jak pozbyc sie parujacych szyb w samochodzie

Szyby w samochodzie pełnią bardzo ważną funkcję w kwestii bezpieczeństwa. A co wtedy, gdy w czasie jazdy autem cała przednia szyba pokryje się parą? Niestety, z takim problem kierowcy muszą mierzyć się dość często, co może stwarzać niebezpieczeństwo na szosie. Poruszam temat parujących w aucie szyb oraz podpowiadam, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego szyby w aucie parują?

Chyba każdy kierowca czasem spotyka się z problemem zaparowanych szyb w samochodzie. Jazda staje się wtedy uciążliwa. Zdarza się też, że przecieranie ściereczką szyby na niewiele się zdaje, bo ta paruje od nowa i skrapla się z niej woda. Dzieje się tak przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ale dlaczego? Powodów może być kilka, ale te występują najczęściej:

  • wilgoć wewnątrz auta – jeśli wejdziesz do samochodu w butach pokrytych śniegiem, w przemoczonej od deszczu kurtce czy położysz na siedzeniu mokry koc, pod wpływem temperatury para zacznie unosić się w samochodzie i osiądzie na przedniej szybie;

  • zapchany filtr kabinowy – kiedy znajdą się w nim zanieczyszczenia, przepływ powietrza nie jest płynny, co powoduje gromadzenie się pary wodnej na szybach. Warto więc go regularnie wymieniać;

  • zepsuta nagrzewnica – taka awaria spowoduje nie tylko parę na szybach, ale i osadzanie się dość lepkiego płynu chłodniczego, więc z tego powodu łatwo rozpoznać ten kłopot;

  • niedziałający nawiew – gdy nawiew się zepsuje lub nie jest włączony, powietrze nie ma jak oscylować pomiędzy wnętrzem auta a przestrzenią poza nim, więc dochodzi do powstawania plam z wilgoci na szybach.

Oczywiście, to tylko kilka przyczyn parujących szyb. Problem może leżeć także w klimatyzacji czy uszczelkach i nie zawsze jesteśmy w stanie zlokalizować go samodzielnie. Gdy para na szybach jest bardzo uciążliwa, warto udać się do mechanika, który podpowie, co należy zrobić, aby do tego nie dochodziło.

Zaparowane szyby a bezpieczeństwo jazdy

Odpowiednia widoczność podczas prowadzenia samochodu zapewnia bezpieczną jazdę. Jeśli w Twoim aucie szyby mocno parują, to narażasz zarówno siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. Ograniczone pole widzenia może sprawić, że nie zauważysz jakiegoś znaku np. o ustąpieniu pierwszeństwa. Nie zareagujesz też prawidłowo na szybkie hamowanie auta przed Tobą. Nie dostrzeżesz pieszego czy nie spostrzeżesz samochodu wyjeżdżającego zza zakrętu. Takie coś może prowadzić nie tylko do stłuczek, ale i poważnych wypadków z zagrożeniem życia. Jeśli nie widzisz tego, co się dzieje, nie jedź. Warto też wiedzieć, że za zaparowane szyby w aucie można dostać mandat. I wcale się temu nie dziwię.

Sposoby na parujące szyby w samochodzie

Zastanawiasz się, jak rozwiązać problem parujących szyb? Polecam przeanalizować podane przeze mnie wyżej możliwe przyczyny osadzania się na szkle wilgoci i sposoby, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu. Co to dokładnie oznacza? Po pierwsze, szczególnie jesienią i zimą, zwracaj uwagę na to, jak wchodzisz do samochodu. Gdy pada śnieg, przed wejściem do auta dokładnie otrzep ubranie z biegłego puchu. Zadbaj też o to, aby jak najmniej wilgoci dostało się do środka za pomocą twoich butów. Sprawdź, w jakim stanie jest filtr kabinowy i czy w ogóle jest jeszcze wydajny. Może się okazać, że z powodu zanieczyszczeń konieczna będzie jego wymiana. Nie jest to zbyt kosztowne ani trudne, więc z pewnością dasz sobie z tym radę. Problem zepsutej nagrzewnicy rozpoznasz raczej szybko, a to ze względu na tłusty osad na szybach. Gdy tak się stanie, musisz jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do mechanika. Jednak najbardziej kosztowne może okazać się zreperowanie zepsutej klimatyzacji.

Na mokre szyby istnieje także kilka domowych sposobów. Pierwszy z nich to przekrojenie ziemniaka (tak, ziemniaka!) i posmarowanie rozkrojoną częścią wewnętrznej części szyby. Trzeba to jeszcze delikatnie rozprowadzić szmatką i gotowe – poziom wilgoci znacznie się zmniejszy. Drugi pomysł, który znalazłem w sieci, to posmarowanie szyby pianką do golenia i zdjęcie preparatu ścierką. Lekki osad, który zostanie na szkle, powinien skutecznie blokować osadzanie się na szybie pary wodnej. Pomysł z pianką szczególnie mnie zaintrygował, więc przy najbliższej okazji z pewnością sam sprawdzę, czy działa.

Pochłaniacz wilgoci – niezbędny element wyposażenia?

W walce z parującymi w aucie szybami pomoże również pochłaniacz wilgoci. Stosuje się go przede wszystkim w starszych autach, których system cyrkulacji powietrza nie jest zbyt wydajny, ale nie tylko. Jest kilka rodzajów pochłaniaczy, ale zdecydowanie najpopularniejszy to ten w kształcie małej poduszki. Znajduje się na nim m.in. wskaźnik zużycia, a wewnątrz umieszczone zostało specjalne wypełnienie, które pochłania wilgoć z otoczenia. Gdy wskaźnik pokaże, że pochłaniacz jest pełny, można go wysuszyć, np. za pomocą mikrofalówki, i użyć ponownie. To proste rozwiązanie problemu parujących szyb. Pochłaniacza wilgoci można także używać całkowicie profilaktycznie, aby w aucie nie było zbyt wilgotno.

Jeśli chodzi o zaparowane szyby a aucie, jest to wysoce niebezpieczne w trakcie jazdy i nie powinno się tego ignorować. Zadbaj o siebie oraz innych i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla swojego samochodu. Aby nie rozpraszać się w trakcie prowadzenia pojazdu, nie przecieraj cały czas szyby ścierką, tylko rozwiąż przyczynę problemu z parowaniem.

13 / 100

Dodaj komentarz