zwiazek zmiany po urodzeniu dziecka

Przypieczętowanie związku”, „owoc miłości”, „scalenie małżeństwa”. O narodzinach dziecka mówi się, używając przepięknych określeń. I rzeczywiście pojawienie się małego, niewinnego człowieka to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu rodziców. Niestety często perspektywę ojcostwa i miłości dwojga jeszcze chwile temu szalenie zakochanych ludzi przesłania proza życia codziennego. Zmęczenie, stres, zmiany i sprzeczki, czyli przepis idealny na kryzys w związku. Jak to przetrwać?

Pojawienie się dziecka – wielkie zmiany

Narodziny dziecka przyniosą wielkie zmiany na każdej płaszczyźnie Twojego życia i myli się każdy, kto mówi, że tak nie jest. Dziecko równa się zmiany. Niezmiennie i zawsze, dlatego musisz zdawać sobie z tego sprawę. Twoja partnerka lub żona musi odnaleźć się w roli matki, Ty próbujesz odnaleźć się w roli ojca. Cały proces może być bardzo trudny i męczący, szczególnie na początku i najczęściej to właśnie wtedy do gry wchodzą problemy małżeńskie i kryzys w związku. Na szczęście droga choć wyboista, jest do przejścia, a pozostanie zgranymi, romantycznymi partnerami odczuwającymi radość z narodzin dziecka to cel możliwy do realizacji.

Nowe role i kryzys

Nie sposób wymienić wszystkich objawów kryzysu w małżeństwie lub związku. Bardzo trudno prowadzić Wam luźne rozmowy, jesteście spięci, a w wolnej chwili wybieracie samotność lub przyjaciół, byleby nie spędzać czasu ze sobą. Wiele do życzenia pozostawia także życie seksualne, które nie jest już tak namiętne i bujne jak kiedyś. Może się zdarzyć, że partnerka zacznie odrzucać męża po urodzeniu dziecka, a obojętność w małżeństwie stanie się chlebem powszednim.

Jak już wspomniałem, wraz z narodzinami dziecka zmieniają się Wasze role. Twoja partnerka nie jest już tylko namiętną kochanką, indywidualnością, z którą dzielisz się swoimi pasjami, a Ty przestajesz być kochankiem i towarzyszem codziennych uciech i niedoli. Oczywiście te funkcje są w związku szalenie ważne i powinny w nim pozostać, jednak pakiet wzbogaca się o role ojca i matki, a one determinują naprawdę wiele. Świeżo upieczeni rodzice zderzają się ze ścianą. Rutyna, zwyczaje i wypracowane nawyki, które sprawiały, że ich związek był wcześniej płomienny i udany, ulegają zmianie. Priorytetem staje się dziecko i jego dobro, dlatego trzeba opracować nową taktykę, aby sprostać zadaniu, a jednocześnie być po prostu dla siebie – siebie samego i partnerki.

Sytuacji nie ułatwiają różnice między płciami w aspekcie rodzicielstwa, a w szczególności silnie zakorzenione wzorce kulturowe. Kobieta to ciepło domowego ogniska, piastunka, matka. Mężczyzna jest opoką, ma zapewnić stabilność i niezależność finansową całej rodzinie. I jeśli komuś odpowiada taki podział, nie ma w tym kompletnie nic złego. Rzecz w tym, aby będąc rodzicem wypracować takie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące zarówno dla Ciebie, jak i Twojej partnerki i zrobić to w pełni świadomie.

Jak dbać o związek po narodzinach dziecka?

Może to oklepane zdanie, ale o związek trzeba dbać zawsze. Troska powinna być większa w szczególności, kiedy na Was dwoje czekają nowe wyzwania i wielkie zmiany. Jak naprawić relacje w związku i zażegnać kryzys małżeński? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo sytuacja nie jest zero-jedynkowa, ale jest kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Remedium na problemy w związku, czyli rozmowa

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Niesamowicie ważny element budowania relacji zarówno przed, jak i po narodzinach dziecka. Problemy w małżeństwie lub związku często wynikają z nieumiejętnej komunikacji. Wiadomo, że jako mężczyźni często nie lubimy przyznawać się do tego, że czegoś nie wiemy. Nie lubimy też mówić o swoich emocjach, a w szczególności, jeśli może to sugerować, że jesteśmy „słabi”. Pamiętaj, że kto pyta, nie błądzi, dlatego porozmawiaj ze swoją partnerką i dowiedz się, czy czegoś nie potrzebuje. Przygotowanie kaszki, ubrań, pieluch to proste czynności, a często po prostu nie myślimy o tym, że możemy je wykonać. Brak otwartej rozmowy to świetne podłoże konfliktów, więc żeby nie dać im możliwości rozwoju wystarczy po prostu pytać i rozmawiać. Gdy partnerka poczuje Twoje zaangażowanie, z pewnością przełoży się to na poprawę Waszej relacji.

