autostop co warto wiedziec

Podróż autostopem to zarówno wyzwanie, jak i wielka przygoda, podczas której wiele może się wydarzyć. Wybierając się w taką wycieczkę po raz pierwszy, na pewno nie unikniesz niespodzianek czy trudów, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Warto jednak znać podstawowe zasady łapania autostopu oraz życia w spartańskich warunkach. Przedstawiam Ci złote rady, których nauczyły mnie takie podróże.

Gdzie wyruszyć w pierwszą podróż autostopem?

Autostop to przygoda, której zdecydowanie warto zasmakować. Jeśli jeszcze nigdy nie jechałeś na gapę i dopiero chcesz zacząć podróżować w ten sposób, na początek spróbuj wybrać się w niedaleką wycieczkę. Na pierwszy ogień warto spróbować swoich sił w wyprawach po Polsce. Złapanie stopa nad morze, w góry czy do wybranych, dużych miast pozwoli Ci się nieco oswoić się z tematem. Dodatkowo jazda w swoim kraju powinna oszczędzić Ci stresu związanego z nieznajomością języka czy brakiem orientacji w terenie.

Dzięki podróży po Polsce zyskasz także pierwsze doświadczenie w łapaniu samochodów i poznasz niedogodności, z jakimi musi mierzyć się autostopowicz. Taka wycieczka przygotuje Cię na bardziej odległe ekspedycje. Wtedy łatwiej ośmielisz się na autostopowy wyjazd za granicę.

Jeśli dojdziesz do etapu planowania zagranicznej podróży, weź pod uwagę również mniej popularne kierunki wakacyjne. Doświadczeni stopowicze polecają wycieczki do bałkańskich krajów takich jak Albania, Czarnogóra, Armenia czy Gruzja. Tamtejsza społeczność jest bardzo otwarta, co ułatwia złapanie kierowców skorych do podwózki. Dodatkowym atutem krajów południowo-wschodniej Europy jest piękna, czasami wręcz dzika natura. Jej otoczenie może zrekompensować nam niedogodności związane z nieprzychylnymi kierowcami.

Jak złapać okazję w podróży autostopem?

Mogłoby się wydawać, że chcąc złapać okazję na podwózkę, nie trzeba robić nic specjalnego. Jednak miejmy świadomość, że nie wystarczy machnąć ręką z wyciągniętym kciukiem albo wystawić karton z nabazgranym markerem napisem mówiącym o miejscu, do którego zmierzasz. Jest kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas łapania stopa.

Wbrew pozorom najważniejszym aspektem całej zabawy w autostop nie jest wcale to, jak go szukasz, tylko gdzie to robisz. Wybranie odpowiedniego miejsca na łapanie stopa jest kluczowe. Aby kierowca mógł wziąć Cię do swojego samochodu, musisz stać w miejscu, w którym będzie mógł się bezpiecznie zatrzymać. Do łapania stopa wybierz więc zatoczkę, drogę z poboczem albo przystanek autobusowy.

Warto też szukać podwózki na parkingach i stacjach benzynowych. To właśnie tam wiele potencjalnych towarzyszy drogi zatrzyma się na postój. Na wyróżnienie jako dobre lokalizacje zasługują też drogi wylotowe. Tam znajdziesz samochody zmierzające w pożądanym przez Ciebie kierunku. Do łapania stopa sprawdzą się także punkty z ograniczeniami prędkości oraz światłami. Specyfika poszczególnych miejsc sprawia, że powstają tam korki.

Warto też wiedzieć, które lokalizacje nie są odpowiednie do stania z kciukiem w górę. Złe miejscówki to zakręty, tunele, drogi ekspresowe oraz autostrady. W tych miejscach kierowca nie może się zatrzymać, nawet gdyby chciał ‒ zabraniają tego przepisy prawa drogowego. Pamiętaj też, że słabym pomysłem jest wysiadanie na autostradzie, ponieważ później możesz mieć problem ze złapaniem nowej podwózki.

Jak podróżować bezpiecznie autostopem?

W podróżowaniu autostopem ważna jest nie tylko zabawa i przygoda, ale także bezpieczeństwo. Podczas przygotowywania się do wyjazdu zapoznaj się z mapami, a także zainteresuj się oznaczonymi poboczami szlakami oraz pełną numeracją dróg. Znajomość mapy i trasy, którą się poruszamy, pozwoli uniknąć zagubienia się w akcji oraz kłopotliwych prób dogadywania z kierowcą lub miejscowymi ludźmi.

Ogólna wiedza na temat dróg oraz miejsc w obrębie miasta, do którego zmierzasz, umożliwia również kontrolowanie kierunku jazdy. Kiedy zobaczysz, że kierowca wybiera inną trasę, będziesz mógł grzecznie podziękować i wysiąść na najbliższym przystanku. Z potrzebą kontrolowania aktualnego położenia wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia – brak snu. Musisz być świadomy tego, że ze względów bezpieczeństwa lepiej nie zasypiać w aucie, do którego wsiadłeś. Pozostań czujny i nie kuś losu.

