Prawo jazdy na motocykl – jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Spis treści

jak przygotowac sie do egazminu na motocykl

Chcesz poczuć się niczym Nicolas Cage, kiedy był Ghost Riderem? A może masz ochotę na zwiedzanie świata na własną rękę? Aby poczuć wiatr we włosach i prawdziwą, dziką wolność, warto zrobić prawo jazdy na motocykl. Zebrałem wszystkie informacje potrzebne do wdrożenia się w temat, więc jeśli masz ochotę na jazdę jednośladem, to serdecznie zapraszam!

Różne kategorie prawa jazdy na motocykl

Zanim pójdziesz na kurs prawa jazdy na motocykl, wiedz, że takie uprawnienie dzieli się na kilka kategorii. Oto one:

  • AM – karta motorowerowa, dzięki której można prowadzić pojazdy do 45 km/h. Maksymalna masa pojazdu wynosi 350 kg;

  • A1 – pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności maksymalnej 125 cm³, mocy 15 kW i stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg;

  • A2 – uprawnienie dla pełnoletnich do prowadzenia motocykli o maksymalnej mocy 35 kW;

  • A – to, na co pewnie czekałeś, czyli prawo jazdy do kierowania dowolnym motocyklem. I to właśnie zdobywaniem tego uprawnienia się tutaj zajmę.

Kto może zrobić prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl kategorii A może zrobić każdy, kto ukończył 24. rok życia. AM czy A1 da się wyrobić jeszcze w wieku nastoletnim, a A2 po ukończeniu pełnoletności. Kategoria A stawia największe wymagania, ale daje też największe możliwości. Są pewne wyjątki, dzięki którym kurs można rozpocząć nieco wcześniej. Wystarczy ukończyć 20. rok życia, ale od dwóch lat mieć uprawnienia A2.

Jak zrobić prawko na motocykl?

Aby rozpocząć kurs, musisz znaleźć szkołę jazdy, która oferuje naukę prowadzenia motocykli. Możesz zapisać się trzy miesiące przed 24. urodzinami i już zacząć swoją przygodę z jednośladem. W podobnym czasie udaj się do Wydziału Komunikacji Urzędu Gminy, Miasta lub Starostwa (w zależności od tego, gdzie mieszkasz) i złóż wniosek o uzyskanie dokumentu PKK. Jest to Profil Kandydata na Kierowcę, czyli coś, co będzie Ci potrzebne do uzyskania prawa jazdy.

Poza tym musisz wykonać zdjęcie do prawa jazdy, więc pójdź się do fotografa. W trakcie kursu otrzymasz także skierowanie na badania lekarskie, które będą miały na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Kurs na prawko na motocykl wygląda podobnie jak kurs przygotowujący do jazdy autem. Najpierw chodzi się na lekcje teoretyczne, a później wraz z instruktorem ćwiczy się praktykę, czyli jazdę na motocyklu.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Trzeba przyznać, że kurs na prawo jazdy na motocykl nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie jest tego wart. Cena takiej przyjemności waha się oczywiście w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Koszt kursu w centrach dużych miast może być wyższy niż ten w małych miejscowościach z dala od metropolii.

Można przyjąć średnio, że za lekcje teoretyczne i praktyczne trzeba zapłacić 2500-2800 złotych. To jednak nie koniec wydatków! Płaci się też za zdjęcie czy za badania, a poza tym cenę może znacznie podbić liczba podejść do egzaminów. Egzamin teoretyczny kosztuje jedynie 30 złotych, ale praktyczny już 180 złotych.

Jeśli uda Ci się zdać wszystko za pierwszym lub drugim razem, to powinieneś zamknąć się w 3500 złotych. Pamiętaj, że to jednak dopiero początek przygody, bo na buty, kaski, stroje i wymarzone motocykle można wydawać majątek…

Przebieg egzaminu

Pewnie masz już prawo jazdy kategorii B, więc przebieg egzaminu na motocykl raczej Cię nie zdziwi. Tak samo, jak w przypadku osobówek, odbywa się on w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po ukończeniu kursu możesz zapisać się na dowolny dostępny termin online lub osobiście. Egzaminy odbywają się stacjonarnie.

Najpierw trzeba przystąpić do egzaminu z teorii. Rozwiązuje się go na komputerze, a całość składa się z 32 pytań. Większość dotyczy ogólnych zasad ruchu drogowego, a reszta jest ściśle związana z kategorią A, czyli wiedzą o motocyklach, oraz pierwszą pomocą. Za różne pytania można zdobyć różną liczbę punktów (od 1 do 3). Wszystkie pytania mają formę zamkniętą, a rozwiązujący musi wybrać jedną poprawną odpowiedź. Ogólnie można zdobyć 74 punkty, a do zaliczenia egzaminu potrzeba 68.

Gdy zaliczysz egzamin teoretyczny, da Ci to przepustkę do wyjechania na ulice i podejście do egzaminu praktycznego. Możesz mieć własny kask albo skorzystać z dostępnych na miejscu. Powinieneś założyć też rękawice, solidne buty czy kurtkę. Pierwsza część egzaminu odbywa się na placu – w przypadku samochodów trzeba zrobić m.in. łuk i ruszyć na wzniesieniu. Jeśli zdajesz na prawko na motocykl, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Czeka na Ciebie kilka zadań związanych np. ze stanem technicznym motocykla, przygotowaniem się do bezpiecznej jazdy, wykonaniem slalomów czy awaryjnym hamowaniem. Później wyruszysz w miasto na motocyklu, a egzaminator cały czas będzie jechał za Tobą. Będziecie mieć specjalne urządzenie do komunikacji, więc dokładnie usłyszysz wszystkie polecenia. Zwykle taki egzamin trwa około pół godziny. Bądź czujny i powodzenia!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy