoduje. Każde jest inne i zapewnia ochronę w odmiennej sytuacji. Z kolei najbardziej zróżnicowane wydaje się Assistance. W rzeczywistości to pełen pakiet usług informacyjnych, medycznych, technicznych, prawnych.
Kogo ochrania ubezpieczenie komunikacyjne NNW?
NNW jest ubezpieczeniem komunikacyjnym obejmującym ochroną już nie samochód, ale obecnych w nim ludzi. Rozciąga się nie tylko na kierowcę, ale także jego pasażerów. Jeśli ktoś w wyniku zdarzenia drogowego dozna urazu fizycznego lub rozstroju zdrowia, z sumy ubezpieczenia zostanie wyliczone procentowo odszkodowanie. Wysokość otrzymanej kwoty będzie odpowiadać rozległości urazu.
Czym minicasco różni się od autocasco?
Ubezpieczenie komunikacyjne minicasco – jak sugeruje nazwa – to autocasco o pomniejszonym zakresie. Zazwyczaj ochrania pojazd mechaniczny na wypadek szkody całkowitej, kradzieży i zniszczeń powstałych z uwagi na działanie sił natury, np. pożar bądź powódź. Warto jednak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), ponieważ każda firma ubezpieczeniowa może ustalić własny zakres ochrony.
Kupiłem używane auto z OC – czy mogę z niego korzystać?
Jak najbardziej. W świetle przepisów masz prawo korzystać z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC po poprzednim właścicielu aż do momentu wygaśnięcia. Pamiętaj jednak, że taka polisa się automatycznie nie przedłuży, a Ty jesteś zobowiązany do wcześniejszego wykupienia innej, by zachować ciągłość ochrony.
Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, bo jest za drogie?
Tak, możesz zrezygnować z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, i to z dowolnego powodu. Jeśli chcesz to zrobić w trakcie już opłaconego okresu ochronnego, możesz, jednak nie odzyskasz pieniędzy, a ochrona będzie trwała do końca. Z natychmiastowego wypowiedzenia OC możesz skorzystać po zakupie auta, w przypadku podwójnego ubezpieczenia, po kradzieży, zezłomowaniu lub wyrejestrowaniu samochodu.
Czy spowodowanie kolizji sprawia, że za kolejne OC zapłacę więcej?
Nie zawsze. Jeśli w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązuje ochrona zniżek, a Ty na kolejny rok zostaniesz w tym samym towarzystwie, nie zapłacisz więcej z tytułu historii jazdy. Zanim wykupisz ubezpieczenie komunikacyjne OC, sprawdź, czy dane towarzystwo gwarantuje darmową ochronę zniżek – jest bardzo korzystna.