Jeśli podróżujesz w pojedynkę, warto mieć ograniczone zaufanie do kierowcy i nie zasypiać w jego samochodzie. Kontrolujmy trasę i obserwujemy towarzysza drogi, bo nigdy do końca nie wiadomo, kto nas podwozi i jakie może mieć zamiary. Może przykład wywóz na handel ludźmi brzmi abstrakcyjnie, ale próba kradzieży cennych rzeczy z Twojego bagażu jest już łatwiejsza do wyobrażenia.

Dla poczucia własnego bezpieczeństwa warto też wziąć ze sobą w podróż coś, czym można się obronić bez użycia siły. Gaz pieprzowy często kojarzony jest z damskim wyposażeniem obronnym, ale to tylko bezsensowny stereotyp. Uwierz mi, że gaz serio przydaje się podczas radzenia sobie w trudnych sytuacjach z typami spod ciemnej gwiazdy. Dodatkowo oprócz ekwipunku obronnego, do plecaka warto zabrać też odblaski, dzięki którym będziesz lepiej widoczny na drodze.

Jeśli chcesz bezpiecznie dotrzeć w różne miejsca, stosuj się do jeszcze jednej zasady. Aby podróżować w miarę bezstresowo, powinieneś być w stałym kontakcie z kimś bliskim. Kiedy uda Ci się złapać podwózkę, wyślij osobie kontaktowej numer rejestracyjny zatrzymanego pojazdu oraz kierunek, w którym się udajesz. Informacje te okażą się bardzo ważne i przydatne w razie wypadku albo Twojego zaginięcia.

Autostop – jakie powinniśmy zabrać rzeczy?

Kiedy wybierasz się w podróż autostopem, musisz wziąć ze sobą przedmioty, o których na większości wycieczek nawet się nie myśli. Co zabrać na wyprawę? Najważniejsze rzeczy to między innymi karimata, śpiwór i namiot. Nigdy nie masz pewności, czy uda Ci się dojechać do miejsca z hotelem albo chociaż jakąś gospodą. Musisz więc być przygotowany na opcję, jaką jest spanie pod gołym niebem.

Mało oczywistym wyposażeniem wycieczkowym jest też duplikat paszportu czy dowodu osobistego. Warto skserować swoje dokumenty, gdyby oryginały zagubiły Ci się w czyimś aucie albo podczas noclegu. Jakie jeszcze rzeczy lepiej mieć przy sobie? Weź ze sobą marker oraz karton, na którym napiszesz cel podróży. Dzięki temu kierowcy zmierzający w tym samym kierunku chętniej zdecydują się zatrzymać i Cię podwieźć.

Pakując się w podróż stopem, do plecaka musisz włożyć też ubrania. Oprócz zwykłych ciuchów warto brać ze sobą również odzież termiczną, polar, kurtkę przeciwdeszczową oraz nakrycie głowy w formie czapki lub kapelusza. Tego typu ubrania ochronią Cię zmieniającą się pogodą i pozwolą uniknąć przeziębienia, z którym ciężko będzie Ci podróżować.

W kwestii ubioru warto wspomnieć też o butach. Na wycieczkę autostopem dobrze jest wziąć dwa typy obuwia – sportowe lub trekkingowe buty, a także sandały. Te drugie są przydatne zwłaszcza w przypadku upałów oraz deszczu. Podczas ulewy zamknięte buty całe przemokną, a w przypadku otwartych modeli sandałów nie ma takiego ryzyka.

Co jeszcze powinien zawierać niezbędnik autostopowicza? Warto wziąć kosmetyczkę z podstawowymi środkami higieny i podróżnym wyposażeniem, takim jak np. nawilżane chusteczki, ręcznik szybkoschnący czy suchy szampon. Zadbany wygląd i dobra aparycja są ważne w przypadku łapania autostopu, ponieważ to one jako pierwsze rzucają się kierowcom w oczy.

Dodatkowe wyposażenie każdego stopowicza powinny stanowić przedmioty takie jak apteczka, a także powerbank i samochodowa ładowarka do telefonu. Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż dobrze jest też sprawdzić dostępność do prądu. W niektórych krajach są inne gniazdka, co wymaga zaopatrzenia się w specjalną przejściówkę. W plecaku warto również znaleźć miejsce na nóż, spray na komary, latarkę, kubek termiczny oraz nicie i igły, które mogą przydać się w nagłych przypadkach.

Nie można pominąć też kwestii jedzenia. Pakując prowiant na podróż, postaw na produkty takie jak kabanosy, pasztety czy ekspresowe zupki typu gorący kubek. Nie jest to najzdrowsze jedzenie, ale w podróży okaże się bardzo praktyczne. Warto też wziąć ze sobą własne sztućce wielokrotnego użytku. Zdecydowanie ułatwią one spożywanie posiłków w polowych warunkach.

17 / 100

2 thoughts on “Podróż autostopem – co warto wiedzieć, planując trasę?”

Dodaj komentarz