Jasny podział obowiązków

Rozmowa otwiera furtkę do szeregu innych rozwiązań, które pomogą zażegnać kryzys w małżeństwie lub związku. Każda relacja jest inna, dlatego to zupełnie naturalne, że podział obowiązków może się różnić. W przypadku, gdy Ty pracujesz zawodowo, a partnerka poświęca czas dziecku w domu, ona również wykonuje pracę i to bardzo ciężką. Oczywiście wszystko zależy od osoby, ale bywa, że kobieta czuje się nieszczęśliwa, bo na przykład nie może poświęcić się karierze czy swoim pasjom na tyle, na ile by chciała, a to rodzi w niej frustrację. Z kolei jej frustracja odbija się negatywnie na związku, więc relacja się psuje. Może być też tak, że oboje poświęcacie się zawodowo, a opiekę nad dzieckiem dzielicie w miarę możliwości równomiernie. W każdym przypadku warto ustalić jasny podział obowiązków, który będzie odpowiedni dla obojga. Karmienie, przewijanie, nocne pobudki – te kwestie zdecydowanie trzeba poruszyć.

Ojciec i dziecko – budowanie więzi

Nowo narodzone dziecko jest przyzwyczajone do matki. Jej głos, zapach i dotyk są mu znajome od pierwszej sekundy na tym świecie, dlatego to naturalne, że początkowo to kobieta spędza z noworodkiem nieco więcej czasu. Z tego powodu nie powinieneś czuć się odtrącony czy bezużyteczny, bo Twoja rola jako ojca jest ogromna. Co więcej, spełnianie się jako ojciec nie jest istotne tylko ze względu na rozwój dziecka, ale i relację z partnerką. Mężczyźni, którzy wykazują żywe zainteresowanie rodzicielstwem, automatycznie są postrzegani przez swoje partnerki jako atrakcyjniejsi. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić relacje w związku, poświęcenie się roli ojca zdecydowanie w tym pomoże.

Pozostańcie parą

Spędzanie czasu w pojedynkę jest bardzo ważne, w szczególności, gdy czujecie się przytłoczeni nowymi rolami. Nie ma nic złego w wyjściu z kumplem na piwo albo odreagowaniu stresu na siłowni. Tak samo, jak nie ma nic złego w tym, że Twoja partnerka chce spędzić czas z przyjaciółkami. W końcu nie jesteście tylko rodzicami, ale też przyjaciółmi, członkami rodziny czy znajomymi i nie należy o tych rolach zapominać. Jesteście też partnerami, dwojgiem zakochanych ludzi, a do utrzymania relacji potrzebna jest uwaga i czas. Wiadomo, brak czasu w związku po narodzinach dziecka to normalna rzecz, w końcu dochodzi Wam cały wachlarz nowych obowiązków, jednak warto znaleźć w tym wszystkim chwilę tylko dla dwojga.

Oddanie dziecka pod opiekę dziadków choćby na jeden wieczór może wpłynąć zbawiennie na Wasz związek. Zaplanuj romantyczną kolację, poświęć swojej partnerce uwagę i spędźcie czas tak, jak kiedyś. Nawet głupie kino czy spontaniczny wypad za miasto pomogą w utrzymaniu romantycznej relacji. Czas po porodzie może być trudny również pod względem życia seksualnego. Burza hormonów, przebodźcowanie dotykiem, zmiany w wyglądzie ciała powodują u kobiet niechęć do seksu. To może zabrzmieć przerażająco, ale czasem zdarza się, że po urodzeniu dziecka nienawiść do męża przeplata się z miłością. Na szczęście w większości przypadków jest to etap przejściowy, podczas którego ważne są zrozumienie i troska. Zrelaksowana kobieta ma większą ochotę na seks niż ta przytłoczona ciężarem obowiązków. Życzliwość w relacji pomoże więc na nowo nadać jej romantyzmu.

Jak przetrwać kryzys w związku? Nie ma uniwersalnego przepisu. Jeśli miałbym wymienić kilka aspektów, które z pewnością w tym pomogą, byłyby to: rozmowa, kompromisy, cierpliwość i poświęcanie uwagi. Czasem warto schować dumę do kieszeni, zadawać pytania i przyznawać się do słabości. Nic nie będzie już takie samo, ale może być jeszcze lepiej, a cały trud włożony w poprawę relacji z partnerką zaowocuje szczęśliwym związkiem.

10 / 100

Dodaj komentarz